37

Sezaryen sonrası sütüm ya gelmezse!

Konuya hızlıca gireceğim çünkü bu konuyu son derece önemli bulup çeşitli kaygılar taşıyorum!

Sezaryen ile doğum yaparsam sütümün gelmesinde sorun yaşar mıyım ?
Sezareyenden sonra sütüm geç gelir mi ?
Sezaryen ile doğum yaparsam emziremez miyim?
Sezaryen ile doğum yaparsam emzirme problemleri yaşar mıyım?


HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR !! YAŞAMAZSINIZ

Evet normal/doğal doğumu destekliyorum ancak iyi ki sezaryen VAR! ve eğer tercihi ya da mecburi doğum şekliniz bu ise lütfen korkmayın: sıkça duyduğunuz gibi sütünüzün bununla bir alakası yoktur, olmamalıdır.

Eltimin doğumunu çektiğim zaman emzirmeyi keseli yaklaşık 6 ay kadar olmuştu belki daha fazla tam hatırlayamadım. Doğumun takibinde ilk geceyi onlarla geçirdim ve eve geldiğimde benim sütüm vardı bildiğiniz dolu bir göğüsle! Diyeceğim şu ki sütünüzün gelmesi için sizin doğum yapmanız gerekmiyor. Bebeğini evlat edinmiş biri bile emzirebiliyorsa doğum şeklinizle emzrimenizin bir alakası YOKTUR!

Bir sıkıntı:  eğer genel anestezi ile doğum gerçekleştiyse ayılma süreci uzun olduğundan olaya hakimiyet geç olabiliyor ancak hiç hakim olamama gibi bir durum söz konusu değil.

Benim doğumum epiduralli sezaryen oldu, bir saat içerisinde bebeğimi emzirmeye başladım, daha hastanede 2. günün akşamı kolostrumdan sonra gelen normal sütüm gelmeye başladı. Eve çıktığımda 3. gün ise artık normal emzirme rutinine girmiştim.

Ben “eyvah sezaryen olıyorum ya sütüm gelmezse” endişesi HİÇ taşımadım, iki gün boyunca sürekli oğlumu memede tuttum.

Sütün gelmesi için en önemli etken psikloji ikincisi ise bebeğin emmesidir. Bebek emerek sütünü getirir, bebeğiniz ememiyorsa sağarak süt uyarımı yaparak da sütünüzü getirebilirsiniz.

Bebek bazen küçük olup emme refleksi düşük olabiliyor ya da büyük bir bebek de zayıf emme refleksine sahip olabiliyor. Bu durumda hemşirelerden mama yardımı yerine sütünüzü sağmak konusunda destek alınız ( emzirme uzmanlarına soruyorum bu doğru mudur ? çünkü tamamen kişisel fikrimi yazdım)
Bebeğin ilk başta aldığı ilk süt yani kolosturum çoğunlukla ihtiyacı olan kadar gelir. Bugüne kadar bebeğini ne şekilde doğurursa doğursun kolostrumu gelmeyen anne görmedim!

Normal doğumu destekleyip savunurken, seçme hakkını kullanan ya da mecburi bir şekilde müdaheleli doğum yapan annelerin emzirme problemlerine yol açabilecek “doğumunuz normal olmazsa sütünüz gelmeyebilir, normal doğumda hemen gelir” şeklindeki cümleleri şiddetle protesto ediyorum!
Doğumu normal olup hemen sütü ikinci günde gelebilen bir anne olduğu gibi yine normal doğumla sütü geç gelen ya da emzirme problemleri yaşayanlar olabilir, vardır, tanıklık ettim de! Aynı şekilde sezaryen doğum yapıp emzirme problemi yaşayanlar olduğu gibi yaşamayanlar da vardır bunu da bizzat tecrübe ettim.

Sütünüzün gelmesini sağlayan hormon Oksitosin hormonudur. Süt akşı kanallar boyunca süt bezleri çevresindeki kasların kasılması ile olur. Bu kasılmayı sağlayan oksitosin hormonudur. Normal doğumlarda evet bu hormon daha otomatik olarak devreye girer doğrudur ancak oksitosin refleksine yardım eden çok etken vardır :

 • Bebek için sevgi  dolu düşünceler
 • Bebeğin sesi
 • Bebeğin görüntüsü
 • Güven

Engel olan etkenler ise:

 • Kaygı
 • Stress
 • Ağrı
 • Şüphe

Lütfen sütüm gelecek mi kaygısı şüphesi ve stresi taşımayın. Ağrınız olursa hemşirelerden yardım isteyin : çözümü var!

Kendinize güvenin, bebeğinizin sesini duyduğunuz ve kendisini gördüğünüz anda bebeğinize de güvenin. İkiniz bu işi beraber yapacaksınız.

İkinci gün hastanede akşam üzeri saat 6 dan gece 12 ye kadar kesintisiz bebeğimi memede tuttuğumu, ara ara uykuya daldığımda annemin kollarımı tutma yardımları ile ( bu herhangi bir yardımcı olabilir tabii) onu ayırmadığımı, bebeğime ve kendime güvenerek sezaryen doğum sonrasında hemen sütümün geldiğini not etmek isterim.

