9

Sonunda bahar kokusu

 

Günlerden pazar.. havada sonunda serinliğin içinden esen bir bahar kokusu var.. sadece biz değiliz ya uyanan.. minik canlılar, çiçeklerin renkleri, sarısı moru pembesi yeşili…hepsi sıradan uyandılar günlerdir yağan bereket yağmurlarından sonra hızlıca.. yine de arada güneşin sıcağını alıp da üzerimize bir ürperti göndermiyor değil ammmmaa işte böylesi tatlı esintili bir pazar sabahını sevgiyle selamlamamak olmazdı..

Hoş geldin güzel bahar öncelikle..

tazebahar

Her hafta aksatmamaya çalıştığımız araba gürültülerinden uzaklaşma çabamız ile ormana gidişimizin sebebi belli: güzel bir kahvaltı ve sonrasında güzel bir yürüyüş.. eskiden güzel bir koşu sonrasında hafif bir kahvaltıydı bu seramoni ama seramoni kelimesi çoluk çocuk anne baba amca yenge arkadaşlar hep beraber olmadan.. çocuklarla top koşturmadan ağaçlardan ev kurmadan.. evde pişmiş taze keki mideye indirmeden.. ağaçların dallarıyla atçılık oynamadan.. uykusundan uyanan kurtçuklarla tanışmadan.. taze sarı çiçekleri kopartıp evde kalan sevdiklerimize demet yapıp saklamadan sonrasında tatlı bir uyku eşliğinde uzun yürüyüşler yapmadan hakkını veremiyor artık..

Baharla birlikte biz de bir takım değişiklikler getirdik minik bahçemize.. ben öyle sürekli çiçekler veren bitkileri büyütmekten haz almadığımı fark ettim sonunda.. evde dolaşamayan, hissedemediğim bir canlıyı beslemek gibi geliyor ve hiç hoşuma gitmiyor bundan sebep Eminönü’ne gidip tüm çiçeklerimizle ayrılık vaktini belirleyip bundan sonra meyvasını güvenle tüketeceğimiz yeni üretimler keşfettik bu haftasonu. Çengelköy salatalığı, Arnavut biberi, Osmanlı çileği, Acı biber, nane, roka, tere, maydanoz, reyhan.. ne bulduysak artık GDO’suz ( genetiği değiştirilmiş organizmalar) olduğunu ümid ettiğimiz.. bütün bu orman macerasının sonunda gece saat 21:30 da hala ev temizlemeye güç bulma pahasına minik balkonumuzu yine minik bir bostana çevirdik.. topraklarını değiştirdik, törenle hepsini ektik ve törensiz eski çiçeklerimize elveda dedik..heyecanla ürünlerimizi hasat etmeyi bekliyoruz, her ne kadar Erin için toprağa ektiklerimizden çıkacak şeyleri yiyecek olmamız bugün anlamsız kalsa da toplarken keyif alacaktır diye dileyerek…bir gün sadece tohum değil diktiğimiz ağaçlarımızın, fidelerimizin meyvelarını toplayacak olmayı tüm kalbimizle umut ederek, hayaller kurarak…

kucuk-2

ekmek

Bu aralar üretime takılmış bir bünye olarak uzun zamandır ekşi maya üretip bir de bakterileri besleme hayalleri kuruyorken ve buna vakit ayıramazken her zaman ekmek aldığımız fırından bu sefer un ve fırın açıldığından beri süregelen ekşi mayalarından aldık.. bundan böyle ekşi maya ekmeğimizi ben yapacağım.. ancak o kadar çok maya vermiş ki sevgili fırıncımız bir kısmını dayanamadan fırına attık akşamın 23:00 olduğu bir anında.. biz sonunda tükenmeye yüz tutmuş enerjimizi kazanmak üzere ayaklarımızı uzatıp artık saçmalığının doruklarına ulaşmış PB 19. bölümü seyrederken evin içini misss gibi kaplayan ekmek kokusunun cazibesine dayanamayarak gecenin 00:00 olmuş bir anında birer dilim sıcak sıcak mideye indirmeyi ihmal edemedik.. oysa ben bu bahar kilo verecektim..

Şimdi bu akşam Hıdrellez.. her Hıdrellez olduğu gibi Ahırkapıya eğlenmeye gideceğiz bu akşam da.. tüm gül ağacı dibi dilekleriniz bu bahar filiz versin..

Paylaş :=)

Yorumlar (9)

 1. Yanıtla
  Duygu Zengin Yirikoğlu :

  Ayçacım, yazını okurken içimden ne geçti biliyor musun? ”Neden Ayça yazılarını kitap haline getirmiyor” dedim kendi kendime. Bu yazılar internet kullanıcısı olmayan annelerin eline de geçmeli… Böyle bir düşüncen var mı? Sevgiler…

 2. Yanıtla
  AyçA :

  :=)) Çok tatlısın ne diyeyim..inşallah neden olmasın bir gün..var mı bildiğin bir yayın evi 😛

 3. Yanıtla
  Güneş :

  Ayçaçığım çok güzel ya, bana enerjini gönderiyorsun 🙂
  Yeni evlendiğim sene bende maydanos ve taze soğan üretmiştim 🙂 çok keyifli gerçekten de insanın kendi üretimi, tazecik, mis kokulu, takipteyiz…
  Sevgiler.

 4. Yanıtla
  Duygu Zengin Yirikoğlu :

  Sen tamam de yayın evi kurarız 😉 ”Pi yayınları” valla güzel oldu 🙂

  • Yanıtla
   AyçA :

   Güneş tesekkur ederim .:=) bende bir ara maydonoz ve nane yapmıştım ama şimdi sınırları genişlettim bakalım nasıl olacak :=)
   Duygu harika yaa :=)) Pİ yayınları .. var mı kurmak isteyen 😛 kitap taslağımız da var nasılsa 😀

 5. Yanıtla
  cihan :

  ya ben nasıl bir yetenekle aynı evi paylaşmışım da haberim olmamışş..ben o zamanlar bilsem tutmazmıydım elinden canım benim:)))
  neyse canım hiçbişey için geç kalınmış diil sen kitabı çıkar pr ını seve seve yaparım:)))

  • Yanıtla
   AyçA :

   ana benimde haberim olmayan bir editör arkadaşım mı varmış :=))))
   tamam kitabı basacak yayın evinide bulduk mu pr da var daha ne isterim .. :=) harikasın ..

 6. Yanıtla
  Denizaki :

  Merhaba Ayça,
  Anasayfada gördüğüm yazını tıkladıktan sonra, yazının sadece üst kısmını görebiliyorum. Aşağıya doğru inemiyorum hiçbir şekilde. Bir tek ben miyim bu problemi yaşayan acaba? Ben nerede yanlış yaptım? 🙂
  Daha önce de böyle olmuştu, ama sonra bir şekilde çözmüştüm ya da kendiliğinden çözülmüştü.

  (Muhtemelen verdiğin cevabı da yorum kısmında okuyamayacağım.)

  • Yanıtla
   AyçA :

   Deniz sana bir mail attım ama bazı kod değişiklikleri yaptım explorer 8.0 versiyon altında bakıldığında hata veriyor olabilir ancak ben kontrol ettim firefox explorer 7.0 ve 8.0 ve google chrome sorunsuz çalışıyor site..

Yorum bırak