16

Nereye Bakıyorlar…

Bu aralar fotoğraf koyasım var biraz galiba… hazır havalar güzelken sokaklara dökülmüşken.. parklarda sallanırken.. arada uyku molasında kitap okuyup kahve içerken sonbaharı yavaştan uğurlarken..

parkkeyfi.jpg

Paylaş :=)

Yorumlar (16)

 1. Yanıtla
  AYSUN :

  şapkanı yerim ben senin yakışıklı…

 2. Yanıtla
  ilkay :

  Okuduğun kitabı ben de şu an okuyorum..:)
  Bir arkadaşım tavsiye etmişti güzel bilgiler var. Keşke daha öncesinde elime geçseymiş.
  Daha başlarındayım, blogumda da tavsiye edeyim diyorum…

 3. Yanıtla
  burcu demirel :

  kitabı merak ettim..

 4. Yanıtla
  AyçA :

  kitap : sağlıklı uyku alışkanlıkları mutlu çocuklar..
  ya ilkay bilmiyorum okuyorum okuyorum ama benim işime yarayn birşey bulamadım .. ya da erin artık alıştı mı uyku durumuna ? ?tek sorunum gece 3 saatte bir ya da 4 uyanıyor.. bunu çözemedik .. hala odasında bir ışık açık bırakıyorum belkide bu etkendir bu gece kapatacağım o ışığı.. daha kitap bitmedi belki ileride işime yarayan birşey bulurum birde çocuğu 6,5 ta gece uykusuna yatırmaktan bahsediyor bun sen yapabiliyor musun ? .. bu bence biraz yaşanılan ülkenin hava kararmasına bağlı olabilir.. erin mesela yazın gece 10 gibi uyurdu ne zaman gğnler kısaldı gece 8 e çekti uyumayı .. ?? yani bence biyoritm ile alakası olabilir ben saat 6,5 ta gece uyksuna yatırabileceğmi düşünmüyorum akşam üzeri uyksu yapıyor saat 5 te uyanıyor.. e akşam yemeğini ne zaman yapacak 5 te ikindi yerse ?? ı-ıh bana bu kitap pek uymuyor :))

 5. Yanıtla
  Açalya :

  zaman zaman degisiyor uyku duzenleri, dis, hastalik, ailede yeni durumlar vs. Ben de yeni bir kitaba basladim, yepyeni ama…uyku duzeni ile ilgili…Ferber’in yumusatilmis hali…cok mantikli ve uyuma saati 8 kalkis 6. Uyku terapisti 2 psikoterapist kadin tarafindan yazilmis.
  Nereye bakiyorlar bu arada?

 6. Yanıtla
  Archi*Sugar :

  Aslinda ailenin yasantisi ile de ilgili bebegin yatis saati. Biz daha aksam yemeginde oluyoruz o saatte, nasil yatar ki bebek. Ben de yatiramam 6,5’da. Defne 9’da banyo yapip yatar. 12 saat de deliksiz uyur. Arada gaz problemi olursa gece yarisi uyaniyor bazen, o kadar. Haftada bir de sabaha karsi uyanirsa da beni cagirir, yanima alir koklaya koklaya uyurum. Hemen tekrardan uykuya daliyor zaten. Kendi kendine kurdu bu 12 saat aksam 2 saat ogle uykusu duzenini. Ben hicbir formul uygulamadim. Aslinda cocuklar neye ihtiyaci oldugunun sinyallerini veriyor. Sinyali alip dogru hamleyi yapinca da problem ortadan kalkiyor.

  3-4 saatte bir kalkislar 1 yasindan sonra son buluyor, merak etme. Kendini fazla yorma, bitsin diye.

