12

Oyunlar-Oyuncaklar

Erin büyüyor büyüdükçe ihtiyaçlarıda büyüyor.. artık agular gugular bizi kesmiyor ve ben ne yapabilirim döngüsü içerisinde kayboluyor gibi hissediyorum.Hangi kitabı almalıyım hangi oyunu oynamalıyım??
İnternette biraz dolaştım bakındım bugün bir iki kitap hem kendime hem Erin’e almak için dışarı çıkacağım ( maksat gezmek olsun duramıyorum ya evde :)) )
Bu arada belki değişik fikirler gelir diye bu oyun dosyasını açayım dedim.

Erinle neler oynuyorum.. özellikle tekerlemeleri Erin çok seviyor.Öğlen uykusundan önce her ne bulursam bulayım mutlaka 10-15 dakika- dayanabilirse artık yerinde tutmak çok zor çünkü – okuyorum ama onun dışında hareket istediği için tekerlemeler ile hareketleri birleştiriyorum.Benim bildilkerimden ikisi şu şekilde..

Bebek zıplatılarak:
Tapşini tapşini tapşasa,gelsin babası okşasa,
Tapşini tapşini tapşasa, oğlum/kızım gider hamama
hamamın yolu otluca
Oğlumun/kızımın götü bokluca :))) oğlum kızım yerine Erin diye adını söylüyorum

İkincisi ellerini çırptırarak:
El çırpar el çırpar
Dere kenarında top oynar ( aslı dere kenarında bez çırpar ama bu kızlar için 🙂 )
Gelenede geçenede göz kırpar. Bunu söylerken ellerini birbirine vurmasını sağlıyorum şimdilik sadece tek elininin yumruğunu açtı 🙂

Tabii fış fış kayıkçı kayıkçının yüreği tıp tıp eder yüreği akşama fincan böreği sabaha da bayram çöreği var ama daha tam oturmadığımız için bunu sonraya bıraktık 🙂

Birde
“Erin pabucu yarım çık dışarıya oynayalımmm..”
“Annee pabucum tam dışarı çıkıp oynayamaamm” var ki buna bayılıyoruz :))

Bunlardan başka var mı diye aranırken bir adres buldum : http://www.ilkokuma.com/tekerleme.htm
Aslında ne çok tekerleme bildiğimi fark ettim 🙂 Tekerlemeler bebeğin kelime öğrenmesi için çok faydalıymış.

Şimdi akıllı bebekler akademisi kitabında gördüğüm egzersizlere başlaycağım.Sözsel zeka ve sayısal zeka gelişimi için kartlar hazırlayacağım.Bunları aslında meyva ve hayvanlar ile de yapabileceğimi fark ettim meyvalar evde gerçeği varsa onlarlada oynanabilir hayvanlar gösterilirken sesleri çıkartılabilir.. Hayvanları dergilerden kesmeyi planlıyorum.

Bir diğer gözlemlediğim durum ise Erin suyu çok seviyor: ben ne zaman su içsem dikkatle izleyip gülmeye başlıyor.Mesela bardaktan bardağa su boşaltılarak bir oyun oynanabilir diye düşündüm.
Ya da yine mutfakta tencere tava yerleştirirken çıkan sesleride seviyor.
Bir diğer okuduğum oyun ise çamaşır makinesine çamaşırları atarken tek tek gösterip renklerini ya da ne olduklarını söylemek.Bu çok hoşuma gitti .. acele acele iş yapacağıma erin uyurken o uyanıkken işleri oyuna çevirebilmek gibi bir fikir edinmiş oldum.
Erin suratıma çok dokunmaya başladı.. şimdi her dokununduğu yerin ne olduğunu söylerek bir oyun daha keşfettim hemde bu sabah..

Benim suratıma dokunmak kadar kendi suratıyla da oynak hoşuna gidiyor özellike kumaşlar ile suratını kapatmak onu çok eğlendiriyor.Bununla beraber ” cee eee “oyununu öğrenebilmeyi başardık. Duvarların arkasından “cee ee” yaptığımız gibi kumaşla yüz kapatmak suretiylede yapıyoruz.Son günlerde eline geçen herşeyi suratına kapatıp sonra bir yerlerinden göz ucuyla bana bakıyor bende “cee ee ” diye bağırınca gülüyor..

