19

İlk defa işe gittim

cekim.jpg

Çok yorgunum…
Evde çalışmanın ne kadar zor olduğunu düşündüğüm zamanları geride bırakıp dışarıdaki hayatı unutuvermişim bile..
2 gün boyunca Bilent’in stüdyosundaki çekimde fotoğrafçı yamağı olarak iş yapar mıyım diye Bilent bana sorduğunda ben “hayır” derken Alpay’ın” ben idare ederim sen git” demesiyle bu sabah kendimi poğaça kokan sabah sokaklarında buldum birden..
Evden çıkarken Alpay” heyecanlı mısın” diye sordu.. değil olduğumu düşündüm.. bir iş içerisinde olacağım için değildim ama sokağa çıktığımda gecenin güne doğumunun kokusunu içime bir süreden sonra çekmek kalbimi heyecanlandırdı.. çayını koyan esnaf,mis kokulu pastaneler..
Bizim burası eski semt .. yeni siteleşmiş şehrimizde bu pek hissedilmez ama buralarda günün doğuşunu içine çeker gibi olur insan..ya da bana öyle gelir..
Eskiden işe giderken servise küfür ederek yürümemeyi öğretmiştir bu eski semt bana.. Herkes “günaydın” der.. “abla günaydın kolay gelsin” der.. bu sabah belki o esnaf beni hatırlamadı eski saatimden biraz sonra döküldüğüm için ama ben hatırladım.
Bütün bir gün Erin’den uzak kaldığım ilk gün oldu neredeyse bir senedir..sabah Alpay baktı sonra annem geldi.. hiç de aramamış beni sabah hariç, buna sevindim mi üzüldüm mü bilemedim. İş saati bitip de taksiye bindiğimde burnumda kokusunun tüttüğünü hissedip başladım ağlamaya, sadece 10 dakika sonra yanında olacağımı bildiğim halde
Evet insanın evden çıkıp biraz uzaklaşması iyi geliyor ama özlem yeri doldurulamaz bir duygu halinde yapışıyor üstüne.. belki de ilk gün diye böyle oldu, yarın ikinci gün belki de önümüzdeki zamanda daha sık yapacağım böyle işleri.
Çalışırken sütlerin dolması gidip bir köşede kedi gibi süt sağmak oldukça zahmetli,meşakatli bir iş.. bunu sürekli yapanlara allah kolaylık versin.. sütleri doldur,sakla, eve getir.. gerçekten zoru başardıkları için tebrik etmeliyim.. ama ben kendimi bütün gün emzirmediğim için eksik hissettim.Aslında çok sıkıldığımı düşündüğüm emzirme işinden nasılda haz duyduğumu görmek bana güzel bir ders oldu;artık bundan şikayet etmeyeceğim.Bu doğanın bize verdiği çok özel bir duygu.. sonuna kadar, gittiği yere kadar devam ettireceğim.
Yarın sabah yine Erin’i yatağında bırakıp çıkacağım, üstelik birden bu akşam ateşi çıktığı halde..umarım yarın daha kolay olacak.

Paylaş :=)

Yorumlar (19)

 1. Yanıtla
  köşenin delisi :

  Çok hüzünlendim…:( Okurken sen ben oluverdin birdenbire Erin de Toprak… ben çektim sanki poğaça kokusunu içime ve takside ben ağladım…nasıl yapacağım bilmiyorum 🙁 Yapacağım işte bir şekilde…

 2. Yanıtla
  pınar :

  emzirmek kesinlikle bir lütuf bizlere, en güzel duygulardan bir tanesi, sadece biz annelere özel olan…
  Süt sağıp, saklamak, taşımak, dezenfekte etmek çok zahmetli ama anne sütüne ara vermemek için değer meleklerimiz için…