 7. Yanıtla
  AyçA :

  Evet düzen ara ara değişiyor ancak bizim gece düzenimiz galiba bu 3-4 saatte bir uyanmak ..şimdi yeni doktorumuzun gece 12-05 arası meme verme demesi beni biraz gerdi o yüzden uyanması sıkıntı yaratıyor ilk başlarda kabul etmişti ama şimdi uyandığnda meme istiyor bende veriyorum ama ikilem içerisindeyim .. ağlatırsam huysuz ağlatmazsamşımarık yapacak mışım ikilemindeyim.. Açalya kitap ne ??:))) Esraya hak veriyorum hepsinin kendi düzeni var kitap okumayacağım artık diyorum ama kitap okumak sevdiğim birşey olduğundan okunakcak konuda bebek olduğundan hayatımda elim yine gidiyor kitaplara.. gözlem en iyisi aslında.. ki gözlemleyerek hislerimle davranmayı tercih ediyorum bir süredir..zaten bugüne kadar ben Erin’i zorla hiç uyutamadım uykusu geldiğinde kucağımda dolanırken bile uyudu uykusu yoksa istediğimi yapayım uyumaz..kendi düzenlerini kendileri kuruyorlar.. Esracım umarım dediğin gibi olur.. :))

 8. Yanıtla
  Songül :

  ya bu çocuk tek başına mı oturuyor? kapalı salıncaklardandır herhalde.

  ben de efeye güvenmiştim… tek başına salıncağa oturtup, arkada bacaklarım kapatıp önde kollarımla kıskaca alıp salladım ama o yine de çaprazdan düşmeyi başardı. çok fena ağladı ve şişince başı o hızla soluğu hastane de aldık.
  doktorumuz bizi beyin cerrahına kadar çıkardı. hiç istemezdim ama doktor bu durumlarda emin olmalıyız dedi ve tomografi çekildi… şişi benim alimin içi kadardı çünki. ama bişicik çıkmadı. şişte ödem yaptığından olmuş. 1 ayda geçti.

  ben özgüveni gelişsin madem seviyo istiyo kendi başına oturtayım falan dedim ama sonra bu bebeklerin bi aşırı özgüvenleri olduğu anne olarak da onların bu güvenlerine fazla güvenmemek gerektiğini anladım. yani tabii ona çaktırmadan 🙂 yoksa tabii çoook güveniyorum.

  şeker erini öpüyorum

 9. Yanıtla
  Elif TEPE :

  benim çocuklarda uyku düzeni yaz-kış değişmedi ama bu aralar oğlum her gece uyanıyor.. tıkırtıya uyanıyorum bi bakıyorum maymununu alıp gelmiş kapımızı açmaya çalışıyor.. neden bilmiyorum ama son 2 haftadır her gece bunu en az 3 kez yaşıyoruz.. tam onu yatırıyorum, kızım çişe kalkıyor..derken benim uykular paramparça:)
  ama fikslediler,Deniz 21.30da yatakta, 21.45te uyumuş oluyor.. sabah 7’de uyanıyor.. Kayra ise 22.00 de uyuyor ve 7.30- en geç 7.45’de kalkmış oluyor..
  ama bi yöntem olsa da akşam 21.00de uyuyan bi bebek sabah en erken 11.00de falan uyansa:) en azından pazar günleri:)

  Erin’i ve seni öpüyorum.. tez zamanda da biraraya gelmek istiyorum:)

 10. Yanıtla
  pınar :

  Duru’da bu sıralar çok uyanıyor. Diş huysuzluğu diye düşünüyorum. Dün doktorumuz çıktı, çıkacak dedi. Bekliyoruz. belki sizin de 2. yoldadır;)
  Bu arada gece süt vermeme olayı hiç bana göre değil. Zaten gündüz emziremiyorum, gece de emzirmezsem, sütler suyunu çekebilir:((Zaten çok azaldı)

 11. Yanıtla
  ilkay :

  Ya işte bu aralar Duru’nun dişidir diye kendimi avuttuğum gece sık sık uyanma durumlarından ötürü uykuyla alakalı her kitabı merakla okumak gayreti içindeyim.
  Şimdi kitaptan – daha yarısındayım- edindiğim ilk bilgi çocuğun uykudan uyanmasının açlıkla çok da alakalı olmadığı. Ben her uyanmasında acaba açmı bu çocuk yawww dediiğimden ve de akşam illaki muhallabisini yesin de hamur gibi uyusun istediğimden bazen uyku saatlerini çok geçe aldığım ve Duruyu 22’yi bilmem kaç geçe uyuttuğum oldu. Hatta kamerada 1-2 adet Durunun muhallebi yerken uyuyakaldığı tam youtube’luk çekimler var..
  Bu yaptığım bence hataymış..
  Uykusunun geldiği “yorgunluk sinyallerini” alır almaz uyutma hazırlıklarına başlamak lazım. Yoksa Duruyu bazen ağlayarak uyutmak zorunda kalıyoruz. Çünkü sinyali kaçırdığımız için dalmakta zorluk çekiyor..
  Kitapta bahsedilen,” çalışan anne babaların akşam eve geldiklerinde bebekle oynayacaz derken bebeğin uyku saatini geciktirdiği” konusunda bizim de biraz payımız var 🙁
  Bunu da düzenlemek lazım falan fişman….