Son olarak benim çocukluk arkadaşım Dilbağ kendisi cellist ve Mimar Sinan da öğretim görevlisi beni çok güzel bir aktiviteye yönlendirdi. http://www.babysymphony.com/ adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ama ben telefonla görüştüm, şu anda yaz tatilindeler.Eylülde yeni dönem başlayacakmış. 10 haftalık sömestrler şeklinde haftada 1 gün 1,5 saaten ders yapılıyor.Ders dediğime bakmayın 🙂 sınıflar 4 aydan 4 yaşa kadar min.4 kişi max.8 kişiden oluşuyor. Her bebek 1 veli ile katılıyor.Yaş gruplarına göre müzik aletleri ile aktivite yaplıyormuş.İlk ders ücretsizmiş..Biz Eylülde denemeyi düşünüyoruz.

Son olarak Erin eğer TV açıksa ne yapıp edip kafayı oraya döndürmeye çalışıyor.Babamız TV seyretmek isterse biz içeride oyalanıyoruz eğer salonda olacaksak TV kapatıyoruz.
2 yaşından önce TV bizim için yok ve ben bugün bununla ilgili bir yazı okudum.Yazıyı paylaşmak içinde bunu yazdım:
TELEVİZYONUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ

Evet hepsi bu sabah geldi aklıma.. zamanla öğreniyor galiba her anne..Amerikayı yeniden mi keşfediyorum:) Mutlaka herkes yapıyordur sadece fikir paylaşmak için bu dosyayı açmak istedim.
Sitemde bir forum olsa daha rahat konuşabilirdik ama napalım..
Başka fikirleri uygulamaları paylaşırsanız seviniriz..
Ayrıca bildiğiniz oyun siteleri varsa linklere koymak için isterim 🙂

Gezinirken daha büyük yaştaki çocuklar için bir site buldum : http://www.cocukca.com
Bir diğer site : http://www.haydioynuyoruz.com/

Aklıma geldikçe ekleyeceğim ama iki kitap biri bende var ve fena değil Akıllı Bebekler Akademisindeki oyunların aynısı aslında : Bebekler İçin Beyin Geliştirici Zeka Oyunları
Bir diğeri Benimle Oynar mısın Anne ? Teşekkürler Tuna bugün bakacağım ..:)
Unutmuşum iki tanede benim anneannemden kalan şiirimiz var :

1.
Kedim
Daha süt emer
Miyav Miyav der
Gene ne ister
Benekli kedim
ekmek yutamaz
Sıçan tutamaz
Ne de yaramaz
Benekli kedim

2. –> Bu biraz şarkı kıvamında söylenebilir 🙂
Hav Hav Hav
Benim minik öpeğim
Sana mama vereyim
Gel birazda seveyim
Evimi bekle
Hav hav hav

Paylaş :=)

Yorumlar (12)

 1. Yanıtla
  tuna :

  ayca okudukca evet ya bu da oynanabilir falan dedim kendi kendime – fis fis kayikci mesela hic dusunmemistim nedense.
  iki kitap var benim faydalandigim, annecigim benimle oynar misin ve bebekler icin beyin gelistirici zeka oyunlari – bildigimiz oyunlardan cok farkli seyler yok iclerinde ama iste aklina gelmiyor insanin bazen, derli toplu bir yerde gorup hatirlanabiliyor. fikirler icin tesekkurler, selam

 2. Yanıtla
  AyçA :

  Bebekler için beyn geliştirici Zeka Oyunları bende de var evet bildiklerimizden farklı birşey yok ama insanın aklına gelmiyor.. yazıya bu kitabı da ekleyeyim ben 🙂 Saol ..:)

 3. Yanıtla
  yesim :

  ayça bak bunlar benim aklımda kalanlar; bunlar şarkı kıvamında söylenerek oyun oynananabilir diye düşünüyorum!::)))

  ELLERiM PARMAKLARIM

  Sað elimde beþ parmak,
  Sol elimde beþ parmak
  Say bak, say bak, say bak.
  Hepsi eder on parmak.
  Sen de istersen saymak
  Say bak, say bak, say bak.
  Hepsi eder on parmak.
  —————————-

