3

SAMHAiN

Ay, ağaçların üzerinde, dünyanın üzerinde yer alır; karanlıkta ışık ve ışıkta karanlık olduğunu ve olan her şeyin yeniden olacağını hatırlatıyor. ~ S.R. Hardy

The moon sits low,
Above the trees,
Above the world;
A reminder that there is light in darkness
And darkness in light,
And that everything that was
Will be again.

Samhain, geleneksel olarak her yıl 31 Ekim’den 1 Kasım’a kadar kutlanılan, kış mevsiminin geldiğini hatırlatan , Cadılar Bayramı’nın kökenini oluşturan bir Kelt festivalidir.

Samhain, popüler inancın aksine ölülerin tanrısı için bir kutlama değil , hasat mevsiminin sonu ve kışın başlangıcının kutlanmasıdır. Cadılar Bayramı ve Samhain aynı değildir. Gelenekleri arasında göze çarpan ilk fark, tarihinin seçilme şeklidir. Cadılar Bayramı, takvimde sabit bir tarihe dayanır. Samhain ise geleneksel anlamda bakıldığında doğanın döngüsüne dayanır. Cadılar Bayramı, çoğunlukla Samhain’den etkilenen bir bayramdır. İkisinin ortak noktası, kutlanıldığı sırada kostüm ve maske takılmasıdır ancak Samhain kutsal bir festivalken, Cadılar Bayramı insanların eğlendiği bir bayramdır. Cadılar, samhain gününde ölülerin ruhlarının gelip kendilerine katılmaları için davet ederler. Çember, bal ve sukabakları, sohbahar yaprakları ama özellikle meşe ağacı yapraklarıyla süslenir çünkü bu yaprak ölüm tanrısını sembolize eder.
Cadı kardeşlerimin yeni yıl kutlu olsun. Hadi şimdi içlerimize dönelim. Neden mi?
Samhain ile yıl çarkı sona erer. Hasat biter, Tanrı yer altına Tanrıçanın yanına iner. Yer yüzünün üstünde halk incelen perde için hazırlık yapar, ölü ataları ziyaret eder, kaynaklar yenilenir, bir sonraki yıl için planlar yapılır. Samhain ölüler ve yaşayanlar arasındaki perdenin en ince olduğu zaman olarak kabul edilir. Bu, ölülerin kolayca yaşayanlar âlemine girebildiği zaman,”in-between” (aralıkta) olarak bilinirdi. Korkutucu bir kavram olmanın çok ötesindedir ancak kişinin ölmüş ataları ve sevdiklerinin bu zaman diliminde ziyarete gelebildikleri düşünülürdü ve ölen kişinin sevdiği yemeğin hazırlanması ve ölülerin ruhları için ikram olarak bırakılması gelenekti. Yine de, kişi ölmüş birisine bir yanlış yapmışsa, o ruh telafi bulmak için geri dönebilirdi ve böylece kişi tanınmamak için maske takardı.

Wiccan ve neopaganlara göre 8 adet ana sabbath vardır, bir araya gelerek yıl çarkı’nı oluştururlar.
ımbolc (1 şubat),
ostara (20–21 mart)
beltane (30 nisan-1 mayıs),
midsommar (litha)(20–21 haziran),
lughnasadh (1 ağustos),
mabon ( 22–23 eylül),
samhain (31 ekim)
her bir sabbathda ana amaç doğanın döngüsünü anlama ve onun fısıltılarına (ara ara çığlıklarına) kulak vermek olsa da her birinin kendine has bir teması mevcuttur.
Yıl çarkı’nda bulunan 8 ana sabbath güneş’in pozisyonuna göre 4 gruba ayrılır: bahar ekinoksu, yaz dönümü, sonbahar ekinoksu ve kış dönümü. Sabbathlar astronomik olarak tarihlenir ve yarım kürelere göre tarihlerinde farklılık gösterebilir
.
Neden süpürge neden kabak ?
Kötü ruhlar, şeytan, tanrıya yakın olma gibi kavramlar zamanla cadılar ile ilişkilendirilmeye başlandı. Bu sayede cadılar, Halloween dediğimiz bayramın maskotu haline geldiler. Cadıların süpürgeleri ise bambaşka bir mitten geliyor. Şöyle ki evlerinde tıkılı kalmış kadınlar, daha doğurgan olsunlar diye “en çok kullandıkları obje” olan süpürgeleri bacaklarının arasına koyarak uçarmış gibi zıplarlarmış. Günümüzdeki cadı figürünü düşünün, aynen öyle. Böylece daha doğurgan olacaklardı, ekinleri daha uzun olacaktı. En azından, buna inanılıyordu işte.
Bir de balkabakları var tabii, o da yine İrlanda’dan kalma bir gelenek. Önceden turpları oyuyorlardı, şimdi balkabaklarını oyuyorlar. Sebebi elbette ki yine kötü ruhları korkutup kaçırmak. Yani, geceleri görseniz korkmaz mısınız parlayan bir turptan?