  Yani belki çocuğun dişinin sorunu diil bu ne biliim.

  Amaan ne çok yazdım bitmez bu yazı..:)

 12. Yanıtla
  Açalya :

  kitap su

  http://www.amazon.com/Sleepeasy-Solution-Exhausted-Parents-Getting/dp/0757305601

 13. Yanıtla
  Kuaybe :

  O kitabı ben de okudum Ayça, hatta blogda resmi vardı belki görmüşsündür ama dediğin gibi ben de bana uyan bir taraf bulamadım.. Saatlerce ağladıktan sonra ayakta uyuyan – daha doğrusu uyumak zoruna bırakılan- bir bebek ne kadar mutlu olabilir ki? Annesinin onun iyliğini istediğinden ne kadar emin olabilir ki? Ve ayrıca dediğin gibi, bebeği 6’da 7’de uyutmak çok zor.. Örneğin Yusufcuk 23 gibi uyur hep ve gece en az 5-6 kere uyanır, emmeden de dalmaz, ağlayıp durur.. Doktorumuza göre tamamen sağlıklı bir bebek ama şu hazım ve gaz problemleri hala kıvrandırıyor onu – ve tabii beni.. Ayrıca kitapta bir not vardı belki okumuşsundur, bu anlatılanlar kolik bebeklerde geçerli değildir diye. Ben boşuna okumuşum yani o kitabı :))

 14. Yanıtla
  Minik Patikler :

  Çok şeker maşaAllah. Üstündeki kıyafete ayrı bayıldım bu arada 🙂

 15. Yanıtla
  AyçA :

  Uff çok yorum birikmiş.. Songül elimle tutuyorum 🙂 yalnız değil salıncakta.. ama önü kapalı olanlar daha güvenli tabii ki size geçmiş olsun ..
  elif iki tane olunca çifte bölünme oluyor galiba.. zor iş olmalı bende görüşmek istiyorum en kısa zamanda:)
  Pınar ikinci geldi şimdi üstler geliyor galiba aynı sıkıntılı günlere geri döndü pinikim 🙁 ben emziriyorum vallahi hele ki diş çıkarttığı bu dönemde bence doğru olmaz gibi . .gündüz gece her daim.. zaten acayip bir meme bağımlısı oldu ne yapacağım ıbilmiyorum 🙁
  İlkay evet senin işine yaramış gibi görünüyor.. Erine uyku bastımı biz onu yatağa atıp orada mırmırlanarak hazırlıyoruz uykuya sonra zaten uyuyor ya emerek ya kendi kendine sürünerek 🙂 daha ilerleyemedim kitapta belki bende işime yarar birşeyler çıkartırım ..
  Açalya teşekkürler 🙂 sen oku bize özet geç o zaman 😛
  Kuaybe nasıl oluyorda gündüz ayakta kalabiliyorsun ?? ben bir iki saat az uyudum mu ertesi gün kabus gibi oluyor .. kolay gelsin sana gerçekten
  MP :)) teşekkür ederiz :))

 16. Yanıtla
  NİLGÜN :

  MERHABA … BENİM OĞLUM 21 AYLIK.2-3 GÜNDÜR KENDİ KENDİNE UYUMAYA BAŞLADI.ÇOK MUTLUYUM.ÇÜNKÜ UYKU BENİM İÇİN EZİYETTİ.KOŞARAK VE KUCAKTA UYUTUYORDUM .ÇOK ZORDU.AMA NE OLDUYSA KENDİ YATAĞINA GİDİP UYMAYA BAŞLADI.İNANIN ÇOK GÜZEL BİR DUYGU.HERŞEYİ OLURUNA BIRAKIN.ÇOCUK KENDİ DÜZENİNİ KENDİ KURUYOR.SİZ NE YAPSANIZ BOŞ.HERŞEYİ ZAMANA BIRAKIN DERİM.

Yorum bırak