  O PİTİ PİTİ

  O Piti Piti
  Çikolata Sepeti
  Terazi Lastik
  Jimnastik
  Bizsize Geldik
  Süslendik
  Mamalar Yedik
  Güçlendik
  ———————

  PORTAKALI SOYDUM

  Portakalý Soydum
  Baþ Ucuma Koydum
  Ben Bir Yalan Uydurdum
  Duma Duma Dum
  Kýrmýzý Mum
  Dolapta Pekmez
  Yala Yala Bitmez
  Ayþecik Cik Cik Cik
  Fatmacýk Cýk Cýk Cýk
  Sen Bu Oyundan Çýk

  yeşim

 4. Yanıtla
  AYSUN :

  berkin en sevdiği Ali babanın çiftliği:) Bu şarkıyla deliriyor benim yavru:) Ve de mini mini bir kuş donmuştu…. Ama ben çeşitli versiyonlarla söylüyorum. Kuş bazen kedi bazen köpek oluyor ve mutlaka seslerini de ekliyorum.

  Bu ara parmak kuklalarla hikaye anlatıyorum ibiye. Çoğunlukla da ben uyduruyorum hikayeleri.

  Tapşini tapşini biz de yapıyoruz. Veee
  Karga da kırmış bacacığını
  Topalda yapmış ayacığını
  Ben de kırarım bacacığımı
  Topal da yaparım ayacığımı
  Diye tekerlemeyi söylüyorum bir taraftan da berk ayakta oluyor ve bir bacağını elime alıyorum sallıyorum. O da ikinci üçüncü seferde söylediğimde hemen bacağını kaldırıyor kırılmış gibi:)

 5. Yanıtla
  Pratik Anne :

  Cok guzel bir yazi olmus. Valla Kipircan ile hala daha boyle tekerleme, cocuk sarkisi ninni ile oyalaniyoruz. Repertuari genisletmek acisindan faydali oldu.
  yesim’in parmak sarkisini ellerimi yuzune karsi parmaklarimi oynatarak soyleyince bayilirdi. Buyudukce kendi de beni taklit etmeye basladi. Hala sever.
  Yagmur yagarken:
  Yagmur yagiyor
  Seller akiyor
  Bizim Erin camdan bakiyor, diye sarki soylerim. Tabi kipircan’in ismiyle.

 6. Yanıtla
  Anne ve Bebisi :

  Go on Ayça:) Arkandayım:)
  Sizin bir kaç ay arkanızdan takip etmek çok işimize geliyor itiraf etmek gerekirse:) Hazır kaynak, ben çok faydalanıyorum şahsen:)) Teşekkürler:)

  Annem ve babam Mehmed’i çok güzel oynatıyorlardı ama ben aynı performansı gösteremiyorum:)

  Şu aralar, şimdilik, her ne iş yapıyorsam bir yandan ona göserip, bir yandan anlatıyorum:) Yemek yaparken soğanları, patatesleri gösterip ne olduklarını söylüyorum falan:) Şimdiilk monolog şeklinde devam ediyor, o yüzden biraz sıkıcı:) Umarım ilerde diyaoga dönüşür:)

  Annemden öğrendiğim, tekerleme eşliğinde hoplatma zıplatma çalışmaları yapmaya çalışıyorum falan filan:)

  Bazen de öylesine bırakıyorum yatağında, yerde ya da ana kucağında. Kendi kendine bakınıyor, konuşuyor. Hele ilk ve şimdilik tek arkadaşı, ana kucağının aksesuarı olan minik aslancıkla konuşmaları görülmeye değer:)

 7. Yanıtla
  AyçA :

  Hepinize teşekkürler :)) Aslında ben rehber olmaktan hoşlanıyorum ama rehberlik almaktan da 🙂 o yüzden bu dosyayı açtım.. işe yarar bir yazı olduysa sevindim.. İnsanın aklına gelmiyor bildikleri 🙂
  Ve dün geceden beri beynimde uyurken bile “sağğ elimde beş parmakk sol elimde beş parmak say baaakkkkk” diye döndü durdu ..:)

