2

Üçüncü Sınıf Başlarken

Önce Bugün günlerden 1. sınıf diye başladı hikaye.. Aslında hikayenin daha derini var ilk yuvaya başlama deneyimleri gibi ve hatırlamak istemediğim sonra bize o deneyimleri unutturan Ahtapot Poti. Çok korkuyordum ve sanırım sen de benim yüzümden korkuyordun öyle ki 1 ay kadar bahçede seni beklemek durumunda kaldık. Üstelik 66 aydan hüküm giymiş, anaokuluna başlayacakken kendini 1. sınıfta hatta sınıfın içinde 40 dakika oturmak suretiyle tüm günü geçirirken bulmuştun. 5 yaş erken diye diye ana haber bültenlerine bile çıktım ! ama olmadı. Sen üzülme hayalimde 4. sınıf bitsin telafi etmek var o kaybettiğimiz seneyi, sağlık olsun gerisi hallediliyor canımın içi.

Ben farklı çoraplarla seni okula gönderecek kadar heyecanlıyken nasıl oldu da Yarın günlerden ikinci sınıf denen zaman geldi anlayamadım. “Okulu değil ama arkadaşlarımı sevdim, herkes futbol oynuyor ben oynayamıyorum” demenin üzerinden bir sene geçmişti ki ödev yapmayı ve okulu hala sevmemeye devam edip ama futbol oynamayı öğrenmeye başlamıştın bile. Haklıydın o okulu biz de sevmemiştik. Okulun kapanmasına yakın yönetimle ve okulun genel havasıyla yaşadığımız sıkıntılar beni benden almaya yetti “üstelik boyumuza uygun bir basket potası yok” dediğin okuldan seni almak kafamızdaki tek sıkıntıydı bir kaç ay boyunca. Sonra bir kapı açıldı ki açılan kapı benim çocukluğumun kapısıydı. Zor bir karardı: devlet okulu mu özel okul mu? Hadi dedik iki sene daha özel okul sonrasına bakarız.

Ve evet dün günlerden 3. sınıftı. Eve geldin, okul nasıldı diye sormamayı öğrendim ben sana. “Hoşgeldin” dedim ” anneee inglizce ne öğrendim sor bi bana” dedin, sordum : ” i like minecraft” cevabını aldım. Evet son bir aydır hayatımıza minecraft girdi ! Bazı şeylerden kaçılmıyormuş hatta son aldığımız iki kitap minecraft kitabı. Neyse ki öyle bir oyunmuş ki bilgisayar başında olmadan da oynanıyormuş, kağıtlara proje çizmek, kamplarda odunlarla toprak kazımak, kitabını okumak suretiyle de devam edilebiliyormuş. Taktın mı takıyorsun birşeye biliyorum, onu tamamlayana kadar da bırakmıyorsun. Tamamlamanı beklemeyi öğrenecek kadar sabretmeyi öğrettin sen bana. Bu sene minecraft senesi ama bil ki ipad 10 yaşından önce yok ! hala! ona göre !
Yine de, hala, 3 senedir okula gitmene, 8 yaşına yaklaşmana rağmen okulun ilk sabahı “okula gitmyeceğim ben” cümlesini duyuyor olmak çocukluktan geliyor diye düşünüyorum. Hatırlamaya çalışıyorum, sanırım ben de yaz bittiğinde tekrar aynı döngünün içine girmekten hoşlanmıyordum, haklısın yine! Hatta çocukluk da değil insanlıktan geliyor baksana ben bu yaşımda yaz bitince işe geri dönme vaktinde karalar bağlıyorum.

Bu sene yeniliklerin senesi kuzum, yolumuz açık olsun, umud ettiğimiz gibi olsun e mi ?

