16

Yeni bir dönem bizim için

sonunda oldu..

öğlen uyurken emzirmediğim, gece uyurken ve sabah emzirdiğim için, Erin artık kavram karmaşası içerisinde geçen hafta bir öğlen uykusu öncesi krizini yaşayınca birden gelen bir güçle “ben bu işi beceririm ..çok zor olacak ama beceririm” dedim…

yaptım

zor olmadı

bugün bir hafta bitti

artık Erin kocaman bir çocuk oldu…

artık ben emzirmiyorum..

tahmin ettiğim gibi duygusal dalgalanmalar falan yaşamadım.. Erin bir gece ve bir sabah ağladı ardından “meme biğğ” dedi.. bir de iki gün önce durup dururken ” anne meme bitti ” dedi.. ve bitti.

gözümde büyüttüğüm kadar değilmiş…

sadece 20 ay biraz büyük bir süreymiş..tahminim daha azdı kendi açımdan.

zaten mastit sonrası sütüm azlamıştı.. şimdi ilaç da kullanma gereği duymuyorum.. ilk iki gün çok süt birikti pompayla sağdım Erin’e verdim. Sonra 3 gün geçti bir kere daha sağdım verdim.. şimdi sağma gereği duymuyorum.. bol bol adaçayı içiyorum, yine birikirse sağarım ama ilk sağdığım ile ikinci sağdığım arasında miktar farkı bariz.. sanırım bir daha ki sefer daha da az olacak.. belki de gerek kalmayacak..

artık öğlenleri arabada geceleri ise ilginç bir şekilde yatağında uyuyor (bunu Alpay başardı) Erin hatta bu gece sütünü içerken masal bile okudum gülerek dinledi sonra döndü arkasını “pişş pişş pişş” uyudu.. 🙂 öğlen araba meselesi ben işe başladığımda ve emzirme devam ettiği süreçte annem uyutabilsin diye başlamıştı, uyuyor 10 dakika sonra yatağına devrediliyor.. bunu da değiştirmek lazım ama nasıl bilmiyorum..zamanla olacaktır..

emzirmek çok önemli bir duygusal bağ bunu kabul ediyorum ama bir yerde ayrılmak gerekiyor değil mi ? 🙂

emzirmeydi, tuvaletti derken 2 yaşa geliyoruz..en zor olacağını düşündüklerim nedense daha kolay oldu bugüne kadar.. şimdi bir terrible two dönemi var.. “pre” kısmını azıcık hissediyorum ama birçok olacağı söylenen ama ben inanmadığım için olmadığını düşündüğüm zor dönemleri gibi bunu da hafif atlatmayı umud ediyorum..

Paylaş :=)

Yorumlar (16)

 1. Yanıtla
  Acalya :

  Tam da bu aralar, gece uykularimizin ne kadar sikca bolundugunu ve yavastan emzirmeyi azaltmayi dusundugum donemde yazdin bu yaziyi. Ben 2 yasini bekleyecegim sanirim…daha 7 ayimiz daha var yani…belki daha erken olur ne bileyim. Ama senin icin cok sevindim.

 2. Yanıtla
  annevebebisi :

  Hayırlı olsun:) Çok sevindim kolayca sonlanmasına.
  Gerçekten de şu fotoğrafta ne kadar büyük görünüyor Erin maşallah. Terrible two her çocukta aynı olmuyor bildiğim kadarıyla. Bir inat dönemi, o da gelir geçer :))

 3. Yanıtla
  banu :

  zor olmadı diye yazdığını okuyunca mutlu oldum. bizim önümüzde çok çok zaman var ama ben şimdiden zamanı geldiğinde emzirme işini bitirmekten ve bitirememekten korkuyorum. kendimden o kadar emin olamayacakmışım gibi geliyor.

 4. Yanıtla
  Rahşan :

  Hadi geçmiş olsun Ayça, bir süredir takipteydim bu emzirmeyi sonlandırma meselenizi. Acısız sızısız sonlandırmış olmana sevindim. 20 ay çok iyi bir süre emzirmek için, darısı başıma. Erin’in fotoğrafı çok güzel, LCW fotoğraflarına da bayıldım bu arada.

