2

Cadılar Bayramı

Bugün Kasım 1 ve kış geldi diyebiliriz. Fotoğraf geçen seneden.

Bu sene de var tabii lakin taş yerinde ağırdır 🥰

Bundan sonrası alıntı biraz.
Merak eden de #samhain diye aratırsan neler neler bulacak.
Cadı kardeşlerim yeni yıl kutlu olsun. Hadi şimdi içlerimize dönelim. Neden mi?
Samhain ile yıl çarkı sona erer. hasat biter, tanrı yer altına tanrıçanın yanına iner. Yer yüzünün üstünde halk incelen perde için hazırlık yapar, ölü ataları ziyaret eder, kaynaklar yenilenir, bir sonraki yıl için planlar yapılır.
Samhain ya da günümüzün daha bilinen adı ile cadılar bayramı tam olarak sabbathlar, en genel tanımları ile doğa bayramlarıdır. wiccan ve neopaganlara göre 8 adet ana sabbath vardır, bir araya gelerek yıl çarkı’nı oluştururlar.
ımbolc (1 şubat), ostara (20–21 mart), beltane (30 nisan-1 mayıs), midsommar (20–21 haziran), lughnasadh (1 ağustos), mabon ( 22–23 eylül), samhain (31 ekim)
her bir sabbathda ana amaç doğanın döngüsünü anlama ve onun fısıltılarına (ara ara çığlıklarına) kulak vermek olsa da her birinin kendine has bir teması mevcuttur.
yıl çarkı’nda bulunan 8 ana sabbath güneş’in pozisyonuna göre 4 gruba ayrılır: bahar ekinoksu, yaz dönümü, sonbahar ekinoksu ve kış dönümü. sabbathlar astronomik olarak tarihlenir ve yarım kürelere göre tarihlerinde farklılık gösterebilir
.
Neden süpürge neden kabak ?
Kötü ruhlar, şeytan, tanrıya yakın olma gibi kavramlar zamanla cadılar ile ilişkilendirilmeye başlandı. Bu sayede cadılar, Halloween dediğimiz bayramın maskotu haline geldiler. Cadıların süpürgeleri ise bambaşka bir mitten geliyor. Şöyle ki evlerinde tıkılı kalmış kadınlar, daha doğurgan olsunlar diye “en çok kullandıkları obje” olan süpürgeleri bacaklarının arasına koyarak uçarmış gibi zıplarlarmış. Günümüzdeki cadı figürünü düşünün, aynen öyle. Böylece daha doğurgan olacaklardı, ekinleri daha uzun olacaktı. En azından, buna inanılıyordu işte. Çok da sorgulamamak lazım.
Bir de balkabakları var tabii, o da yine İrlanda’dan kalma bir gelenek. Önceden turpları oyuyorlardı, şimdi balkabaklarını oyuyorlar. Sebebi elbette ki yine kötü ruhları korkutup kaçırmak. Yani, geceleri görseniz korkmaz mısınız parlayan bir turptan?

Yorumlar (2)

  1. Cevapla
    OSTARA BAYRAMI | Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

    […] (21 Eylül) Güneş Tanrısının ışığı yitirdiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilir.Samhain 31 EkimImbolc 1 Şubattarihler kuzey yarım küre için elbette:=)Bugün neler yapabiliriz […]

  2. Cevapla
    BELTAiNE BAYRAMI – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

    […] (21 Eylül) Güneş Tanrısının ışığı yitirdiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilirSamhain 31 Ekim ile yıl çarkı sona erer. Hasat biter, Tanrı yer altına Tanrıçanın yanına iner. Yer […]

Yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: