Henüz yorum yapılmamış

Glutensiz Pancake

Uzun bir süre oldu tahıl ve şeker ve şekere dönüşen bir besini yemeyeli. Günde 2 öğün sıkı besleniyorum. Bu süreçte yaklaşık 11 kilo verdim iyi de oldu. Zorlanmadım bu sefer deli diyet listeleriyle. Uzun yıllardır deli diyet listeleri de kullanmıyorum aslında. Ayurveda ile tanıştığımdan beri. En sonunda anladım ki sabah erken kahvaltı bana yaramıyor. Acıkana kadar bekliyorum genelde 11- 12 gibi acıkıyorum. Konu bu değil tabii ki. Konuyla ilgli instagram hesabımda ( @_aycaogus_ ) öne çıkanlarda videolar var(dı hessabım çalınmadan önce. İlgilenen bakabilir uzun uzun anlattım (yine anlatacak yenihikayem var bunu geçelim 🙂  
Konu şu : benim de canım 12 geç kahvaltısında yumurta ve türevleri dışında birşeyler çekiyor elbette. Bunun için çözümüm nohut/fasulye/mercimek unu kullanarak krep/pan cake yapmak oldu. Arada bunu yapıyorum ama bir tarif buldum ki bu başka birşey oldu. Kimden bulduğumu hatırlayamadığım için kredisini veremiyorum zaten malzemeleri de sonra kendim değiştirdim.

Pazılı krep ya da pan cake diyebiliriz buna

Malzemeler
2 yumurta
4 yemek kaşığı süt ( istediğini süt olur ben inek stü kullanıyorum)
2 yemek kaşığı un // nohut / fasulye ya da mercimek hepsini denedim hepsi ayrı güzel 🙂 //
biraz göz kararı karbonat
Ve yeşillik. Ben bahçeden pazı ebegümeci turp otu topladım. Sadece Ispanak/ pazı da olur. 100 150gr diyordu tarifte. Bir avuç gibi düşün.

Hepsini rondoda sıvı hale getirip önceden ısınmış krep tavasında pişiriyorsun.Yeşil yeşil minik krepler çıkıveriyor ortaya. Krem peynir olabilir arasına. Biz keçi peyniri tüketiyoruz onunla da enfes oldu.

Bu kadar.

Bunu denedikten sonra bir de pancarla denedim. Bütün malzemler aynı. Yeşillik yerine rendelenmiş bir pancarı rondoya koydum. O zamanda pembe krepler geliyor sofraya.

Afiyet olsun

Paylaş :=)

Yorum bırak