1

Binboğalar Efsanesi ~ Yaşar Kemal

Bu gece beş Mayısı altı Mayıs’a bağlayan gecedir. Bu gece Hızır’la İlyas’ın buluştukları an gökyüzünde bir çift yıldız tokuşur. Yıldızın birisi yalp yalp ederek mağrıptan, öteki pervazlanıp dönerek maşrıktan gelir, tokuşurlar. Tokuşur tokuşmaz da büyürler, çoğalırlar, yeryüzüne top top ışık olur sağılırlar.
Tam bu sırada da yeryüzünde ne varsa, o an için durur, ölür. Damarlardaki kan durur. Yeller esmez, sular akmaz, yaprak kıpırdamaz kuşların, böceklerin, kanatları kalkmaz. Her şey kirp diye kesilir. Des durur, uyku durur. Çiçeklerin açması, otların büyümesi durur. Tekmil canlılardaki, cansızlardaki devinme, yaşam durur, ölür.
.
Bir an için her şey ölür
.
işte bu anda bir insan gökteki yıldızların tokuştuğunu, tokuşup yeryüzüne sağıldığını görürse, işte bu an bir insan akan suyun kirp diye kesildiğini görürse, tam o an, ne isterse olur. İsterse, isteği hiçbir vakit olamaz bir istek olsun, olur.
.
Eğer beş mayısı altı mayısa bağlayan gece Hızır’la İlyas buluşmazlarsa, buluştukları an dünya ölmezse, bir daha çiçekler açmaz, bir daha doğanlar doğmaz, doğuranlar doğurmazlar. Onlar buluştuklarında topraktaki her şey birden ölür,
sonra,
bir an sonra yeniden daha gür, daha canlı, yaşam yenilenir, fışkırır.”
.
Bunu burada paylasmazsam eksik kalırdım, okuduğum an o bir an işte….

Paylaş :=)

Comment(1)

  1. Yanıtla
    Hıdrellez 2020 – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

    […] BİNBOĞALAR EFSANESİ BURADA […]

Yorum bırak