Emzirme ile ilgili diğer notlarımı burada bulabilirsiniz.

Sütünüz bol olsun, kulaklarınızı kapatın, emzirmeye istekli olun, bebeğinizi çok çok sevin 🙂

Paylaş :=)

Yorumlar (37)

 1. Yanıtla
  kiraz :

  epidural sezaryan dogum gerceklestirmis biri olarak eklemek istedim, evet bende de geldi, geliyor =)

  • Yanıtla
   AyçA :

   İlkay teşekkürler destek için:)

 2. Yanıtla
  aslı :

  kızımın doğmak istememesi sonucunda 42. haftamın bitiminde mecburi epidural sezaryan doğum gerçekleştirdim, ilk gün kolosturum geldi, 3 gün içinde emirme ile ilgili herşey yolundaydı. bebeği ve memeyi doğru tutma tekniklerini öğrenmek işi çok kolaylaştırıyor.

  • Yanıtla
   AyçA :

   lütfen yazın tecrübelerinizi..sezaryen bir öcü değildir!!öcü gibi tanıtıp korkutmak emzirmeyi sekteye uğratmaktadır!!

 3. Yanıtla
  füsfüs :

  emzirme konusunu ben de çok önemsiyorum. göğüs ucum yok diye emzirmekten vazgeçen anneler biliyorum. benim göğüs uçlarım içe dönüktü resmen, sezeryan oldum, kızım ememedi bir türlü ama ona rağmen biraz uğraşsam da sütüm geldi. 1 ay çevremdeki herkes göğsün boş, çocuk yutmuyor gibi deyip durdu. psikolojim o kadar bozuldu ki sütüm kesiliyordu ta ki dr. a gidip kızımın 1 kilo aldığını öğrenene kadar. sonra o kadar rahatladım ki, fazla sütümü sağmak zorunda kaldım o kadar çoktu. konu süt olunca sabaha kadar konuşurum. sezeryan da olsanız emzirin anneler, o süt siz de var, mutlaka çıkar

  • Yanıtla
   AyçA :

   füsun sana mail attım gelmezse haber ver:)

 4. Yanıtla
  ycurl :

  Ben de 30 saat sonunda epidural sezaryene sokuldum 🙂 Sutum geldi herhangi bir sorun yasamadim.

 5. Yanıtla
  şule :

  ben de epiduralli sezaryen olanlardanım,evet süt geliyor,hiç telaş etmeyin,normal doğuranlarda da 3 gunu buluyor zaten sütün tam gelmesi.
  füsün bahsettiği tayfa moral bozmak için hep etrafınızda olacak birkaç ay.sütü gelmiyor,az,doymuyor,yaramıyor….
  Siz onlara kafa atmak isteyeceksiniz olmayacak.onları lütfen takmayın,ayçanın bahsettiği olumlu duygularla,bol bol emzirin,hayatta böyle bi güzellik yok.
  imza:kullandıgı ilaç dolayısyla 2,5 ay emzirebilmiş,aman bebege geçer cok riskli diyen bir-iki dr yuzunden burakmış anne :(:((

 6. Yanıtla
  burcu demirel :

  ben de epiduralli sezeryan oldum ve sutum ayni gun geldi..dedigin gibi bu sut gelmemei, az olmasinin operasyonla ilgili degil, psikolojik oldugunu dusunuyorum. ama bence en buyuk kaygi,aslinda,aman sutum az bebek emmiyor, mama da vermek istemiyorum,bebegim ac kalacak korkusu..benim sutum geldi,ama azdi..elimden gelen herseyi yapmama ragmen, poyraz eve cikana kadar emmekte cok zorlandi..ve az emdigi icin, kanindaki bilrubini atamadi.1 hafta sonra sarilik teshisiyle tekrar isin tedavisi gormek icin hastaneye yattik.demek istedigim,doktorunuza guvenin.eger bebeginiz yeterince diskilamadigi icin mama takviyesi oneriyorsa, bence hayir demeyin.daha sonra zaten sutunuz artacak,bebek emmeye alisacak vehersey yoluna girecek..kesinlikle ugrasmayin,emmiyosa kasmayin demiyorum.benim simdi bir bebegim olsa 3 yasian kadar emziricem diye gaz veriyorum kendime..ama eger olmuyosa, o veya bu sekilde sutunuzun bebeginizin gelisimine yetmedigini dusunuyosaniz, en azindan ilk birkac gun ,doktor gozetiminde,takviyede bence sorun yok..aycacim, biliyorum cok karsisin bu harici seylere ama yasadigim buydu ve yazmak istedim..

