1

Kuru Vücut Fırçalama

Cildimiz vücuttaki en büyük organdır. Ne yazık ki çoğumuz gözlerimize, dişlerimize ve diğer vücut sistemlerimize daha iyi bakıyoruz ve cildimizi biraz ihmal ediyoruz. Lenfatik sistem, bağışıklık sistemimizin en önemli parçasıdır ve kuru fırçalama ile lenfatik sistem uyarılarak hücre atıklarının ve toksinlerin vücuttan daha hızlı atılması hedeflenir. At kılı fırça yardımıyla vücudun aşağıdan yukarı doğru tarandığı bir bakım tekniğidir ve temel olarak cildin en üst tabakasını saran dokuyu yumuşatmaya yarar.

Kuru cilt fırçalama

 • Yüzeydeki ölü deri hücrelerini temizler.
 • Hücrelerin ve organların çok ihtiyaç duyulan oksijen ve besinleri almasını sağlayan kan dolaşımını artırır.
 • Çevre kirliliği veya kozmetik formülasyonlarla tıkanmış gözenekleri açar.
 • Sıvı birikimini yeniden yönlendirirken kolajen üretimini uyararak selüliti azaltır.
 • Kuru fırçalama rahatlatıcı bir topikal masaj şekli sağladığından stresi azaltır.


Uzuvları kalbe doğru ve gövde üzerinde dairesel hareketlerle fırçalarken bağışıklığı artırmak ve toksinleri gidermek için lenfatik sistemi uyarır.

Kuru cilde uygulanır. Kılcal damar çatlağı gibi şikayetlerin ortaya çıkmaması için uygulama çok fazla baskı uygulamadan, kibarca yapılmalıdır.

Fırçayı, adından da anlaşılacağı üzere vücudunuz kuruyken kullanmalısınız. Vücudunuzun her yerini dairesel hareketlerle fırçalayın. Vücudunuzun gençleşmesi ve kan dolaşımının hızlanması için günde 5-6 dakika boyunca kuru fırçalama yapmanız yeterli olacaktır.

Gün içinde herhangi bir zamanında fırçalanabilirsiniz ancak canlandırıcı bir etkisi olduğu için sabahları duyuları harekete geçirmeyi kolaylaştırır.

Kalbe en uzak noktadan, örneğin ayaklardan başlanır. Dairesel hareketlerle yukarıya doğru çıkılır. Bacakların her tarafına masaj uyguladıktan sonra, kalçalar ve kollara sıra gelir. En son karın, gögüs kısmı ve omuzlara masaj uygulanır. Koltuk altları da masaja dahildir çünkü buralarda önemli lenfler bulunur. Göğüs uçları ve varislere masaj uygulanmamalıdır.

Masaj sonrası cilt hafifçe kızarmış olabilir ve hafif bir karıncalanma hissi olur. Ancak kaşıntı, ağrı ve geçmeyen agresif kızarıklık varsa fırçanız size göre çok serttir veya sert hareketlerle masajı uygulamışsınızdır.

Masaj sonrası, gözenekler açılmıştır ve bakıma hazırdır. Duş sonrası bakım yağlarını tüm vücuda güzelce yedirerek bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Vücut nasıl fırçalanır?

Kuru fırçalama yaparken bunlara dikkat edin

 • Sert bir şekilde fırçalamayın.
 • At kılı fırça kullanın.
 • Kuru fırçalamayı alışkanlık haline getirin.
 • İşlemi minimum 2 dakika uygulayın.
 • Vücudunuzun kuru olduğundan emin olun.
 • Fırçalamadan sonra duşa girin
Paylaş :=)

Comment(1)

 1. Yanıtla
  LENFATİK SİSTEM – Ayça Oğuş :

  […] Kuru Cilt Fırçalama –> BURADAN […]

Yorum bırak