 3. Yanıtla
  HÜLYARDA :

  ayça okuyunca çok hüzünlendim yine, çalışmaya başladığım ilk günler geldi aklıma. işyerinde durduk yere ağladığım, yollarda gözyaşlarımı saklamaya çalıştığım günler, gün boyunca emziremediğim ve süt sağmak için de imkanım olmadığından oğlumun 9-10 aylık emmeyi bırakması…. hepsi teker teker gelip geçti gözümün önünden. çok zor günlerdi ama atlattım. şimdi ise hiç gözüm arkada kalmıyor. tam tersine oğlumun her akşam gidipte çok mutlu olduğunu ve beni sevinçle karşıladığını gördüğümde çok çok daha fazla mutlu oluyorum.
  emzirmek gerçekten çok güzel bir duygu ardanın biraz daha fazla emmesi için çok uğraştım 5-6 saat uyku uyuduğum günlerde bile uykularımı bölüp uyanmasa bile kalkıp emzirdim. ama doğanın kanunu bir yerde ne yaparsanız yapın engelleyemiyorsunuz bırakıverdi işte bir anda. ısırmaya oynamaya başladı emmekten çok. 10 saniye emiyor sonra oynuyordu…. neyse böylece bıraktı, çok eksikliğini hissttim ilk zamanlar.
  biraz bence hatta çocukların anne bağımlılığından uzaklaşmaları için bırakmak gerekiyor. bak göreceksin nasıl da alışacak anneannesine hatta onu da özlemeye başlayacak ve bu senin çok hoşuna gidecek. şimdi mesela arda kalkıyor sabah ben izinli iken “atta atta annene” diyor ve bu beni çok mutlu ediyor. çünkü bu orada mutlu olduğunu gösterir değil mi?
  bu ilk günlerin zorluğu geçecek emin ol. yerini tatlı bir güvene ve mutluluğa bırakacak. hatta bir süre sonra senden bağımsız bir birey olduğu için mutlu bile olacaksın.
  bizde de mesala sabah 07:45 te çıkıyorum evden arda 09:00 gibi kakıyor her sabah, babası kaldırıyor, üstünü giydiriyor, altını değiştiriyor ve anneannesine götürüyor. alıştık biz bu düzene Arda da ben de çok mutluyuz. sana da umarım bu gün daha iyi gelir ve herşeyi yoluna koyarsın : )

 4. Yanıtla
  pınar :

  Duru 100 günlükken işe başladığımda, dayanamayacağımı sanmıştırm. Şimdi düşününce, iyiki daha küçükken başlamışım diyorum.Artık heceliyor, yürümeye çalışıyor, daha çok tepki verip yanağımı yalayarak öpüyor ve arkamdan ağlıyor. Biraz daha bekleyip ücretsiz izin alsaydım sanırım hiç geri dönemezdim.
  Hayata bir yerinden yeniden asılmak gerekiyor yoksa kendimiz için yaptığımız hiçbirşey kalmayacak…

 5. Yanıtla
  AyçA :

  Elif hüznümü paylaştığın için teşekkürler 🙂
  Pınar kesinlikle haklısın anne sütü almaları için herşey yapılmalı.. ama alışmamışım ya bana bir değşik geldi 🙂
  Hülya ben galiba fazla dramatize ettim sadece 2 günlük bir işti ben Erin büyüyene kadar devamlı bir işe girmeyi planlamıyorum- şartlarda bir değişiklik olmazsa- hatta büyüdüğünde de freelance işler yapmayı planlıyorum.. ama anneannesine zaten alışık bıraktığım zaman beni hiç aramıyor sütümü de bıraktığımda hiç sorun olmuyor.. ama ben artık arada inek sütü vermeye başladım ben olmadığımda sütüm de olmadığında sorun olmuyor 🙂 sonuç olarak insan her şarta alışıyor 🙂
  Kesinlikle Pınar hayata bir yerinden tutunmak kendimiz içinde bir şeyler yapmak çocuklarımız için kendimizi güncel tutmak, geliştirmek gerekiyor..
  Sevgiler..
  Artık evimdeyim bir daha hasbel kader bir iş çıkana kadar ..:)

 6. Yanıtla
  Annecugun :

  bebegini cok kucuk zamanlarindan beri birakmak zorunda kalan bir anne olarak onerim:

  bebeginizle evden cikarken vedalasin, evdeki diger insanlarla vedalasir gibi ve uyuyorsa bile uyandirin. ona ondan beklentilerinizi (uslu durmak vs gibi) anlatin ve kendisinden bu konuda soz alir gibi davranin. sizi ugurlamasina izin verin…inanin psikolojik acidan cok ama cok yararli.