 8. Yanıtla
  Didem :

  Birde gel babası gel ve tel sarar oynu vardır.Bora onlarıda çok severdi.
  Şimdi Ya-Pa dan kartlar aldık kartların üstünde resimler var :meslekler , aletler, kıyafetler, meyva sebzeler bazı özel kelimeler var içerde dışarda gibi anlayacığın oldukça başarılı bir seri .Resimi gösteriyorsun bu ne diye o da söylüyor ben biraz daha ileri giderek ne renk kaç tane diye soruyorum. Birde şöyle bir oynumuz var
  -burada bir arı var.(vızzzzzz diyip elinle arı takliti yapıyorsun)
  – burnuma kondu (pıt diyip elinle burnuna vuruyorsun)
  – burnum şişti ( poffff diyip elinle şişme haraketi yapıyorsun)
  -ben ağlarım (ağlar gibi yapıyorsun )
  -ilaç içtim (lıkır lıkır diyip ilaç içer gibi yapcaksın)
  -ohhh geçmiş olsun diyip ellerini göğsünden göbeğine doğru sürteceksin.

  öptüm tatlı erini ve neşeli annesini

 9. Yanıtla
  Açalya :

  Anneannenin siirleri pek guzelmis. Tekerlemeleri ben de okuyorum Guzel uykular Alara’dan…benim bile bilmedigim kelimeler var o tekerlemelerde, cok guluyorum…
  Esra gibi ben de guzel fikirler aliyorum boyle.
  Benim oglanin bu siralar en sevdigi oyun; onun cikardigi sesleri benim taklit etmem…kikir kikir guluyor ben taklit edince, sonra devam ediyor ve bunun oyun oldugunun farkinda ya eriyip eriyip bitiyorum. Diger oyun, bizim icin dans…kucagimda iken dans ediyoruz birlikte. Diger bir oyun, benim abuk subuk konusmalarimi abuk subuk yuz ifadeleriyle birlikte yapmak. Beni seyredip kikirdamaya bayiliyor. Bu arada benimle de konusuyor kendi dilinde…Bugun mesela dislerimi sıka sıka severken ‘ oglum benim, sen benden mi ciktin yahu, var ya seni 18 saat ittim ben, itttim, ittim, ittim’ diye abuk subuk deliler gibi konusurken, her ‘ittim’ deyisimde katilarak guldu…Bende bir dergi var aylara gore oyunlardan bahsediyor, bir ara bakip sana yazayim. Ah o ce eee’lere biz ne zaman gelcez ya, hadi oglum Dante yaaaaa….

 10. Yanıtla
  AyçA :

  Yine teşekkürler hepinize 🙂
  Didem harika yazmışsın üşenmeden o oyunu tebrik ederim seni 🙂 deneyeceğim ..
  BU arada topal kargayı çok sevdik Aysun 😛
  Açalyacığım hepsi sırayla geliyor hemde böyle dank diye başlıyorlar 🙂 bir gün kendi kendine yüzünü kapatıp açtı bende cee ee dedim ondan beri oynuyor :)) Bir de Erinde saçma bir kelimeye bazen bir gülmeye başlıyor haydaa 10 dakika aynı kelime ile gülüyoruz sonunda hıçkırık tutuyor tabii 😛 mesela geçenlerde mahmut abii diye bağırındım 10 dakika 😛 ( Bizim maymunun adı mahmut abi yoksa evde deli gibi mahmut abi çağırmıyorum yanlış anlaşılmasın 🙂 hehe

 11. Yanıtla
  mehmet karatop :

  http://www.naturalahsapoyuncak.com siteyi bir ziyaret edin eminim sizi gülümsetecektir
  muğla /dalyan da atölyesi. yakında birkaç büyük şehirde görülebilir.

 12. Yanıtla
  AyçA :

  Mehmet teşekkürler 🙂 umarım istanbula gelir oyuncakların ..belki Şule hanımı bulabilirsin
  http://www.pi.web.tr/?p=211
  Feriköy Organik Pazarda yeri vardı.. nasıl ulaşırsın bilemem ben bildiğimi paylaştım :)))sevgiler

Yorum bırak