5

OSTARA BAYRAMI

“Eskiyi silkip yeniden başlamanın zamanı geldi. Bahar temizliğinin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de budur. Eskiyi temizlemek ve yeniye yol açmak her zaman bize yenilenmiş bir amaç duygusu vermeye yardımcı olur.” Llewellyn Publications

 

İmbolc ile beraber baharın gelişi kutladık. Şimdi artık büyüme ve yeniden doğuş vakti OSTARA geldi. Ostara oeste easte ishtar veya iştar, ay ve bereket tanrıçası, doğurganlık sembolü.
İskandinav Nors mitolojisinde Tanrıça Ostara, doğurganlığın temsilcisi. Efsaneye göre, bahar ekinoksunda yani günün geceye eşit olduğu 20-21 Mart’ta, yani Nevruz’da, güneş tanrısından hamile kalıyor ve oğlunu dokuz ay sonra gecenin en uzun olduğu 21 Aralıkta doğuruyor. Ostara tanrıçası , kışın durgunluğundan sonra büyüme ve yeniden doğuş fırsatını temsil eden bir bereket tanrıçasıdır. Sadece bahar değil fakat şafak tanrıçasıdır. Germen dilinden gelen kelime kökü aynı zamanda parlamak, ışıldamak anlamına gelir. Doğa ve çocukları yenilenir, yeryüzüne yeni çocuklar gelir. yumurtanın önemi ise, değişik halklarda birbirinden habersiz kadınlar için aynı anlama geliyor, bir çocuk doğurmak ve kutsanmak.
Doğu, şafak ve sabah ışığı, güneş ışınlarının geri dönen sıcaklığını ve uzayan günleri anlatır.
Demeter’ in kızı Persephone’nin hades’ten yeryüzüne çıkışı kutlanır. 3 halde tezahür eden tanrıça bakire evresindedir. Kadınlık hormonu östrojen de oestra adlı ay ve bereket tanrıçasından alır adını. Anadoludaki nevruza eşdeğer pagan şenliği.

Tek ilişkilendirilen tanrıça Eostre midir? Bazı ilişkilendirilen tanrıçalara örnek vermek gerekirse; Roma Tanrıçası Kibele, İskandinav Tanrıçası Frejya, Mısır Tanrıçası İsis ve son olarak Hint Tanrıçası Sariswati.

Göçmen kuşlar yola koyulur, toprak canlanır, insanların içindeki basık duygular dağılır. Yeryüzüne olduğu gibi ruhlara da bahar gelir.

Nev Roz Yeni gün. Her kültür ayrı bir isim vermiş ayrı kutlamaları sahnelemiş ancak ekinoks hikayelerinin Özünde karanlıktan çıkış, kurtuluş, canlanma, doğum ve neşe var.

Bundan sonra sırasıyla :

beltaine 1 Mayıs. Tanrıça ile temsil edilen toprak artık olgun ve bereketlidir. 
midsummer  21-22 Haziran (yaz ortası) kutlanır. Yılın en uzun günüdür.
lughnasadh 1ağustos , yılın ilk hasatı ve sıcak yaz günlerinin yakında sona ereceği kutlanır. Baharın bitkileri gelecekte tekrar mahsül vermek için tohumlarını döker. Buğday gibi tahıllar ve meyveler çoktan hasat edilmeye ve toplanmaya hazırdır. Sofradaki yemekler için teşekkür edilir.
mabon 21 eylül Sonbahar ekinoksu (21 Eylül) Güneş Tanrısının ışığı yitirdiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilir.
Samhain 31 Ekim
Imbolc 1 Şubat
tarihler kuzey yarım küre için elbette:=)

Bugün neler yapabiliriz ?
Öncelikle bir BAHAR TEMİZLİĞİ

Bir sunak hazırlayabiliriz. Süslenmiş ve boyanmış yumurtalar ile donatabiliriz. Tohum ekebiliriz, bu bir bitki ya da çiçek tohumu olabilirken bir meyve veya sebze de olabilir. Beyaz şarap ve içinde yumurta da bulunan yeşil bir salata (içinde filizler de olursa ne ala) yenilmelidir. Günün rengi yeşildir.

Yumurtaları doğal malzemeler ile boyayabilirsiniz. En popüler hammadde soğan kabuğudur.Kırmızı lahana yaprakları sayesinde mavi, zerdeçal ile sarı, ıspanak, ısırgan ile yeşil renk elde ederiz.