 7. Yanıtla
  sebnem :

  anne olunca tüm kimlikler bir yana bırakılıyor herkes aynı şeyi düşünüyor sanırım.ben doğumdan beri çalıştığım ve Keremi de işe götürebildiğim için şanslıydım. ancak bir gün ateşim 40 derece olunca sütleri sağıp atmak zorunda kalmıştım ve oğlum yüzüme bile bakmamış bana küsmüştü. hatta o sütleri yapmak için öyle uğraşıyordum ki her damlayı atarken ne kadar üzüldüğümü anlatamam..gene de bizim bu bebeklere yararlı olmamız için önce kendimize yararlı olmamız lazım! zaten bebeklerin kendine güvenlerinin artması ve hayatta başarılı olmaları için anneleri haricinde kişilerle beraber vakit geçirmeleri ve bazen anneden aayrı kalabilmeleri gerekiyormuş.bu da avuntu olur işte..ufak bir not: mail adresim ve web sitem unutkanlıgımdan dolayı kapanmış durumda, 2-3 gün maillerime ulaşamayacağım.sana attıgım maildeki telefon numaralarından görüşebiliriz.Haber bekliyoruz. sevgiler

 8. Yanıtla
  HÜLYARDA :

  sana mail atacağım demiştim ama maile işyerinden giremiyorum. annemin evdekinde de sorun var iki üç gündür. en kısa zamanda mail atacağım.

  bir de ben inek sütüne başlamadım daha doktorlar 1 yaşından önce önermiyor ya biraz daha başlamama kararı almıştım. aptamil kullanıyorum kutu anne sütüne en yakın olanlar var ya. ama sence inek sütüne başlamalımıyım. bu mamalar beni pek sarmıyor. doktorlar tavsiye ediyor inek sütü vermeyin bir yaşına kadar diyor ama ben inek sütü vermek istiyorum. ne yapayım karar veremedim : )))

 9. Yanıtla
  AyçA :

  Annecugun .. çok şükür ki her sabah bırakıp gitmek zorunda kalmıyorum.. ilk defa tüm günü ayrı geçirdim o yüzden biraz etkilenmiş olmam normal ama çıkarken tabii ki öperek çıktım
  Şebnem Kerem’i işe görütebildiğin için şanslı olduğunu söyleyebilirim.. Bizde ofiste Erin için oda yaptık ama bir türlü sistemi ben oturtamadım ama biraz daha büyüsün işe Erin’i götüreceğim .. ve pek tabii sürekli ve sadece anne ile kalan bebeklerin gelişimi başka insanlarla kalıp farklı kişilerle vakit geçirenlere göre çok daha farklı bunu gözlemlediğim durumlar var. Erin’i sık sık o yüzden bırakmaya özen gösteriyorum anneanne babaanne baba şimdilik bu kişiler ama 🙂
  Hülya Erin diş çıkarttığı için biraz sıkıntılı geçti son bir kaç gün ve de evde olmadığım için zaten ilgilenemedim bu oyun grubu işi ile.. en kısa zamanda ilk buluşmayı ayaralayacağım ama Erin iyileşsin ki kimseye birşey olmasın gerçi mikrobik bir durum değil ama..
  Süt ile ilgili ben ne diyeceğimi bilemiyorum .. ben hiç Aptamil falan kullanmadım 6. ayın bitiminin ilk haftası hariç!!.. ve de anne sütüne yakın olabilen herhangi birşeyin varlığına inanmıyorum olsa olsa en doğalından inek sütü olabilir diye düşünüyorum.. ben ufak ufak başladım inek sütüne hiç 1 yaşını beklemeye gerek duymuyorum çünkü 1,5 ay sonra 1 yaşını dolduracak ve sanırım 1,5 ayda uzaydan birşeyler inmeyecek 🙂 ama ben emzirmeye de devam ettiğim için tam anlamıyla inek sütüne başlamadım.Benim sütüm olmasaydı ne yapardım diye soruyorsan: ben inek sütü verir asla mama vermezdim.İçeriğinde ne gibi katkılar olduğunu hiçbir şekilde bilmiyorum.. Bu benim şahsi görüş ve de tercihim .. eğer doğada mama ihtiyacı olsa aptamil ağaçları olur ya da başka canlılardan aptamil elde ederdik..ama maalesef ki yok o yüzden ben doğal olanını tercih ediyorum.Süt olarak da öyle ilk adım ikinci kol falan gibi içeriğinde bir sürü katkı malzemesi olan kutu sütleri değil günlük şişe süt alıyorum, yoğurdunuda bazen kapı sütü ile yapıyorum.Belki organik sütlere de bakmak lazım sanırım pınar marka var başka da yok .. bunlar benim tercihlerim ne yapman gerektiğine sen karar vereceksin pek tabii..:) kolay gelsin sana..

