16

TaToo~MaNiA

İnsan neden dövme yaptırır ?? Bence bunun çok büyük bir açıklaması yok. Neden küpe takmayı sever ya da yüzük ile aynı açıklama olmalı. Sürekli tak çıkar yapmaktansa sürekli bedeninde taşımayı istemek çok da garipsenecek bir durum değil.  Bir zaman National Geographic’te TABU diye bir belgeseldizisi içerisinde dövme ile ilgili bölümü  izlemiştim. Çok çeşitli inançlarda, kabilelerde, kültürlerde bedene yapılan sanatı anlatıyordu. Bulursanız izleyin etkileyici kültürler var 🙂

İlk dövmemi 2000 yılında göbeğime yaptırmıştım bir yunustu. Hayatım boyunca yunuslara aşıktım ben en son havuz maceram senkronize yüzmeye ilk başladığımda suyun içinde dans ederken hep bir yunus olduğumu düşünüyordum. Bedenimde taşımak istediğime karar verdim. Tabii çok korktum, gözlerimi kapatıp kafamı yana çevirdim başladığında yapmaya dövmeci, sadece makinanın sesini duyuyordum. Gözlerimi açtığımda ise kontürünün bitmiş olduğunu gördüm: herhangi bir şekilde hissetmemiştim bile. O kadar heyecanlıydım ki başlarken çocukcağız bana” sakin ol göbeğin o kadar atıyor ki başlayamıyorum” demişti :))

Dövme yaptırmak müthiş bir bağımlılık yaratıyor, hemen bir hafta geçti geçmedi ikinci dövmemi yaptırdım ayak bileğime!

Aradan 4 sene geçti evlenirken koca kişimle kolumuza bir Pİ dövmesi yaptırdık, herkesin “takın takın aa olmaz yüzüksüz” dediği yüzük niyetine.

Daha sonraları bir dergide okul hayatım boyunca defter kenarlarına çizdiğim bir figürün bir kızın ensesini süslediğini gördüğümde çok şaşırdım, tamamen benim bir arkadaşımın çizgilerinden esinlenip kendime göre yorumladığım figür dövme olarak karşımda duruyordu. Hemen aldım sayfayı. Test yapıp da hamile olmadığımı öğrendiğimde o kadar kafam atmıştı ki bir randevu aldım dövmeciden. O zaman iş arkadaşım Gülin bana” bir kan test yaptır da sonra dövmeni yaptırırsın” dedi. Servise bindim ama ikna olmamıştım taa ki birden ciddi bir bulantı gelene kadar. Dövmeci yerine hastaneye gittim nöbetçi laboratuar bulmak için : hamileydim! randevu iptal oldu tam 4 seneliğine!

Dün itibari ile 4 senedir cüzdanımda taşıdığım o figürü artık sırtımda taşıyorum. Hayır hayır başım göğe ermedi sevgili okur sadece ağzım kulaklarımda.

Buna ek olarak oğlumla ilgili bir şeyi de bedenimde taşımak istiyordum. Adını yaz demiştim bileğimin üstüne Ruhsele: “Olmaz”dedi. ” büyüdüğünde adını göz önünde sürekli görürse padişah olur” 🙂  “git oğlunun anlamını yüklediğin bir şey bul kendine öyle gel”. Buldum, gitmişken onu da yaptırdım.

Ve Ruhsel.. sanatçı adam.. şablonsuz çizip de dövmemi sinek ısırığı kadar bile hissettirmeden yapan değişik insan:) Bileğimdekini tamamen kendi uydurdu o anda. Oldu mu diye soruyordu çizerken, hiç müdahele etmedim aksın içinden ne gelirse dedim.. bir bilezik işledi sanki bileğime : bir balık, bir oğlak ve bir yin yang birleşti uç uca..

Oh rahatladım 5 tane oldular !

Devamı gelecek eylemlerimin..

Hayır delirmedim..

DÖVME YAPTIRMAK İSTEYENLERE NACİZANE TAVSİYELER:

 • Dövme yaptırmadan önce iyice karar verin : HAYATINIZ BOYUNCA ÜSTÜNÜZDE OLACAK!
 • Mümkünse çok görmeyeceğiniz bir yere yaptırın.
 • Dövmeyi yapan kişiyi iyi araştırın. Ucuz olsun diye eş dost yapmasın. Bu işi profesyonelce yapanlar var : Ruhsel, Eskişehir’de DÖVME SANATI kitabı yazarı Fatih Serdaroğlu ve Bodrumda Haluk Yılmaz (gerçek bir sanatçıdır!!)var benim bildiğim bildiğiniz başka varsa yazın.
 • Sevgilinizin adını yazdıracaksanız iyice düşünün!!
 • Yaptıracağınız dövmeyi mesela bilgisayarınızın masa üstü yapın ve uzunca bir süre kaldırmayın ya da benim gibi 4 sene cüzdanınızda gezdirin:)
 • Dövme motifini işleyecek kişinin özel yetenekleri yeterliyse tek seferlik özel çizim yaptırın ki size özel olsun. Yan masanızda oturan adamın kolundakiyle sizin ayağınızdaki aynı olabilir  bir anda 🙂
 • Yapım sırasında olası bir can yanmasının anlık tepkisinin hata yapmaya ortam oluşturacağından dövmenizi yapan kişiyi sesle uyarın böylece işlem sırasında çizim yanlışı yapılmasını engellemiş olursunuz.
 • Hamileyken ya da emzirirken dövme yaptırmayın : gerek yok. Herhangi bir riski yok, boyayı vücut emmiyor ama bir şekilde küçük bir enfeksiyon riski bile gereksiz kılıyor yaptırmayı, bekleyebilir dövme. Ruhselin dediği gibi “önemli olan bebeğin sağlığı”