Samhain Ritüelleri

Doğa Yürüyüşü

Evinizin yakınındaki doğal bir alanda bir yürüyüş yapın. Mevsimin renklerini, , seslerini ve diğer hislerini gözlemleyin ve düşünün. Kendinizi Yaşam Çemberinin, ölümün ve yeniden doğuşun doğanın bir parçası olarak düşünün. Yürüyüş sırasında doğal nesneler toplayın ve döndüğünüzde bunları evinizi süslemek için kullanın.

Sunak Kurun

Kalıcı bir sunağınız yoksa, Samhain’den önceki üç gün boyunca yerinde bırakmak için kolayca bir masa kurabilirsiniz. Sunağı geç sonbaharın sembolleriyle süsleyin, örneğin:

• Balkabağı , Nar, Ceviz, Fıstık, Böğürtlenler, kara ekmekler

• Kurutulmuş yapraklar ve meşe palamudu

• Sıcak elma şarabı, şarap veya bal likörü

Tören

Aile için bir yemek hazırlayarak başlayın, meyve ve sebzelere balkabaklı bir ekmek ya da kek ve kullanıyorsanız şarap ekleyin. Yemek masasını mumlar ile kurun ve tüm yiyecekleri bir kerede masaya koyun. Yemek masasını kutsal bir alan olarak kabul edin. Evet şimdilerde biz hasat etmiyoruz  masaya gelenleri ancak masamıza gelenler hala var çok şükür o yüzden herkesi masanın etrafında toplayın ve şunu söyleyin, ‘Bu gece Samhain’i kutluyoruz. Hasatın sonu, yazın son günleri ve soğuk geceler diğer tarafta bizi bekliyor. Emeğimizin bereketi, hasadın bolluğu, avın başarısı, hepsi önümüzde duruyor. Bu mevsimde bize verdiği her şey için dünyaya teşekkür ediyoruz ve yine de kutsal karanlık bir zaman olan kışı dört gözle bekliyoruz.”

Elma şarabı veya şarap bardağını alın ve herkesi dışarı çıkarın. Bunu törensel ve resmi bir olay haline getirin. Bahçenize gidin (eğer yoksa bahçenizde çimenlik bir yer bulun). Ailedeki herkes sırayla bardağı alır ve toprağa biraz elma şarabı serperek, “Yaz gitti, kış geliyor. Diktik ve bahçenin büyümesini izledik, otları temizledik ve hasadı topladık. Artık yolun sonu geldi.”

Herhangi bir bahçe süslemesini veya ölü bitkiyi toplayın ve bunları kadın figürü yapmak için kullanın. Tanrıçayı kışın cadı veya kocakarı olarak temsil edecek bir kadın figürü yapın. Onu masanıza koyun ve kendisine ait bir tabakla destekleyin ve yemek için oturduğunuzda önce ona servis yapın.

Yemeğinize ekmek ile başlayın ve sonrasında kuşlar için dışarıya birkaç kırıntı attığınızdan emin olun. Kış cadınızı (yaşlı bilge kadını)  tüm sezon boyunca onurlu bir yerde tutun – onu bir sonraki baharın fidelerine göz kulak olması için bahçenize bir direğe geri koyabilir ve sonunda Beltane kutlamanızda yakabilirsiniz. Yemek bitince kalanları ölüler için sunu olarak bahçeye koyun.

