Henüz yorum yapılmamış

LİTHA BAYRAMI

midsummer  21-22 Haziran (yaz ortası) kutlanır. Yılın en uzun günüdür.

Litha bayramı 19-25 haziran tarihleri arasında kutlanan bir pagan bayramıdır. 21 Haziran dünya genelinde yılın dönüm noktasını simgeler. Tüm dünyada bu tarihlerde midsummer olarak bilinen yaz dönümü kutlamaları yapılır. Litha Güneş Kralı’nın gücünü simgeler. Tutku ve yeni mahsul adına kutlama yapılır. Tanrıça hamile olduğu için ağırdır ve yer yüzü de öyledir. Artık bolluk zamanıdır. Tanrı ve Tanrıça’nın tüm gücü, güneşin sıcaklığı ortadadır. Midsummer’daki güneşin gücü en güçlüsüdür ve dünya büyüyen yaşamın bolluğuyla bereketlidir.

Litha Bayramı arifesi peri inananları için de önemidir. Değiştirilmiş takvimde, 25 Haziran’da (eski Litha bayramı) Cadılar Meclisi tarafından kutlanırdı. Gece peri halkını görmek isteyen paganlar bugünlerde hala gözlerine zeytinyağı ve kekik sürerek uyur.

beltaine 1 Mayıs. Tanrıça ile temsil edilen toprak artık olgun ve bereketlidir. 
midsummer  21-22 Haziran (yaz ortası) kutlanır. Yılın en uzun günüdür.
lughnasadh 1ağustos , yılın ilk hasatı ve sıcak yaz günlerinin yakında sona ereceği kutlanır. Baharın bitkileri gelecekte tekrar mahsül vermek için tohumlarını döker. Buğday gibi tahıllar ve meyveler çoktan hasat edilmeye ve toplanmaya hazırdır. Sofradaki yemekler için teşekkür edilir.
mabon 21 eylül Sonbahar ekinoksu (21 Eylül) Güneş Tanrısının ışığı yitirdiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilir
Samhain 31 Ekim ile yıl çarkı sona erer. Hasat biter, Tanrı yer altına Tanrıçanın yanına iner. Yer yüzünün üstünde halk incelen perde için hazırlık yapar, ölü ataları ziyaret eder, kaynaklar yenilenir, bir sonraki yıl için planlar yapılır.
Yule yer altına inen Tanrı 21 aralık tarihine denk gelen Yule Kış Gün Dönümde, yılın en karanlık ve en uzun gününü kutlanır ve bu günde Doğa’nın dünyamıza ışığı ve sıcaklığı geri getirmek için tekrar doğduğu hatırlanır.
Imbolc 1 Şubat Tanrı (güneş) ve Tanrıça (ay) evlendiği gündür. Baharın gelişi demektir.
Ostara 21 mart ilkbahar ekinoksu (nevruz) Bu küçük bayramda ışık ile karanlığın mükemmel bir dengede olduğu hatırlatılır. Ancak, ışık karanlığı yener. Günler uzar ve geceler kısalır.
tarihler kuzey yarım küre için elbette:=)

Paylaş :=)

Yorum bırak