 7. Yanıtla
  biranda :

  34. hafta sonunda ve de mecburen sezeryanla doğum yapmış biri olarak diyebilirim ki emzirmede hiç sorun yaşamadım! Kesinlikle katılıyorum, bunu stres yapmayınca, küçük arkadaşınızı sürekli memenizde tutunca ve de etrafınızda destek kuvvetleri oldukça endişelenmeniz için hiçbir neden yok!:)

 8. Yanıtla
  Bernacan :

  Ben normal doğumu çok istememe rağmen sezeryan olmak durumunda kaldım. Genel anestezi ile sezeryan oldum. Sütüm hemen gelmeye başladı(hemşireler şaşırdı hatta). İlk başlarda meme uçları yara oluyor, tahriş oluyor evet. Ama vazgeçmezseniz, dayanırsanız geçiyor 1-2 günde. Ben 2 yaşına kadar emzirmeye devam ettim. Can 6 aylıkken işe başladım, işyerinde sütümü sağamadığım halde 2 yaşına kadar hiçbir rahatsızlık duymadan emzirebildim(Bu tavsiye değil elbet, herkes kendi şartlarına göre bir yöntem buluyor).
  Normal doğum, evet. Ama olamıyorsa, gerçekten bir engel varsa, sezeryan da emzirmeye asla engel değil. Ben sezeryandan ödü kopan bir anne adayıyken, “allah allah, hiç de korkulacak birşey değilmiş” diyen bir anneye dönüşüverdim.
  Ancak, yine de, ilk doğumu sezeryan, ikincisi normal olan anneler konusunda ciddi araştırma halindeyim 🙂 Bu konuya da bir ara değinsek de, birkaç tecrübe okusak süper olur hatta. Sezeryan rahat evet, ama normal doğum mucize..

 9. Yanıtla
  nilay :

  sut gelmemesi diye birseyi anlamıyorum bende. istegim dısında sezeryan olmak zorunda kaldım. ilk gun kolostrum geldi ikinci gunde sut. 3. gunde ise istem dısı fıskırıyordu.
  kızımı 18 ay oluncaya kadarda emzirdim. belki benim emzirme metodumda sorun vardı bilemiyorum yeterli kilo alamadı ama zayıf olmasına rahmen bir o kadar saglıklı. kolay kolay hastalanmamasını bu sute baglıyorum ben.

 10. Yanıtla
  Nuran Evren :

  Ben de genel anestezi ile sezeryan oldum. Dogum için hastaneye giderken yanımda süt sağma makinemide götürdüm. Doğum gerçekleştikten 1 saat sonra bebeğimi emzirdim. Sütü kontrol etmek için ilk emzirme sonrası sağım yaptım. Yani panik yok. Ayça’nın da söylediği gibi bence en önemlisi psikoloji. Ben hep çok sütümün olacağına inandım ve öyle de oldu. Süt ilk bir – iki gün az bile olsa bebek doyacaktır, onlar buna hazır dünyaya geliyorlar. Oğlum 3 yaşında ve hala ne zaman şakacıktan bile olsa anne ben süt emicem dese sol güğsümden süt akıyor. Psikolojik değil de ne bu?

 11. Yanıtla
  berna&ceylin :

  epidural sezeryan yaşamış bir anne olarak şöyle söyleyebilirim bebeğim kucağıma verildiği an emzirmeye başladım ve eşimden şunu rica ettim “lütfen etrafımdaki olumsuz görüş bildirenleri ya yanımdan uzaklaştir yada susmalarını söyle. yeri geldi insanları ben tersledim yeri geldi aldığımız sonuçları gorunce onlar kendiliklerinden susmak zorunda kaldılar ama asla “ya sütüm yetmezse”yi aklıma getirmedim. hep benim sütüm var ve kızıma yetiyor dedim. kızım uyurken onu izledğimde bile sutun kanallardan inişini hissedebiliyordum. mutlaka sonuna kadar inanın her annenin sütü vardır.

 12. Yanıtla
  Senem :

  Ben de epdiural sezaryenle dünyaya getirdim kızımı. Bir kere bile aklıma gelmedi sütüm olmayacağı. Kızım doğar doğmaz memeye yapıştı ve hemen sütüm geldi. Sonrasında da 20 ay aktif olarak emzirdim. Hem de büyük bir keyif alarak!

  Doğumdan sonraki ilk hafta meme uçları çok hassas oluyor ve acı/yara olağan. Ben göğüs kalkanı ve lanolinli nemlendirici kullanarak mümkün olduğunca engellemeye çalıştım yara olmasını. Zaten 1 hafta-10 gün içinde o hassasiyet de geçiyor ve herşey düzene giriyor.

 13. Yanıtla
  N@zlı KEY :

  ben bu konuyu çok yakın zamanda tecrübe edenlerdenim…
  sezaryen doğum yaptım.
  Çocuk doktoru yüzünden ek olarak mamaya başlamıştık ve ben sürekli endişeleniyordum sütüm beslemiyor diye, çünkü kadın benim yüzüme “bebek beslenememiş” demişti. daha 1 haftalık anneye söylendi bu evet… tabi hemen doktor değişti.
  ama insan sütün yok, sütün beslemiyor diyen etrafındaki insanları değiştiremiyor…
  ve ben ne zaman “vermeyeceğim bu mamayı” dedim sütüm o zaman çoğalmaya başladı. eşimin de desteği unutulmazdı…
  takip eden ilk ayda sadece sütle 1850 gr aldı kuzucum.
  uzun lafın kısası, emzirin, emzirin, emzirin 🙂