 10. Yanıtla
  HÜLYARDA :

  teşekkür ederim fikirlerini benimle paylaştığın için.
  sana tam anlamıyla katılıyorum. bu mama konusunda bir çok doktora danıştım zamanında işe başlayacağım zaman ne yapacağım mama mı vereceğim yoksa inek sütü mü diye. ama ne yazık ki her doktor aynı şeyi söyledi. bir yaşına kadar inek sütü verilmemeliymiş. mama firmaları ile anlaşmalı mı bunlar bilmiyorum ama anlayamadım zaten hiç. sebep olarak da şunu söylüyorlar bu yüzden hep onların dediklerini yaptım ” bana pek mantıklı gelmese de” – inek sütünde yüksek protein varmış, demir oranı da çok düşükmüş v.s – o yüzden protein oranı düşürülüp demir oranı yükseltilen mamalardan vermek gerekiyormuş-

  neyse hep bu kutu bitsin inek sütüne başlayacağım diyordum, başlayacağım artık niye boşuna mama firmalarını zengin edip üstelik bir de fayda sağladığımı düşünüp çocuğuma zarar vereyim ki. söylediğin herşeye katılıyorum ama bazen doktorlar yanıltıcı olabiliyor bir bildikleri vardır dedim hep ama yeter artık kendime doğru gelen neyse onu yapacağım.

  önceden kutu mama mı varmış. veriyorlarmış inek sütünü 4 aydan sonra annelerimiz. hatta 4 aya kadar da sulandırıp veriyorlarmış. bizde bişey varmı yoook bir yerimizden protein mi fışkırıyor hayır. o zaman neden?

  annem kapı sütü ile yoğurt yapıyor ardaya. bende izinli olduğum günler ondan alıp yediriyorum. bu kutu mama bittikten sonra alacağım şişe günlük sütlerden başlayacağım inek sütü vermeye artık.

  tekrar teşekkür ederim paylaştığın fikirlerin için….

 11. Yanıtla
  annevebebisi :

  Sut konusunda sana katiliyorum Ayca, Ela Selin’in bloguna da yazmistim. Ben ve kardesim kapidan alinan inek sutu ile buyumusuz. Sutum olmasaydi asla mama vermezdim, dogrudan inek sutu verirdim. (1 olcu sut+2 olcu su olarak vermis annemler) Mama firmalarina da, mamalara da, mama tavsiye eden doktorlara da gicigim.

  MK 1 yasini doldurmasina 2 hafta kala ben de part time isime donecegim insallah. Haftada sadece 2 gun oldugu icin, MK da 1 yasina yaklastigi icin ise donmek aklima yatiyor.

  Turkiye’de, ozellikle yeni annelerin calisma sartlari Avrupa’nin kat kat gerisinde. Sut sagma imkani olmadigini yazan arkadasa cok uzuldum. Ingiltere’de isveren sutunu sagmaniz icin size ozel bir oda ayarlamak zorunda, sutunuzu saklamak icin buzdolabi ayarlamak zorunda. Bunlari yapmamasi suc sayiliyor.

  Umarim AB’ye uyum surecinde annelerin haklarina daha cok ozen gosterirler.

 12. Yanıtla
  migi :

  Ayça bende süt hakkında muzdaripim,mama veriyorum geceleri aptamil sevemedi bizim kız,milumil lezzetini seviyo,emmeyide bıraktı bırakacak,benim zorumla,1-2dakka emiyo,inek sütüne alıştırmaya çalışıyorum ama almıyo,2yudumdan sonra kızmaya başlıyo reddediyo,sen nasıl alıştırdın zorlandımı Erin?birde ev yoğurdu veriyorum,bazen meyveli bazen pekmezli,sıcak sütte pekmezin vitaminin kaybolduğunu biliyorum,acaba yoğuttada kesiliyomuki pekmez?Biraz doktor hasta ilişkisi gibi oldu bu yorum:))

