2

Hıdrellez Duası

UZUN HIDRELLEZ YAZISI. RİTUEL VE DUA İÇERİR ♥️
.
Sabah 6.15 kırılan cam sesi ile fırladım yerimden. Kapıyı camı açtım. Hızır İlyas hanginiz bilemem hoş gelin, dilekler belli. Olmaz olmaz demeyin. 2006 hıdrellezinde Ahırkapıdaki ağaca Erin’i dilemiş 2007 de kavuşmuştum.
Geçen sene Erin okullar kapansın dilemişti bu hıdrellez gelmeden dilediği gibi kapandı.
Denemesi eğlenceli 🌈
Önemli olan gül ağacına asmak ve ertesi gün suya bırakmak. Şöyle ki: Dilekler Hıdırellez’in başladığı akşam, akşam ezanı vaktinde asılır, ağaca bağlanırken: “Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma ya Hızır ya İlyas.” okunur.
Ağacın dibine bir de bozuk para bırakıp sabah ilk iş olarak gidip ağacın dibinden parayı alın ve yıl boyu cüzdanda saklayın, bereketi olsun.
Ateş yakabilen üstünden atlasın tüm hastalıklardan korunacağına inanılır.
Bir de evdeki herkes için 7 adet nohut ve fasulye toprağa ekin. Yıl boyu evdekilerin başlarına gelebilecek her türlü kötülüğü engellediği düşünülür.
Çiçek ve çeşitli şifalı otların toplanarak kaynatılıp içilmesi de bir diğer gelenek. Kaynatılan otların suyu ile 40 gün boyunca yıkanan, gençleşip güzelleşirmiş çünkü Hızır’ın uğradığı yerler bereketlenir ve şifalanır.


.
O zaman geleneksel dua ile bitirelim
🎈🎈🙏HIDIRELLEZ DUASI🙏
Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil bu duayı okusun, kendi sesiyle duysun,dileği gerçek olsun Her kelimesine şükretsin.Tek satırına nazar değmesin. Tüm dilekleri gerçek olsun.
Sevdikleriyle birarada olsun.
Nesi varsa, bölüşücek biri olsun; nesi yoksa, bulup getiricek biri olsun. Bu birileri az ama öz olsun. Bazıları dünyada tek olsun. Sevgisinin tamamını harcasın. Harcasın ki, ona büyük bir miras kalsın.
Neşesi bol olsun.
Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçinde birşey durup durup zıplasın. Duydukları, gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın.
Sağlığı iyi olsun.
Kalbi ritmini çalsın. Yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın. Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın.
Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun.
Başarının gerçek adının bu olduğunu unutmasın. İbadet eder gibi, bu keşfini hergün yeniden kutlar gibi, onu yapıp dursun.
Değiştirmek istedikleri değişsin.
İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın.
Eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun.
Dilediği yere taşınsın. Kendinden taşınmak isterse, içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun
Bir şey ona sürpriz olsun.
Günlerinden bir günü, bir pakete sarılı olsun. Açılınca, içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. Bu gün üçyüzaltmışbeş’ten herhangi biri olsun. Öylesine bir pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde, unutulmaz bir salı saklasın. Öyle tahmini mümkün olmayan birşey olsun ki bu, hayatın zekasını anlatsın.
Bir hayali gerçek olsun.
Bir hayale gözünü yumsun.
Peşinden koşup, onu sobelesin. Hayalini kendinden saklamasın. Bir çizgi filmde olduğunu, herşeyin mümkün olduğunu unutmasın
ALINTIDIR

Paylaş :=)

Yorumlar (2)

  1. Yanıtla
    Hıdrellez 2020 – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

    […] HIDRELLEZ DUASI BURADA […]

  2. Yanıtla
    Hıdrellez 2022 – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

    […] yeniden Hıdrellez. Hıdrellez duasını, Binboğalar efsanesini ayrı ayrı paylaştım. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan Hızır […]

Yorum bırak