 14. Yanıtla
  öykü :

  bundan 11 ay önce maalesef ben de sezaryenle doğum yaptım.şimdi düşünüyorum da o kadar salak,o kadar teslimiyetçiymişim ki!sütümün tam olarak gelmeye başlaması üç günü buldu,oğlum da biraz iri doğduğu için hastanedeki çocuk doktoru şekeri düşer diye mama vermemizi istedi.’aynı zamanda emzir de’ dedi.sağarak daha kısa sürede arttırmaya çalışmak aklıma bile gelmedi.şimdiki aklım olsa buna uğraşırdım.ama üç gün sonra mamayı tamamen kestik halen de emziriyorum.o kadar karşı olmama rağmen mama verirken hiç üzülmedim,moralimi bozmadım.sütümün nasıl olsa geleceğini adım gibi biliyordum.belki bunun da olumlu etkisi olmuştur.

  yazdıklarına katılıyorum ayçacım,daha doğumdan önce vay efendim sezaryen olursan sütün olmaz,gelmez gibi şeyler söyleyerek moral bozmak tabii ki doğru değil.süt her şekilde gelir,hiçbir anne bunu kafaya takmasın…

  yalnız sana katılmadığım bir nokta var:sezaryen bir seçim hakkı değildir,olmamalıdır!sezaryen normal doğumun alternatifi değildir ki seçim hakkımız olabilsin.evet iyi ki var ama kurtarıcı operasyon olarak,öyle değil mi?nasıl ki çocuğumuza mama vermek bir seçim hakkı olmamalıysa,böyle olması doğru değilse ancak çok çok mecbur durumlarda (sağlık sebebiyle emzirememek gibi mesela) verildiğinde iyi ki mama var diyebiliyorsak bunu da öyle düşünmeliyiz.bu olay ne annenin ne de doktorun keyfine kalmış bişi değildir.o kadar çok istiyorum ki bu ülkede bu anlayış değişsin…

  bilmem koca yazının içindeki bir ayrıntıya takılmış gibi mi geldim ama bu konuyu çok önemsiyorum ben.

  sevgiler!

 15. Yanıtla
  AyçA :

  Herkese olumlu tecrübelerini paylaştığı için teşekkür ederim.
  Birazdan yazıma ekleyeceğim bir ayrıntıyı yorumların içerisine koymak istedim öncelikle:
  Eltimin doğumunu çektiğim zaman emzirmeyi keseli yaklaşık 6 ay kadar olmuştu belki daha fazla tam hatırlayamadım. Doğumun takibinde ilk geceyi onlarla geçirdim ve eve geldiğimde benim sütüm vardı bildiğiniz dolu bir göğüsle! Diyeceğim şu ki sütünüzün gelmesi için sizin doğum yapmanız gerekmiyor 🙂

  İki cevap verceğim birincisi Burcu sana: ben artık hiç bir şeye karşı değilim girdiğim doğumlarda görüdüğüm yaşadığım tecrübeler ile daha esnek durumdayım.Esnek olursan kırılmazsın ilkesini benimsiyorum 🙂 elbet sonuna kadar emzirmeyi deneyin doğa mama vermemizi isteseydi apta.mil ağaçları olurdu her zaman derim ancak senin yaşadığın durumda stress ile sütünü kaçıracaksan seni rahatlatması için eser miktarda kullanılmasına artık karşı değilim : anne mutlu bebek mutlu
  Buna bağlı olarak artık Öykü ben sezaryeni de doğum şekli olarak görüyorum ve bir insanın nasıl doğum yapacağına karar verme HAKKI olduğunu da düşünüyorum. Her normal doğum maalesef pozitif değil her sezaryenin pozitif olmayacağı gibi.Bİr şeyi savunurken çok çeşitlisini görmüş olmak gerekiyor sadece kendi doğumumuzu baz alarak düşünmemeliyiz. Bir insan tercih edebilir. Eğer çok korkuyorsa bunun bebeği sezaryenden daha fazla etkileyeceğini düşünüyorum. Bir doğumda annenin korkudan başı dışarıya gelmiş bir bebeği bacakları ile kapattığını gördüm : o bebek için çok üzgünüm keşke sezaryen ile doğsaydı!! what babies want filmini seyretmiş biri ne demek istediğimi anlayacaktır!
  Yani sezaryen de normal doğum gibi bence tercih edilebilir bir doğum şeklidir.
  Annelerin normal doğurmayı seçme hakları olduğu gibi aynen!
  Ben korkuyorum sezaryen olacağım deme hakkı vardır yani!! ben artık böyle düşünüyorum. toplumdaki bu baskı yüzünden annlerin açık açık tercihlerini söyleyemediklerini düşünüyorum çünkü tercih ettikleri doğum şekileri yüzünden çok eleştiri alıyorlar ve bu onlar daha da mutsuz kılıyor.
  Herkesin özgür iradesi vardır.
  Evet doğum doğal bir durumdur doğal gelişir ancak korkular bu doğal gelişimi durdurur. Şehir insanları olarak artık postürlerimizden ruhlarımıza kadar sertleştik korkular ile yaşıyoruz.
  Bu durumda ben her doğum şeklini artık normal karşılıyorum.
  Sezaryen bir tecih olmamalıdır deyip sonra bebeğini mama ile büyütülen daha da büyüdüğünde eline şeker, çikolata verilen akış söz konusu!! nerede doğallık!! 🙂
  koca yazının içerisinde bir ayrıntı değil aslında takıldığın anne sütünün gelmesine ya da gelmemesine etken bir durum yani bence ayrıntı değil. Korkular ile gerçekleşen bir doğum mu yoksa bilerek korkusuz keyifli bir doğum mu sütün daha çabuk gelmesini sağlar..

