Henüz yorum yapılmamış

KURU GURU KONUŞMALAR

Üzgün, öfkeli, endişeli, korkmuş olmak en normali olanı çok haklıyız.Geçmiş olsun 🙏
.
Dünden beri Derren Brown’ın Mucize gösterisindeki son cümleler aklımda:
“Kontrol edebileceğimiz sadece iki şey var – düşüncelerimiz ve eylemlerimiz. Diğer her şey hattın diğer tarafında yer alır: kontrol edemediğimiz şeyler. Kontrol edemediğimiz şeyler hakkında endişelenerek çok fazla zaman ve enerji harcama eğilimindeyiz.” diyor gösterinin sonunda.

Kötü, kızgın veya üzgün hissettiğimde bunu hatırlatmak iyi geliyor.
📍 Beni üzen bu şey kontrolüm altında olan bir şey mi?
Karmaşık teoriler üretmek yerine harekete geçip, aksiyon alıp düzeltebileceğim işlere odaklanmayı pandemide öğrendim (belki hala tam değildir, ne zaman tam olur ki? Eskiden teorde bildiğimi sanıp bir de #kurugurukonusmalar başlığı altında yazar anlatırdım.Başa gelince pratik farklı olurmuş, öyle de oldu. Ve fakat şimdi farkındayım:odağımı kontrol edebileceğim tek bir şeye verebilirim: kendim! Ki onun dahi kontrolü bende değil di mi ?
Bu gibi zorlu dönemlerde en iyi gelen şeyin rutin olduğunu biliyorum ve de sıkışmış bir zihnin + sistemin o rutinin önündeki en büyük engel olduğunu da.
Bugün belki haberleri açmayıp, twittera bakmayıp (benim artık bir twitter hesabım bile yok daha ileri giderek) dışarıda kısa bir yürüyüş yapıp dökülen yaprakların düşmesini belki rüzgarla olan dansını seyretmeye 10 dakika ayırabilir ya da bir şarkıyı baştan sona bedeninle eşlik ederek dinleyebilir, çok sevdiğin birinin bir çiçeğin bir hayvanın v.b fotoğrafina 1 dk bakabilirsin ♥️
illa uzun rutinler olmasına gerek yok, bebek adımları ile başlamak en güvenli yol her zaman.

Ben, bu sabah 6:30 da başlayan rutinim ve akabinde devam eden işim arasında durup bu yavruyu mıncıkladım, oğlumu içine katarak hadi dedim iki kare fotoğraf çek. Güldük beraber, kucağımdaki yavru sıkılınca kaçtı biz de kovaladık. Minik bir sabah oyunu sadece 1 dakika sürdü sürmedi.

Benim aklımda bir liste var sonra onu da paylaşmamı ister misin ?
Sen 1 dakikalığına duracak olan ne yapardın? Ne yaptın? Yapmak istersin? Hadi yapsana.

NOT: 14 Kasım günü Taksim’deki terör saldırısından sonra düşündüklerimdir.

Paylaş :=)

Yorum bırak