 13. Yanıtla
  AyçA :

  Rica ederim Hülya.. sonuçta ben bir doktor değilim kendi iç güdülerim görgülerim ve tecrübe değerlendirmelerim en önemlisi gözlemlerim ile büyütüp besliyorum Erin’i.. eğer fikirlerim sana yakın geldiyse sevinirim:)
  Esra ben çok yüksek ihtimalle bütün bu inek sütü vermeyin vıdı vıdılarıının firmaların etkisi olduğunu düşünüyorum.. ve aynen senin gibi mama veren öneren tüm doktorlara kıl oluyorum!!.. bizim buralarda süt sağmak işyerlerinde dediğin gibi değil .. benim eski iş yerimde ama sağan sağıyordu toplantı odasında falan.. ama eğer benim çalıştığım yerde bana imkan sağlanmasaydı bende açar orta yerde sağardım!!..:) kendileri bilir..
  Migi ..ben Erin’i hiç bir zaman yemek istemediği gıda konusunda zorlamadım.. ama sürekli denedim .. yemiyorsa iki gün ara verip bir daha denedim ama şanslıyım herhalde ki pek sorun yaşamadım .. sevmediği hiçbirşey olmadı.. ben bunları biraz hamileikteki beslenmeylede doğru orantılı görüyorum ama tabii bu sadece bir tahmin.Sütü de azıcık içiyor ama ben asla zorlamıyorum ne alıyorsa onu alıyor. Eğer istemiyorsa vücudunun bildiği birşey vardır diyorum.Tabii ben kolay konuşuyorum çünkü çok şükür kilo alımında yemek yemesinde bir sıkıntımız yok .. o yüzden nasıl alıştırırsın birşey diyemeyeceğim.Bir de mamaya alışan bebekler galiba süte biraz daha zor geçiyor. Mesela Erin de asla mama ya da hazır kavanoz ya da neyse sütlü pirinçli v.s leri ağzına sürmüyor direkt reddediyor.. Ben açıkçası sütün içinde pekmez demirini azlatır falan gibi şeylere de pek kafa yormuyorum.Haftada 1 gün bakliyat 2 gün etli yemek ve her sabah pekmezini veriyorum.Sütü sade verdim yoğurduna da meyva koyuyorum genelde bazende pekmez.Akşam yatmadan önce bazı mamalar yapıyorum içine bazen muhallebi ( bildiğin sütle yapılmış) katıyorum ona da pekmez koyuyorum.. açıkçası çok incesini düşünmüyor her besinden dengeli alması için çaba sarf ediyorum .. ama yine ekliyorum ben doktor değilim 🙂 yine de herkes kendi içi rahat ettiği gibi yapmalı diyerek bitiriyorum 🙂
  Sevgiler..

 14. Yanıtla
  HÜLYARDA :

  ayneeen katılıyorum ayça bu inek sütü vermeyin lafını firmalar satış yapabilmek için yapıyorlar diye düşünüyorum. ben daha bu sene ilk defa duydum çünkü bu konuyu yoktu daha önce böyle bişey. ama benim kızdığım nokta doktorların da bizim gibi mantığı yok mu neden buna alet oluyorlar. işte bu yüzden doktoru iyi seçmek lazım zaten. güveniyorsun bişey diyorsa bir bildiği vardır diye ama ne yazık ki dediğin gibi insan kendi doğrusu ne ise nasıl içi rahat ediyorsa onu yapması lazım.
  bir iki kere denedim daha önce inek sütünü içti arda. şimdi yine deneyeceğim. bakalım içerse devam deceğim.

 15. Yanıtla
  AyçA :

  Ya belki de evet doğru tarafları vardır sonuçta bir sürü araştırma ve istatistik sonucunda bunlar hazırlanıyor, değişen yaşam şartları içersinde kullanmak da efektif olabiliyor ama ben kullanmama taraftarıyım. Hatta gittiğim bir doktor benim bu kadar herşeyi kendim yapmama şaşırıp ‘madem öyle fazla yap ve arkadaşlarının bebeklerine de ver ‘diye bir cümle kurdu.. bu bir övgümüydü alay mıydı çok düşündüm üstüne.. yani artık öyle bir hale gelmiş ki durum herkes hazır olanı tercih ediyor..
  benim içim rahat etmiyor o yüzden ben uğraşıyorum ve de yine de ticari amaç içerdiğini düşünüyorum bu inek sütü meselesinin..
  umarım herşey daha kolay olur Arda ile süt hakkında :=) bu arada sana mail attım oyun gurubu ile ilgili cevap bekliyorum
  Sevgiler..