 16. Yanıtla
  öykü :

  korkmak,doğru diyorsun…korkutulduk ne yazık ki…anne adaylarının önce bunu içlerinde çözmelerini,çözebilmelerini isterim.doğum konusundaki korku asla içgüdüsel olamaz bana kalırsa,doğumdan korkan bir hayvan var mıdır doğada?çünkü onları korkutan birileri yoktur yanlarında…önce korkularımızdan arınsak ne iyi olurdu!

  insanoğlu doğaya her konuda karşı geliyor ve bunun bedellerini sonra ödüyor,ama planlı sezaryen bence doğaya karşı gelmenin daniskasıdır.ben böyle düşünüyorum.ve bence bir canlının doğumuna,dünyaya geleceği zamana keyfimize göre karar vermekle,sonrasında şeker,çikolata yemesi kıyaslanamaz bile 🙂

  uzatmak istemiyorum,’korkuyorum,sezaryen olacağım’ deme hakkı yerine,’korkutulmak istemiyorum,bebeğimle beni akışımıza,doğamıza bırakın!’ deme hakkımıza sahip çıksak daha iyi olmaz mı? 🙂

  sevgiler

  • Yanıtla
   AyçA :

   Doğa,
   Doğumu müdaheleli isteseydi öyle olurdu
   Bebeğin mama ile beslenmesini isteseydi apta.mil ağaçları olurdu
   Nutellalar şokellalar şekerler yapay kavanoz mamalar ile beslenmesini isteseydi doğa bunların da ağacını yapardı

   doğumuna keyfine göre karar vermemek doğallıksa o herşeyden bi haber çocuğu zehirlememek de doğallık hepsini bir arada yapmadıktan sonra evet alakası vardır!
   birini dibine kadar savunup sonrasında ben karışmam çocuğumu zehirlerim kardeşim normal doğurdum mamaları veririm kavanoz gıdaları yediririm sonrasında çikolata şeker cips kola hepsini veririm
   ben bebeğimin altına bezleri bağlarım bilmem kaç yaşına kadar çıkartmam denize bile bebek beziyle sokarım
   ıslak mendiller ile poposunu elini yüzünü silerim kimyasalların tümünü cildine bulaştırırım
   daha en bebek halinde köpük köpük şampuanlar ile yıkar yağlar ile ovalarım..
   bunun neresi doğallığımıza bırakmak ?? bir tek doğum normal olunca doğamız mı oluyor ??
   bu ne perhiz ne lahana turşusu!derim bende buna üzgünüm 🙂
   doğada hiç cips yiyen bir hayvan gördünüz mü ? ben görmedim!
   ama insan evladı yiyor işte..
   o zaman insan evladı yarattığı teknolojisinin sonucu olan doğum şeklini de seçebilr..
   yargılayamayız bunu
   oysa ki bende hep diyorum bebeğinizle kendinizi doğanıza bırakın diye!!

 17. Yanıtla
  nihan :

  Sevgili aycanin sahitliginde normal dogum yapmis biri olarak sizi temin ederim ki dogum sekliyle sutun alakasi yok. Dogumdan 1 hafta once goguslerimden sut gelmeye baslamisti. Sancilar esnasinda da hep sut geliyordu. Buna ragmen sutum 2.gece gelmeye basladi. Hatta tam randimani bulmasi 10.gundeki atesli sut basmasiyla oldu.
  Dogum ve emzirmeyle ilgili herkesin tercihine saygi duyuyorum. Tam 40 gun goguslerim inanilmaz acidi 5 kere daha dogururum yeter ki emzirmiyim bile dedim ama sonra bir anda mucizevi bir sekilde gecti. O aciya dayanamayip pes eden bir anneyi asla yargilayamam. Ya da emzirmekten keyif almayan, belki goguslerim bozulur diye korkan, kendisini emzirirken artik seksi hissetmeyen bir anneyi. Bunun yuzunden depresyona girecekse emzirmesin daha iyi. Ayni sekilde normal dogumu travma olarak goren birini yargilayamayamam.
  Herkes kendi tercihleri ile mutlu olsun tek dilegim bu

 18. Yanıtla
  nihan :

  Ha bu arada oglum 4,5 aylik ve hala sadece anne sutuyle besliyorum. Hedef en az 1 yil insallah 2 🙂