Ben yumurtaları haşladıktan sonra boyuyorum. Bunun için boyamak istediğiniz bitkiyi suyuna sirke ekleyerek yaklaşık 30dk kaynatın ve haşlanmış yumurtaları içinde bekletin, yarım saat de olabilir bütün gece boyunca da. Ne kadar koyu bir renk istediğinize bağlı. Üzerine çeşitli çiçekler koyup ince çoraplar ile çiçekleri tutturup desenler bile yapabilirsiniz. En son sunarken hafif zeytinyağı ile ovalayın ki parlasın. Şu aşağıdakileri daha önce yapmıştım bugün yine yapacağım :=)

Sunağı bahar renkleriyle donatabilirsiniz. Bunlar yeşil, sarı ve mor olabilir.
Yeşil renk bu bayramda çiçeklerin çiçek açması olarak sembolize edilir, mor renk ise hayatı yönlendiren doğa üstü güçleri ya da ilahi gücü sembolize eder ve son olarak sarı renk ise Güneş’i sembolize eder. Sunakta 3 mum yakılabilir: sarı, toprağın ve bizim bununla ısındığımız canlandığımız temsili alınır, yeşil yeni bir hayatın temsili ve mor hayatımızın İlahi temsiline odaklanılarak, kutsama istenir, teşekkür edilerek; bahara, ışığa ve hayata ‘’hoş geldin’’ denilir :=)
Ayrıca toprak meditasyonu çok güzel bir seçim olacaktır. Aynı zamanda kendinizin değişimi için yeniden doğuş ritüelleri de gerçekleştirebilirsiniz.
Soğuk toprak derinliklerinde heyecaanlı olan tohumların filizleri gibi sizin de içinize filizlenmeye hazırlıklar vardır mutlaka

‘’Hayatımda, aydınlık ve karanlık arasındaki dengeyi bulmak isterim’’ diye bir dilekte bulunup toprağa bardak süt ve bal karışımı dökerek ‘’nimet’’ ve yeni başlangıçlara açılış talep edebilirsiniz.

Fotoğraf : Ayça Oğuş 2016 Feriköy İStanbul

Mutlu baharlar olsun. Ben bugün Hacamat yaptıracağım. Hem pazartesi hem bahar bayramı hem hacamat günü.

Paylaş :=)

Yorumlar (5)

 1. Yanıtla
  IMBOLC BAYRAMI | Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

  […] ostara 21 mart ilkbahar ekinoksu (nevruz) Bu küçük bayramda ışık ile karanlığın mükemmel bir dengede olduğu hatırlatılır. Ancak, ışık karanlığı yener. Günler uzar ve geceler kısalır.beltaine 1 Mayıs. Tanrıça ile temsil edilen toprak artık olgun ve bereketlidir. midsummer  21-22 Haziran (yaz ortası) kutlanır. Yılın en uzun günüdür.lughnasadh 1ağustos , yılın ilk hasatı ve sıcak yaz günlerinin yakında sona ereceği kutlanır. Baharın bitkileri gelecekte tekrar mahsül vermek için tohumlarını döker. Buğday gibi tahıllar ve meyveler çoktan hasat edilmeye ve toplanmaya hazırdır. Sofradaki yemekler için teşekkür edilir.mabon 21 eylül Sonbahar ekinoksu (21 Eylül) Güneş Tanrısının ışığı yitirdiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilirtarihler kuzey yarım küre için elbette:=) […]

 2. Yanıtla
  BELTAiNE BAYRAMI – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

  […] 1 Şubat Tanrı (güneş) ve Tanrıça (ay) evlendiği gündür. Baharın gelişi demektir. Ostara 21 mart ilkbahar ekinoksu (nevruz) Bu küçük bayramda ışık ile karanlığın mükemmel bir […]

 3. Yanıtla
  m. ruhi gönen :

  Güzel bir yazı, teşekkür ederim.

  Oastre, İştar isimlerinı ay ile değil de yıldız-star kelimesiyle ilişkilendirmek daha doğru gibi geldi.

 4. Yanıtla
  SAMHAiN – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

  […] 8 adet ana sabbath vardır, bir araya gelerek yıl çarkı’nı oluştururlar.ımbolc (1 şubat),ostara (20–21 mart) beltane (30 nisan-1 mayıs),midsommar (litha)(20–21 haziran),lughnasadh (1 […]

Yorum bırak