Bunlar da internetten bulduğum alıntılar :
-sağlık bakanlığı kriterlerine göre dövme yapılacak yerin zemini kesinlikle mermer olmalı ve her şekilde sterilizasyona uygun olmalıdır.
-bunun dışında motif işlenirken kullanılan her iğne kesinlikle müşterinin gözü önünde açılmalı, işlem bittikten sonra müşteriye verilmelidir.. (hem anı mahiyetinde, hem de müşterinin içi rahat etsin diye.. zira her müşteriye motif işlendikten sonra iğnesi/iğneleri verildiğinde otomatikman her dövmede yeni iğne açılmış olur.)
-dövme makinası ve makina başlıkları kesinlikle steril olmalı, bu sterilliği sağlamak için de sterilizasyon cihazlarından bulundurulmalıdır..
-dövme yapan kişi kesinlikle işlem esnasında pudralı latex eldiven takmalı, her alete ve iğneye o eldivenlerle dokunmalıdır.. zira hem dövme yaptıran kişideki bilinmeyen bir hastalığın hem de işlem uygulayan kişiden bulaşabilecek hastalıkların (olası) önüne geçilmelidir..
-dövme yapılırken batikon ve su karışımlı solüsyonla deri rahatlatılmalı.. kesinlikle ve kesinlikle her iğne darbesinden önce işlem yapılacak yere vazelin sürülmelidir.

Dövmeniz bitti ne  yapmalısınız.

yaklaşık bir hafta boyunca günde en aşağı 4-5 kez antibiyotik kremler sürülmeli (teramisin ve bepanten plus gibi) banyo yapılacağı zaman da motif işlenen kısım vazelinle tamamen kapatılarak o bölgeye suyun geçmesi engellenmelidir.
Güneşe çıkmata denize girmekte sakınca yok ancak havuza girmek enfeksiyon riski taşıdığı için yasak.
Dövme iyileşirken kaşınmaya başlar, kabuk tutar aman sakın kaşımayın, deriyi kaldırmayın, bepanthenleyin iyi gelir 🙂

dövme bir sanattır.. tenin tuvale dönüştüğü, sanatın bedene işlendiği bir sanat…

Youtube’dan bulduğum örnek bir dövme videosu.. makinanın sesina bakmayın gürültüsü kadar acımıyor gerçekten 🙂

Yorumlar (16)

 1. Cevapla
  Açalya :

  çok acelem var, hepsinni sahir bir zamanda okuyacağım, demeden edemedim benim niyetim var en yakın zamanda bir dövme yaptıracağım Dante ile ilgili…bu aralar çok gördüm çocuğunun adını yazdıran. Yapıcam ben de…

  • Cevapla
   AyçA :

   Çocuğunl ailgili bir şeyi asla bedeninden çıkartmak istezsin ki .. o yüzden bir anne/baba için en doğru seçim gibi geliyor 🙂

 2. Cevapla
  rrh :

  Güzel birşey.Hep düşünce olarak var oldu gerçeğe geçiremedim şimdiye kadar . Bende olursa Ashley ile ilgili isterdim .

 3. Cevapla
  OİP :

  Ayça çok yakışmış sana.. :)) ben de yaptırmak isteyip bi türlü eyleme geçemeyenlerdenim. dur gaza geldim sanırsam:)

 4. Cevapla
  pinar :

  ayça dövmeler süper, senden bişey rica edebilir miyim? Nursel’e Ankara’da tavsiye edebileceği biri olup olmadığını sorar mısın?

  • Cevapla
   AyçA :

   HAdi OİP 🙂 Arkasından dövmeli bir kutu kafa da gider yani 🙂
   Pınar sordum şimdi cevap ne zaman gelir bilmiyorum ama eskişehirdeki serdar var en yakın sana bildiğim :))) linkini verdim belki o gelebliyordur da. bir ona danışabilirsin diye düşündüm .