 19. Yanıtla
  yeliz :

  Ayça merhaba,
  çok sık yorum bırakmasam da seni çok iyi takip ediyorum, keyifle okuyorum.
  çok güzel bir noktaya değinmişsin. Ben kendi irademle sezeryan seçenlerdenim, ciddi azınlık kısmı, bi postumda yazmıştım, paylaşmak istedim:
  http://gununcorbasi.blogspot.com/2010/01/sezercik.html

  önemli olanın nasıl doğduğu değil, sonrası olduğuna inanıyorum. ben kararımı verdikten sonra doğuma kesinlikle odaklanmamış, sonrasına kendimi motive etmiştim. doğumdan önce oyuncak panda ile emzirme provaları yaptım mesela. göğüs uçlarım tamamen içe dönük olmasına rağmen sütüm hemen geldi. Üstelik sezeryana da öyle 42. hafta filan değil 39. hafta girmiştim, yani beklenenden en az 1 hafta önce, sütün gelmez diyenleri sallamadım, göğüslerim parçalandı, yine de yok silikon uçtu, yok pompaydı derken mama vermeme gerek kalmadan 6 ay sadece anne sütü, sonrasında da 13 ay emzirdim. çok keyifliydi. En yakın arkadaşım yeni doğum yaptı, sezeryan olmak istedi, ki ben ona hiç tavsiyede bulunmadım nötr kaldım, pozitif soğum hikayelerini okumasını tavsiye ettim. Ama doğuma değil sonrasına odaklanması konusunda çok teşvik ettim. Sonuç olarak sezeryanla bebeğini kucağına aldı, ilk gün yanındaydım, çok güzel emzirdi, hala da harika emziriyor. Sezeryanın sütle hiiç alakası yok. Külliyen YALAN! sadece psikolojiyle alakalı. benim de seninkine benzer bir anım var… emzirmeyi bıraktıktan çok sonra birkaç günlüğüne yurtdışındaydım, döndüğümde oğlumu kucağıma aldığımda sütler akmaya başladı. Arca oralı olmadı, emmedi ama muhteşem bir anı olarak kaldı:)
  çok uzattım son olarak… hiçbir şeyin körü körüne savunucusu olmayı doğru bulmuyorum. özellikle anne olduktan sonra gri rengi daha çok sevmeye başladım:)

 20. Yanıtla
  Kaymaçina :

  Ellerine sağlık harika bir yazı olmuş.Sezeryanli bir anne olarak hiç sütüm olacak mı diye bir endişe duymadım, epidural sezeryanla doğumdan 1 saat sonra emziriyordum, süt de geldi, sonraları oluk oluk aktı.. yeter ki kafalar rahat olsun.

 21. Yanıtla
  Kaymaçina :

  birşey eklemek istiyorum, normal doğum adı üstünde normal birçoğumuz istedi ama belli nedenlerle olmadı veya olamadı.Sana sezeryan konusundaki görüşlerinde katılıyorum bu bir tercih bencede olmalı, amerikada normal doğum yapmalısın diye zorlanan ve bu nedenle aylarca sondayla gezen arkadaşımı görünce…normal olacak diye bir insanı bu hallaere düşürmek ne kadar vicdana sığar diye çok düşündüm…evet olmuyorsa sezeryan olmalı,yok normal doğurucam diye kimse içini , kıçını ,başını yırtmamalı…

 22. Yanıtla
  Bahar :

  Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum Ayça. Ben de epidural sezeryanla doğum yaptım, sütüm de hemen geldi. Tam ne zamandı hatırlamıyorum ama oğlum göğsümü almamaya başladı, yılmadım sağıp kaşıkla içirdim. Etreftan hemen sütün yetmiyor cümleleri yükselmeye başladı. Ama kulak asmadım.4-5 gün sonra değişti herşey tekrar emmeye başladı. Süt kesinlikle moralle alakalı, ne zaman beni üzseler sütüm azalırdı. İşe başladığımda da sağmaya devam ettim, sağım da ayrı bir hazdı, o biberonları doldurmak beni çok mutlu ediyordu ve sütüm daha da artıyordu.

 23. Yanıtla
  beyhan :

  Merhaba Ayca….
  İster normal doğum olsun ister sezeryan fark etmıyor olay beyinde bitiyor ama malesef daha dogurmadan önce sütüm gelecekmı gelmiyecekmı emzire bilecekmyim lerle doldurdugumuz için . 1_0 yenık başlıyoruz…bence bunlardan uzak kalıp emzirmeden keyıf almak gerekıyor … bu dogal bı olaydır ve bu sürecı streslerle ve endışelere bozmamalıyız….bol sütlü aylar diliyorum

 24. Yanıtla
  füsfüs :

  ayça emzirmeyle ilgili emekli ebe olan annemin yaşadığı çok ilginç bir olayı yazdım blogda link vermek istedim ama sağ tık olmadığı için yapıştıramadım. haber vermek istedim belki okumak isteyen olur
  sevgiler

 25. Yanıtla
  aysegül :

  yahu bi dolu sayfa yazdım ama garantilemek için kopyalayamadığımdan hata verdi ve hepsi gitti :((

  özet olarak ben normal doğum yaptım,sütüm 4.gün gelebildi ve kızım çoktaaan biberona alıştığından memeyi reddetti.Güç bela 6. aya kadar az emme az pompa ile ama mama ağırlıklı beslenebildi.Yinede azda olsa süt verebilmiş olmaktan mutluyum.