Ve sevgili okur, Erin’in okulunu ne yaptın diye soran mesajlarınıza maillerinize cevap vermek istiyorum. Tüm yaz tuttum kendimi, uzun uzun anlatmak istedim ama duygularımın bir davranışa dönmemesi için sustum, sakinlemeyi bekledim. Şimdi de çok detaylı yazmayacağım çünkü geçmişi geçmişte bırakmayı öğrenmeyi deneyimlediğim bir yaz geçirdim. Bu ayrı bir post konusu ona da değineceğim yazacak gücü bulduğumda 🙂

Bir zaman ” Şişli’de ilköğretim aranıyor” adlı bir yazı yazmıştım. Okul adı vermemiştim zaten yazıda bir okul önerisi değildi ama yorumlar hep bir okulu işaret ediyordu, yazıyı okuyanlar bilir. Hatta o yorumlardan yola çıkarak o okula kayıt yaptıran çok kişi olduğunu da biliyorum. Biz de başlangıçta çok mutlu ve hayalleri olan bir aileydik o okulda.
4+4+4 durumundan dolayı ayrı bir şube açılmış, sınıfın başına da yine özel bir okuldan gelen genç bir öğretmen konulmuştu. Yalan yok Erin öğretmenini çok sevdi ama biz anladık ki okul değil öğretmenmiş en önemlisi. Genç olması sorun değil birinin ama vizyonu zayıf olması en büyük sorun. Vizyonu olması ne demek açmak gerekirse cümlelere ve kelimelere takılırız bu kadarı yeterli o yüzden.
Okul yönetimi değişti bu iki senede. Yönetim değişince yapılanlar, verilen sözler değişti. Karşımızda veli odaklı bir sistem görmez olduk. Sistemi göz ardı edersen öğretmene tutunup okulda kalabilirsin ama neresinden tutsak döküldü maalesef. Okulu tercih etme sebeplerimizden biri ücretiydi işin gerçeği ama iki senede uygulanan fiyat politikasıyla başlangıcın yaklaşık iki katına çıkan okul ücreti alınan hizmetle karşılaştırıldığında bize oldukça yük gelmeye başladı.
İkinci seçme sebebi yabancı dildi. Biz italyanca seçmiştik ama iki sene sonunda İtalyanca öğretmenimize bir güzel Türkçe öğrettiğimizi bunun yanında Erin’in iki kelimeden daha ileriye gidemediğini fark ettik. Alınan, para ödenen kitaplar hala odasında boş olarak duruyor şaşkınlıkla ne yapsam onları diye düşünüyorum. Bu yaz evimize workaway.info dan gönüllü çalışmak üzere İtalyan gençleri davet ettik. İlk gelen misafirmiz Alberto’nun yorumu ” konuşmak için cesaretlendirmemişler ki” oldu. Şanslıydık çok tatlı bir ağabeyimiz oldu. Sonra Giulia geldi. Kendi çabalarımızla o iki senede kaptıysa eğer bir kaç kelimeyi unutmasın diye böyle bir yol bulmuştuk ve işe yaradı da. Aslında Erin’i bir devlet okuluna vermeyi ve yabancı dili de sene boyunca evimizde misafir edebileceğimiz gönüllü çalışan gençlerle devam ettirmeyi hedeflemiştim ancak yaşadığımız bölgede uygun bir devlet okulu bulamadım tam bu sırada benim de mezun olduğum lisenin ilköğretim açacağı ve 3. sınıfın da açılacağı haberi geldi. Arkamıza bakmadan diğer okulu terk ettik diyebilirim. Maruz kaldığımız davranış stili ne olursa olsun artık orada kalamayacağımızın tek sebebiydi. Daha derin ve uzun yazmak istemiyorum, okul adı da geçirmiyorum sadece hangi okul olursa olsun korkunç bir eğitim sistemimiz var ve bu sistemden değil insanlardan kaynaklanıyor. Çocuk odaklı bir okul görebilmiş değilim hala. Umudum var yeni okulumuzla ilgili ama hayeller kurmuyorum. Hepimiz için hayırlısı olsun diliyorum.

Paylaş :=)

Yorumlar (2)

 1. Yanıtla
  Ayça Oğuş (@AycaOgus) :

  Dün günlerden 3.sınıftı – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog http://t.co/fFWHM0i30w

 2. Yanıtla
  Sinem :

  Merhabalar ,

  Ben sizden aldığım bilgilerle kızımı önce Mutlu Yuvam ‘a ki çok ama çok memnun kaldım sonra da Erin’in okuluna gönderdim tabii fiyat ve İtalyanca olması da etkiledi. İki öğretmen biri genç diğeri daha büyük öğretmenlerden biri olacak. Genç olan ile ilgili cocuk büyük birsey yasadınız mı ? Takviye aldırmamız mı gerekir mi ? Nelere dikkat edelim?
  Çok teşekkürler bilgiler icin

Yorum bırak