Atalar Sunağı Yapın

Ölen aile üyelerinizi bu törenle onurlandırın. Ölen aile, arkadaşlar ve hatta evcil hayvanların fotoğraflarını, yadigârlarını ve diğer hatıralarını toplayın. Bunları birkaç adak mumuyla birlikte bir masaya, şifonyere veya diğer yüzeylere yerleştirin. Mumları yakarken isimlerini yüksek sesle söyleyin ve iyi dileklerinizi iletin ve onlara hayatınızın veya soyunun bir parçası oldukları için teşekkür edin. Sessizce oturun ve yaşadıklarınıza dikkat edin. Aldığınız tüm mesajları günlüğünüze not edin. Bu Atalar Sunağı sadece Samhain için oluşturulabilir veya yıl boyunca saklanabilir.

Ruhlara Rehberlik Edin

Ölüleri Ruhlar Dünyasına yönlendirmek için pencereye yedi günlük beyaz bir mum yerleştirin. Mumu yak ve şu sözleri söyle: ‘Ey çok parlak yanan küçük alev, bu gece bir işaret ol. Tüm ölüler için yolu aydınlat ki şimdi önlerinde ne olduğunu görsünler. Ve onları Yaz Diyarı’na götürün ve Pan onların ellerini alana kadar parlayın. Nurunla onlara huzur ver ki rahatlasınlar ve rahat uyusunlar.’

Mezarlığı ziyaret edin

Ailenin ve arkadaşlarının ölümünü onurlandırmanın bir başka yolu da mezarlıklarını ziyaret etmek ve mezarlıklarına bakmaktır. Anılarınızı hatırlayın ve sevdiğiniz kişinin içinizde yaşamaya devam etmesinin yollarını düşünün. Oraya taze çiçekler, kuru otlar (biberiye harika bir seçimdir) veya tatlı su gibi bir adak koyun.

‘Duraklat’a basın

Bahsettiğimiz gibi, Samhain aynı zamanda ölümün aksine hayatı kutlamak için bir zamandır, bu da onu durdurmak ve iç gözlem yapmak için harika bir an yapar. Geçen yıl boyunca kendinizi ve hayatınızı düşünün. Geçen yıl boyunca oluşturduğunuz dergileri, planlayıcıları, fotoğrafları, blogları ve diğer notları gözden geçirin. Nasıl büyüdüğünüzü, başarılarınızı, mücadelelerinizi, maceralarınızı, seyahatlerinizi ve öğrendiklerinizi düşünün. Meditasyon yap. Gözden geçirme yılınız, meditasyonunuz ve yansımalarınız hakkında günlük yapın.

Şenlik ateşi büyüsü

Mümkünse açık havada bir ateş değile evde bir mum yakın Bitirmek istediğiniz bir alışkanlığı yazın ve serbest bırakmayı hayal ettiğinizde onu Samhain alevlerine atın. Ateşin etrafında saat yönünde hareket ederken yeni, daha sağlıklı bir varoluş biçimini benimsediğinizi hayal edin.

Otlar ve Baharatlar

Samhain ile yakından bağlantılı birçok bitki var. Birkaçını saymak gerekirse: yenibahar meyveleri, süpürge, kedi nanesi, üvez meyveleri, pelin, sığırkuyruğu, meşe yaprağı, meşe palamudu, biberiye, adaçayı, çam kozalakları ve saman. Bunları yemek pişirmede ve evinizin çevresinde dekorasyon olarak kullanmanın yaratıcı (ve güvenli; tüketmeden önce her birini araştırın) yollarını bulun.

Sosyalleşin

Başkalarıyla bağlantı kurun.

Paylaş :=)

Yorumlar (3)

 1. Yanıtla
  OSTARA BAYRAMI | Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

  […] (21 Eylül) Güneş Tanrısının ışığı yitirdiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilir.Samhain 31 EkimImbolc 1 Şubattarihler kuzey yarım küre için elbette:=)Bugün neler yapabiliriz […]

 2. Yanıtla
  BELTAiNE BAYRAMI – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

  […] (21 Eylül) Güneş Tanrısının ışığı yitirdiği günlerin başlangıcı olarak kabul edilirSamhain 31 Ekim ile yıl çarkı sona erer. Hasat biter, Tanrı yer altına Tanrıçanın yanına iner. Yer […]

 3. Yanıtla
  Pazar Sonbaharı – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

  […] bir hafta olsun, Ekim ‘in son günü. Kimine #cadılarbayramı kimine samhain#winteriscoming canlarım.Yaz geliyor diye sevinen varsa kış geliyor diye sevinen de var,güzel […]

Yorum bırak