 5. Cevapla
  pinar :

  Teşellür ederim bu arada 🙂

 6. Cevapla
  Hasene :

  Merhaba , Ben yillardir bir yerime bir dovme yaptirmak isteyip de , maymun istahim gecerse diye dusunup vazgecmistim defalarca. Fakat iki hafta once kararimi verdim, yaptiracagim. Ama gorecegim bir yere , bilegime Ogluma melegim dedidigim icin melek figuru mu yaptirsam yoksa ambigram ile adini mi yazdirsam diye dusunuyordum. Ruhsel ‘in sozunu ben de dinleyip adini degil ozdeslestirdigim melek ‘i yaptirmaya karar verdim yazini okuyunca. Adres ve referans icin de accaip sevindim. Cok Tesekkur :))
  sevgiler
  Hasene

  Bu arada dovme ile ilgili yazilar okurken soyle bir istatistiki bilgi vardi ; dovmelerini ilk olarak gorunmeyen bir yere yaptiranlarin ikinci dovme yaptirma oranlari yuksek ‘mis 🙂

  • Cevapla
   AyçA :

   :)) şimdiden güle güle kullan o zaman 🙂 ilginç bir istatistik benim de ilk dövmem göbeğimde 😛 görünmeyen bir yerde yani.. ilginç geldi .. ama görünsede görünmesede birinciyi yaptırınca hemen ikinciyi istiyor herkes sen de göreceksin:)

 7. Cevapla
  izgün :

  Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş tam da dövme yaptırmaya karar vermişken teşekkürler Ayça
  Ankarada bilinen iyi bir dövme yapan sorusunun cevabını öğrenirsen banada haber verir misin?
  Bende çocuklarımın birde babamın ismini yazdıracağım hatta çocukların doğum tarihlerini de yazdırmak istiyorum.senin dövmeler gerçekten sanat eseri gibi olmuş
  özellikle bileğindeki dövme muhteşem.

  • Cevapla
   AyçA :

   Doğum tarihi de güzel fikirmiş 🙂 ilginç..aklıma gelmedi hem de evlilik yıldönümüm..
   sırtımdakiyle bileğimdekinibir şekilde bağlayacağım aralara ara ara yaptırarak sanırım bir parçasıda bu olabilir.. ah çok teşekkür ederim . hatta bundan sonra yaptıracağım ilki o olacak ama bir şekil bulmam lazım sırttaki ve bilektekine uygun .. hmm 🙂 ne yapsam diye düşünüyordum harikasın 🙂 ben teşekkür edeirm
   yazarsa ruhsel cevap paylaşacağım ama eskişehirdeki benim arkadaşım deveninalitatoo diye linkini verdim yazıda ona ulaşablirsin.

 8. Cevapla
  alb :

  merhaba,blogunuzun gizli okuyucularındanım. hiç yorum bırakmamıştım ama erin’i ve sizi hep ilgiyle takip ettim. ilerde evlenir de çocuğum olursa örnek alacağım annelerden olacaksınız sanırım. =)

  bana nedense herkes birbirini tanıyormuş gibi geliyor bu blog ortamlarında o yüzden yorum bırakmaya utanıyorum biraz. =)

  neyse ben bu dövme konusunu görünce yazmak istedim. sizinkiler cidden hoş duruyor. bir de yorumlarda ankara’da dövmeci tavsiyesi isteyenler olmuş, ben değil ama( şekile karar veremiyorum bi türlü malesef =) ) çevremdeki bi sürü insan dövmeci cemal’e yaptırdılar ve çok memmunlar yazmak istedim sevgiler..

  • Cevapla
   AyçA :

   merhaba lboml( kısalttım adını bilmediğim için 🙂 ) o zaman sonsuz teşekkürler yorumun için.. bir ışık yakıyorsam ne güzel ..
   dövmeci cemale ulaşacak bir bilgi var mı peki?
   web sitesi telefon numarası adres ? .. arayanlar için kolaylık olsun
   sevgiler:)

 9. Cevapla
  alb :

  eheh bende isim yazmak istemediğim için kısaltmaya çalıştım ama absürt bi şey olmuştu.. lboml de güzel oldu =)
  şurda hakkında bilgi var biraz:

  http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=cemal%20arabac%C4%B1

  yanılmıyorsam web sitesi de şurası:

  http://www.arttattooankara.com/main.html

  bu arada reklam yapıyormuş gibi oldum ama valla alakam yok kendisiyle, umarım yanlış anlaşılmam…görüşmek üzere..

  • Cevapla
   AyçA :

   TEşekkürler.. hayır reklam değil bu bence 🙂 benim yaptığımda değil.. memnun kalınan bir ürünü tanıtmak sadece ..
   :))

 10. Cevapla
  izgün :

  Ayça teşekkürler ve linki veren arkadaşa da teşekkürler.
  doğum tarihi sizin daha da özel hatta sayıların aralarına nokta koymadan yazınca bir tür kod gibi görünüyor,sizin mutluluğunuzun ve aşkınızın kodu,şifresi gibi roma rakamıylada ilginç olur tahminimce
  bende dövmelerimi yaptırdıktan sonra mutlaka paylaşırım
  iyi ki varsın,sen ve güzel paylaşımların

Yorum bırak