 26. Yanıtla
  yeşim :

  ayça öncelikle seni çok özledim. uzun zamandır yazmıyorum sana ve görüş(e)müyoruz ama inan 2 günde bir mutlaka siteye bir göz atıyorum. az bir zamanda olsa doğum önceme ve doğum sonrama yetiştin. inanılmaz mutlu bir hamilelik, hamilelik başından sonuna kadar bilinçli tercihle sezeryan doğum ve genel anestezili sezeryan sonrası 1 saatte sütü gelmiş bir anne olarak ben emzirmeyi hiç istemedim. üzülerek söylüyorum ki ben bebeğimi çok sevmeme rağmen doğumdan hemen 1 saat sonra elayı göğsüme emzirmek için koymalarından yaklaşık 5 aylık olana kadar emzirmekten nefret ettim. sütüm vardı ama benim onu emzirmek istememem nedeniyle 2,5 ay sonra azalmaya ve yaklaşık 4 ay sonrada tamamen kesilmeye başladı. sütü elektrikli pompayla sağmak bana çok büyük kolaylık sağlıyordu ve ela’nın emmesinden beni daha çok mutlu ediyordu. evet annelerin doğal yolla doğurması ve kesinlikle emzirme süreçlerini can-ı gönülden destekliyorum ama bu mutlaka böyle olmalıdır diyen anne ve anne adaylarından esneklik bekliyorum. herkesin seçme hakkı vardır. herkes özgür iradesiyle istediği seçim hakkını kullanmalıdır. illa ki tek bir doğru yoktur. evet ben emzirmek istemedim ama doğum sonrası 5 ay yoğun bir şekilde depresyon yaşadım. normal hayatım devam ediyordu ama alışmış olduğum düzene dair olan beklentim ve yeni bebekle düzenimin bozulmuş olması beni çok sarsmıştı. annelerin kişisel tercihlerine saygı göstermek herşeyin negatif ve pozitif yönleri olduğunu bilerek yönlendirmek bence insanların daha az itici olmasını sağlar görüşündeyim. ben kendi açımdan sürekli anneler emzirin uleyyyynnnnnn tarzı şeyleri duyduğumda yada bazı sitelerde okuduğumda ela’yı ilk doğurduğum günlerdeki karanlık duygularıma geri dönüyorum. lütfen rica ediyorum duyarlı olalım, seçimlere saygı gösterelim. bazı bilinçli tercihlerin kişilerin kendi yapılarını bilmelerinden yada bazı kolaylıklardan bilinçli bir şekilde yararlanmak istemeleri sonucunda oluştuğundan bu durumlara direk tepki vermeyelim ve lütfen yargılamayalım. bende hamilelik sonrası depresyona giren insanları tamamen şımarıklık olarak algılardım ama kişi bazı şeyler başına gelmeyince maalesef tam olarak kavrayamıyor. naçizane yaşadıklarım ve kendimce öğrendiklerim bunlar.

  herkese sağlıklı doğumlar, sağlıklı ve bilinçli yeni nesiller:)

  • Yanıtla
   AyçA :

   Yeşimcim.. sesini (yazını :)) duymak çok güzel.. geçen akşam kulaklarını çınlattık senin bazı iş arkadaşlarınla tanıştım bir meyhanede :)) ve üstüne senden ses çıktı ..
   Benim demek istediğim de tamamen buydu bilmeden yaşamadan konuşmak kolay! tercihlere saygı duyulmalı ve HERŞEY bir tercih olabilir bunu kabul etmeli içimize almalıyız. elbet doğru olanlar ilgili yazalım çizelim bunu reddetmiyorum ama doğru olanı yapmadı diye tü kaka etmeyi ben de doğru bulmuyorum.. yaşadıklarını açık yüreklilik ile paylaştığın için çok teşekkür ederim.. Kızının bir lokum olduğunu duydum 🙂 en kısa zamanda görüşmek dileğimle..

 27. Yanıtla
  yeşim :

  evet evet ilk fırsatta görüşelim. hatta geçen bebeklerin yürümeye başlama zamanlarıyla ilgili bir konuda kayınvalidemle konuşurken senin ve erinko’nun kulaklarını çınlattık:) doğumdan sonra ela’yı ziyarete geldiğinizde erin sanıyorum 7,5 aylık civarıydı ve pıtır pıtır sehpanın etrafında yürüyordu. herikinizide çok özledim. annem bolayır civarında yazlıkta eğer uğrama fırsatım olsaydı sana alo diyecektim. ama olsun nasıl olsa istanbul’da da evlerimiz yakın:) gönüller bir olsun demeyeceğim artık bi ara görüşelim!
  çok öperim, annenede çok selamlar&sevgiler…

 28. Yanıtla
  Ceren Güler :

  Olumsuz etkiler diye sıraladığın herşeyi yaşamama rağmen bebeğimi sezeryan sonrası 1 saat geçmeden emziriyordum. Emzirdiğime ben de inanamıyordum 🙂

  Ayrıca bir hurafe daha var ki onu da kendimce çürüttüm, herkeste aynı olur demiyorum; Memeye değmezse bebek , süt azalırmış falan filan,

  HAYIR efendim yok öyle saçmalık. Ben bebeğim emdiği için süt üretmiyorum, yani bebek teni değmesi ile bir ilgisi yok durumun.