 16. Yanıtla
  Annecugun :

  su inek sutu meselesi konusunda kafam karisti: biraz pubmed’de arastirma yaptim. inek sutu normalde yetiskin bazi bireylerde bile sindirilmesi cok zorken, henuz sindirim sistemi henuz tam anlami ile gelismemis bebeklere direk vermek cok dogru degil gozukuyor.

  tibbi etik degerler geregince bu normlarin hazirlandigi dusunulurse doktorlarimizin hangisi ticari hangisi degil dusunceleri daha cok ilaclar bazinda gelisiyor. mama firmalarinin ise bize sunduklari, pastorize sut teknolojisinden aslinda orjinalde cok farkli degil.
  ayrica dikkatimi cekti: annenin 40 derece atesi oldugunda neden sutler atiliyor? annenin sut veremeyecegi durumlar enderdir. sizin hastaliklara karsi edindiginiz immunglobulinler sutle bebege geciyor ve ona edinilmis bagisiklik olanagi sunuyor. bu durumda bi doktora danismak gerek sanirim. tum bebeklere ve annelerine saglikli gunler dilerim…

 17. Yanıtla
  AyçA :

  İnek sütü hakkında yazılan çizilen o kadar çok şey var ki son yıllarda ( bkz http://www.pi.web.tr/alpayo/?p=94) benim akupunktur doktorum (www.nuzhetziyal.com) sütü pişirerek tüket der. evet ısıtarak değil pişirerek. Çiğ et yemiyorsan çiğ süt de içmeyeceksin pişirilmemiş sütde çiğ protein vardır der..
  Bu bir anlamda bana göre mideye soğuk ve pişmemiş inen süt vucüt ısısı ile kesiliyor ve bu da hazmını zorlaştırıyor.. bir yandan da mide kötü olduğund abir bardak ılık süt içersen iyi geliyor. halk arasında hatta çok sık kullanılan bir yöntem bildiğim kadarıyla..
  Bebeklere ise belki su ile karıştırarak Anne ve bebişinin dediği gibi verilse 1 e 2 oranında olur diye düşünüyorum.. ben pastörize süt de vermek içmek istemiyorum ama işte kapıdakine ok da fazla güvenemediğim için en azından şişe sütü tercih ediyorum. Geçen sabah da bir programda ismini hatırlamadığım bir prof. kesinlikle şişe sütü tercih edin diye bir konuşma yaptı.. evet bilimsel olmadı şimdi b uyazdığım 🙂

 18. Yanıtla
  Açalya :

  Ayçacığım, senin adına hem çok sevindim hem hüzünlendim (ama en çok sevindim). İki kere sevindim aslında, niye? birincisi: işe başlamak, çevre değiştirmek hoş olmalı vs., ikincisi: ben seni emzirmiyorsun, sütün gelmiyor epeydir sanıyordum, nedense öyle kalmış aklımda, ama emzirdiğine ve hatta sağdığına çok sevindim ya…hem de kendim emziriyormuşum gibi bööööle içimi sıcacık bir sevinç kapladı.

 19. Yanıtla
  AyçA :

  Yok Açalya’cığım ben neredeyse 7. aya kadar SADECE anne sütü verdim 🙂 5,5 ayda katı gıda denemelerine başlasak da 7 . aya kadar Erin pek birşey almadı .. sütümün azaldığı bir dönem oldu 4. ay civarı o zamanda stoklarımı kullandım.. bu gidişle uzun zaman da emzirecek gibi görünüyorum paçalarıma ” memeeaaa” diye yapışan bir minik canavar var evde çünkü :twisted:..
  Aslında 1 yaşından sonra yavaş yavaş kesmeyi planlıyordum ama bakalım .. önce gündüz emmelerini, 1,5 yaşında da geceyi bırakmak istiyorum ancak her zaman planlandığı gibi olmuyor.Bir de sütüm çok şükür var ve hala yağlı falan o yüzden madem var verdiğim kadar vereyim diyorum.:lol:
  İşe gelince: o seferlik bir işti bir daha olur mu bilemiyorum ama iki gün için bile olsa çok iyi geldi en azından hiç özlemediğimi fark ettim 🙄

Yorum bırak