1

Mantarlar A(ğ)lemine Yolculuk

Bu pazar biz Explorer Ağva‘nın organize ettiği “Mantarlar Alemine Yolculuk” 2. mantar şenliğine gittik!
Explore Ağva’nın, turizmde sürdürülebilirlik için bir araya gelmiş doğa tutkunu turizm gönüllülerinin çok özel bir beldeyi, Ağva ’yı tanıtmak ve beldeyi doğa bilinci yüksek turist profili ile buluşturmak için kurmuş olduğu bir platformun gönüllü girişim olduğunu burada öğrendik. Bu girişimi facebook sayfasından da takip edebilirsiniz. Ağva ile ilgileniyorsanız ve mantar turlarıyla özellikle Jilber Barutçiya’nın turlarına katılabilirsiniz. Bundan bir kaç sene evvel ormanda karşımıza çıkan sevgili Jilber ile spontan bir tura katılmış biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum, hala o gün yediğim mantarın tadı damağımdadır!

Mantar ile ilgileniyorsanız bu gruba dahil olabilirsiniz __> https://groups.google.com/forum/#!forum/mantardostu

Jilber Barutçiyan’ın kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi biraz gözlemlere gelelim. Ağva çok güzel bir sahil, hava da şerbet gibiydi. Erin için değişik bir ortam oldu, kum tepelerinden yuvarlandı, futbol topunu kumda test etti bol bol ve uzun zamandır bizim organize etmediğimiz bir organizasyon olmasından dolayı sanırım katılımcı olmak bize iyi geldi :=) Önce kumsalda toplandık daha sonra Kalemli Köyü ormanına yol aldık. Ormanda 1,5 saat boyunca ine çıka mantar aradık, ormanın içinden ” işte gelinn burada cennet varrr” cümleleri yankılandı! Ardından ” ama neredesin ki ?? ” soruları! :=) Her bulduğumuz mantardan numune topladık. Burada önemli bir bilgi edindik:

Dokunmakla, koklamakla, ellemekle mantar öldürmez! Dolayısıyla çoluk çocuk rahatça mantarlara dokunduk ama ağzımıza atmadık elbette! Sepetimize doldurduk bol bol fotoğraf çektik. Daha sonra kumsala geri dönüş yaptık ve orada bizi sucuk ekmekli mangal, müzik ve kocaman bir masa dolusu mantar bekliyordu.

“en değerli mantarcı yaşayan mantarcı”

Bu sene mantar konusunda çok çeşit olmadığını çünkü az da olsa yağan yağmurdan sonra havanın hemen soğuduğunu öğrendik. Mantar nemli ve sıcak havayı sevdiğinden pek azmış sayısı. Yine de hatırı sayılır örnek vardı masada. Jilber örnekleri topladıktan sonra anlatmaya başladı. Öncelikle mantarlar konusunda en kritik bilginin “öldüren mantarlara” dair olduğunu ve en çok karşılaştığı ama hoşlanmadığı sorunun “bu mantar yenilir mi ?”  sorusu olduğunu özellikle belirtti. Mantarları amatörlere anlatırken önce “ölümcül” olanlardan başlıyor. Yenilen / Yenilmeyen yaklaşımından uzak duruyor, izleyicilerini de uzak tutmaya çalışıyor. En son da beyaz trüf mantarını çıkartıp bize gösterdi! Koklattı! Çok pis kokuyor!!

“HER MANTAR YENİLİR, BAZILARI ÖLDÜRÜR”

Şimdi gelelim benim bir iki eleştirime. Doğa dostu bir proje yapan organizasyonun öncelikle poşet çay ikram etmesi ve deniz kenarında denizin ve rüzgarın sesi yerine çok yüksek sesle müzik dinletmesi bence olumsuz bir noktaydı. Organizasyonun sonuna kadar kalamadık bildiğim kadarıyla toplanan değil ama daha önce alınmış mantarlar ile bir yemek yapılacaktı bunu göremedim ama keşke SUCUK EKMEK yerine sadece koca bir tavada yenilebilir mantarlar yapılmış olsaydı ve yanında sadece bir şarap verilseydi. Kocaman beyaz bir ekmeğin içinde market işi sucuklar bence pek uymamıştı. Bir de neden kumsalda buluştuğumuzu çok anlayamadım. Ormana giden kalemli köyünde buluşup orman içinde aynı etkinliği yapmış olsaydık bize göre daha mantar şenliğine uygun düşecek gibiydi. Daha sonradan Explorer Ağva’nın amacının Ağva turzimine katkı sağlamak olduğunu düşününce bu biraz mantıklı geldi ancak sucuk ekmek kısmına açıklama bulamıyorum. Gitar / flüt dinletisinin günün geç saatlerine, kapalı bir mekandaki sunumdan sonraya alınması ise çocuklu katılımcı bizler için eksi oldu, mantarları dinledikten sonra hava soğumadan müzik dinletisini mantar yemeği eşliğinde yapabilmiş olsaydık işte bizim için tam şenlik olacaktı. Belki bundan sonrakilere … Bu bir “bize göre” eksik olan nokta haricinde harika bir pazar günüydü bunu yazmadan bitiremeyeceğim. Sepetimizdeki mantarlar yenilebilir olmasa bir onları toplamak için orman içinde geçirdiğimiz saatler paha biçilemezdi! Aşağıda biraz fotoğraf ekledim 🙂

mantar-senligi1

Son olarak aşağıda internette Jilber Barutçiyan tarafından söylenmiş Doğru bildiğimiz yanlışlar..

Mantar öldürmediyse zehirli değildir diye bir şey yok. Öldürücü olan her mantar zehirlidir ama her zehirli mantar öldürücü değildir.
Her zehirli mantarı pişirince zehri gitmez.
Mantarın sütü aksa da zehirli olabilir.
“Beyaz mantarlar zehirli değildir” inancı yanlış.
İlkbaharda zehirli mantar olmaz diye bir şey yok.
Kimisi “Pişirirken suyun içine gümüş kaşık koyun, kararırsa iyidir, kararmazsa mantar kötüdür” der. Oysa öldürücü mantarı pişirirsiniz, gümüş kaşığa hiçbir şey olmaz.
“Böcek ya da hayvanlar yerse biz de yiyebiliriz” denir. Yanlış. Sincaplar ve böcekleri zehirli mantarlar etkilemez.
Kültür mantarı zehirlemez diye bir şey yok. Eğer bayatsa diğer gıdalar gibi zehirler.
Hiç bir mantar 24 saatte öldürmez. Genelde ölüm 5-8 gün arasında gerçekleşir, çok özel durumlarda mesela Cortinarius orellenus’ta ölüm bir ila beş ay arasında gerçekleşebilir.

Öldürücü bir mantara dokunmak zararlı değildir.

“HER MANTAR YENİLİR, BAZILARI SON YEMEĞİNİZ OLUR”

Paylaş :=)

Comment(1)

  1. Yanıtla
    Ayça Oğuş (@AycaOgus) :

    Mantarlar A(ğ)lemine Yolculuk http://t.co/2TbZfGWjzk @AycaOgus aracılığıyla

Yorum bırak