  Bebeğim emerken çok fazla hava yuttuğu ve yaralarımdan ötürü pompa ile sağıp veriyorum, sütün azalması söz konusu bile değil. Ben bebeğimi sevdiğim için, onun sesini duyduğum, yüzünü gördüğüm an hatta onu hayal ederken bile sütün dolduğunu hissediyorum.

  Senin de dediğin gibi Ayça, bir doğuma gittiğimde normalden çok çok daha hızlı süt üretimine geçtiğimi ve bazen eve gidemeden hastanede sağmak zorunda kaldığımı biliyorum.

  Sütü kesen şüphe ve kendine güvensizliktir diye diyorum nacizane fikrim.

 29. Yanıtla
  angel'smom :

  sıkıntılı bır hamıllık ve lohusalık gecırdım. hamıleyken hep emzırecegım dedım. genel anestezı ıle sezeryan oldum ve narkoz atma suresınde sarhoş gıbıydım hatırlamıyorum bıle. bebegımı memeye aldım ve sutum yokmuydu yoksa bebegım mı ememedı emın degılım ama bebegım ac kalmış. cok bılmış buyukler mama ver sutun yok dıye beynımı yedı. kıIm sarılıktan surklı uyuyor ve emmıyordu. babaannesı mama yaptı ve bıberınla verdı. ve ıvunur gubu bakk ac sutun yok.. sonuç ben 3.gunumden ıtıbaren duznelı olarak mememı sagdım. el pompası ıle hemde. sonra elektrıklı aldım. kızım yarım kutu bıle mama ıcmedı. babaannesı gıder gıtmez attım mamayı cope ılk Zaman eşıme de cocugumun ac kaldıgını soyluyor ve esım de her aglamasında mama ver dıyordu. ama bebegım koliktiii… direndim sagdum verdim uc hafta sonra emmeye de başladı. ılk ay 1100gr ıkıncı ay 1200gr … alınca bebegımın doyduguna gazdan agladıgına eşım de ınandı artık ve mama lafı edenlerı susturdu. sonuç kızım altı aylık baZen emmıyor ve gene sagıyorum ama hep anne sutu alıyor cogunlukla da memeden. boyu kılosu akranlarının ustunde. sutu olmayan kadın elbet formula verecek zehır yok ıcınde sonucta ben de anne sutu +formula buyumuşum ama onun bunun lafı ıle tok cocuga mama dayamaya gerek yok… cunku cocuk toksa mama verınce sutu az ıcecek… sut yapan sey emzırmek/sagmaktır… neler neler yedım ıctım… buzlukta fazla sutum bıle var sebebı ıse hıc bır zaman dolu meme ıle uyumadım. kızım gece tok olup uyanmasa bule ben sagdım dolaba attım. 5.ayda sut azalır falan derler… benım sutum 6ay boyunca hep arttı…

  uzun oldu ama sutle ılgı cok sey denemış sagmış ver mıkatrını gozuyle gormul bır anne olarak… yeterlı beslenıp su ıcınce ve dolu meme ıle yatmayınca sut oluyor. taşıyor hatta. nette yaItor kı gunluk sut uretımı maksımum 900ml ımış… benım bundan cok daha fazla sutumun oldugu gunlerım coktur. eger sutunuz az ıse her emzırme sonrası memenızı yırmı dakıka sagın 2-3gune sutunuz ınanılmaz artacaktır. ben hala daha her emzırme sonrası sagıp kızıma ıcırmeye kalkıyorum ıcmezse buzluga atıyorum.

  sut kafada bitiyor. 3.aydan sınra meme yumusar bu sut azalması demek degıl. 5-6 aydan sınra pomoaya az gelebılır bu da sut azaldı demek degıl sadece artık. emerken uretılıyor… ne zaman kı gece tok ttusun dıye muhallebı vb verırsınız ve gece memede sut ıle yatarsınuz ya da zaten doyan cocuga ek mama verırsınız ve cocuk memeyı az emer ıste o zaman sut azalır.

  once emzirin. hemen ardından sagın ve sagdıgınızı ıcırın hala daha ac ıse o zaman mama verın. bır muddet sonra mama mıktarı azalır ve hıc gerek kalmaz.

 30. Yanıtla
  leyla :

  Çok teşekkürler yardımcı oldunuz.

 31. Yanıtla
  pelin :

  merhaba sayenizde çok faydalı bilgiler edindim çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

Yorum bırak