 5. Yanıtla
  güldem :

  20 ay gerçekten süper bir süre,erin gereken miktar sütü ve şefkati almış bu konuda:) yeni döneminiz hayırlı olsun.Çocukların hepsi ayrı bir macera gerçekten:) benim poyraz ımda 10 aydan sonra kendisi istememeye başladı,en son birgün kafasını sağa sola salladı ve bizim hikayede o gün bitti:) bizimki bir daha ne aradı ne sordu.oysa tam 7 ay anne sütünden başka bişey almamıştı,su dahil.sanırım yemekleri görünce tercih yaptı benimki:))

 6. Yanıtla
  ilkay :

  A çok güzel bir dönem başlıyor sizin için…En çok senin adına sevindim ben, Erin prensi zaten alacağını almıştı da lüksünü yaşıyordu:)) Terrible merrible hepsini hallederiz evellallah :))

 7. Yanıtla
  burcu demirel :

  ya su yatakta uyuma isini ben bi turlu beceremedim..yani ayagimda sallayip yatagina koyuyorum ama max 45-50 dak sonra uyaniyor..gunduz problem deil gibi, yani uyaninca kalkiyor..ama gece mecbur yanima aliyorum ve bu siralar geceleri yanimda olmasina ragmen aglayarak uyaniyor sik sik..ne yapmali bilmiyorum..alpay nasil becerdi bu yatakta uyuma isini?

 8. Yanıtla
  aslı budak :

  aa harika oley!! ben bekliyordum bu aralar, ilham alacagimm ya, destek gibi gelyor simdi

 9. Yanıtla
  köşenin delisi :

  o ne güzel fotoğraf öyle, ısırasım geldi :))

 10. Yanıtla
  nihal :

  Biz de 10 gündür emmiyoruz. O kadar alışmışım ki emzirmeye garip geliyor biraz. Yalnız biz de bırakmak için sizin yönteminiz tutmadı farklı bir yöntem denedik. Bir de şu kucakta uykuya dalma olayından vazgeçebilsek. Taşıyamıyorum artık:)))Ardanın 2 yaş sendromlu halini düşünemiyorum bile…

 11. Yanıtla
  Bernacan :

  Meme bittii.. Hayırlı olsun bu yeni çocukluk dönemi, öyle ya artık “bebek” diyebileceğimiz bir an kalmadı Erin’e. Bebek bezi yok, meme yok.. Kocaman abi oldu. Canla da o memesiz günleri görebilmek umuduyla.

 12. Yanıtla
  gülsen :

  adaçayı ne amaçla içiliyor

  • Yanıtla
   AyçA :

   süt kesmek için kullanılıyor..

 13. Yanıtla
  Deniz :

  Sevgili Ayca,
  2 sene geriden takip ediyoruz sizi. Bu gece ilk gece. Az once uyuttuk bizimkini… Ama aglaya sizlaya. Gunduz uyumadi tabii ki memesiz. Ya, su yataginda uyutma isi nasil cozulmustu ki?
  Onceden arsivden takip ediyordum eski yazilari. Simdi bulamiyorum arsivi. 🙁
  Karisik yazdim biliyorum ama kafam cok karisik. Basmiyor pek…

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Deniz merhaba.. çözülmedi ki :)) şimdi de bizim yanımızda uyuyor bazen yatağında bazen bizimle yatağında uyursa sabah karşı yanımıza geliyor 🙂 ben de şikayetçi değilim bu durumdan 😉
   Emzirmeyi bıraktığım bu dönemde gece uykularını yapma görevini Alpay devralmıştı bu işimizi kolaylaştırdı..öğlenleri yazıda belirttiğim gibi arabada uyuyordu yatağına koyuyordum sonra bir gün kendi arabada uyumıycam ben dedi bu sefer slingde uyumak istedi bir dönem de bu şekilde geçti şimdi artık uyumuyor öğlenleri. Ama ben diretmedim yatağında uyusun diye. araba sling ne varsa öyle uyuttum. gece meselesini de sanırım babadevralınca çözdük şimdi bir ben bir babası beraber uıykuya gidiyoruz hala kendi kendine uyumuyor uyumasını da beklemiyorum:) bir daha hangi yaşında koyun koyun uykuya dalacağız ki diye düşünüyorum.
   yardımcı olabildim mi bilmiyorum ama insan unutuyor.
   arşiv konusunda ise ay ay arşivden mi ulaşıyordun.. koyayım ben arşiv kısmını o zaman sağ menüye..
   sevgiler.:)

   • Yanıtla
    Deniz :

    Saka maka 2 ay olmus, ben gormemisim senin cevabini. 🙂
    Gunduz ve geceleri odasindaki cekyatta yanina uzanip uyutuyorum, 10-15 dk sonra yatagina transfer. Hala park yatakta yattigi icin gece ya da sabah kalkip yanimiza gelme derdi yok henuz. himm, zor gunler bizi bekliyor desene…

Yorum bırak