22

emziriyorum sigara

Çok ilginç bir şekilde son zamanlarda google aramalarında sıkça ” emziriyorum sigara”, “emzirirken sigara içebilir miyim?”  anahtar kelimeler  ile benim bloguma ulaşıyorlar. Ben merak edip aradım ama bulamadım benim bloga gelen bir link!

Cevap veriyorum:

Evet tabii emzirirken sigara içebilirsiniz ama unutmayın bebeğinizde sizinle beraber sigarayı içiyor. Tüm nikotini sizinle beraber alıyor.

Evet tabii içebilirsiniz neden olmasın? “Bırakamıyorsanız emzirmeden sonra için ya da içtikten 2 saat sonra emzirin diye” önermiş doktorlar. Tabii iki saat bekler bebeğiniz sizi neden olmasın. Karnınız deli gibi açken bir restoranda 2 saat size yemek getirmeyen garsona siz de ses çıkartmazsınız tahminim.

Evet tabii, içebilirsiniz, sütünüzün miktarı azalıp kalitesi düştüğünde hazır mamalar var anne sütü değerinde. İleride  alerji bulutuna maruz kalmak için ne de olsa dünyada bir çok başka sebep de var.

Sigara, anne sütünü azaltmaktadır. Anne sigara içtiğinde, bebek de emdiği süt yoluyla sigaradaki maddelere maruz kalmış olur. Diğer tüm zararlarının yanında, sigara çocukları  daha huzursuz yapar, uyku düzenleri bozulur, kalp hızları artar, karın ağrıları artar

Sigara içen anne-babalar, sigarayı bebeğin yanında değil, başka bir oda ya da cam açık/balkonda içtiklerinde sigaranın bebeklerine zarar vermeyeceğini düşünürler. Oysa kişinin giysilerine ya da derisine sinen nikotin ve diğer zararlı maddeler bebeğe yanında sigara içilmişcesine taşınmaktadır.
Yapılan bir araştırmada evin farklı odasında ya da dışarıda sigara içilen evlerin bebek odalarında, hiç sigara içilmeyen evlere göre nikotin ve diğer kimyasalların düzeyi 5-8 kat daha yüksek bulunmuştur. Bebeklerde yapılan idrar tahlillerinde de, sigara ürünleri 8 kat fazla saptanmıştır.

Bebeğin emdiği sütte bulunan iyot onun beyin gelişimi için çok önemlidir. Yeterli iyot anne sütüyle alınmazsa beyin gelişimi iyi olmamaktadır. Bu nedenle emziren annelerin iyotlu tuz yemeleri veya iyot alımını yeteri kadar yapmaları gerekir. Eğer anne sigara içerse sütle  bebeğe iyot geçişi azalmaktadır. Bu nedenle emzirirken sigara içmek sizin kadar çocuğunuz için de zararlıdır.

Uğruna canımı mı veririm demiştiniz ? Sigara canınızdan da mı değerli ?

Paylaş :=)

Yorumlar (22)

 1. Yanıtla
  Blogcu Anne :

  Oh, içime su serpildi. Bu konuda birilerinin bir şeyler yazması gerekiyordu. İyi ettin 🙂

  • Yanıtla
   AyçA :

   O kadar çok keyword geldi ki bu konu ile ilgili son zamanlarda şaşırdım bende ..!:) bir cevap bulsunlar istedim bari 🙂

 2. Yanıtla
  nilay :

  ayca cok tesekkurler. simdi konuyla ilgili birine yazını gonderiyorum. fotograf ise konuyu bu kadar guzel ozetlerdi

 3. Yanıtla
  Pratik Anne :

  Çok nazikçe yazmışssın Ayça’cığım,
  Ben bu konuda dan dun gireceğim blogumda pek yakında.

  • Yanıtla
   AyçA :

   Evet nazik yazdım :))) ben de sonradan öyle yazdığımı düşündüm..

 4. Yanıtla
  nehirineylemleri :

  Resim tüylerimi ürpertti!
  Biz kızımızı öyle çok severmişiz ki günde bi paket içen ben hamile olduğumu öğrendiğim gün, günde iki paket içen babası Nehir’in doğduğu gün vazgeçtik sigaradan..

 5. Yanıtla
  Ozgeee :

  Ben ve eşim nefret ederiz desek yeri. Evimden misafir kaçtığı da olmuştur şartlara dayanamayıp.
  Öte yandan “Bunun içinde 5.500 türlü toksik madde var.” diye aileme anti-propaganda yapıyorum ama içen anneanne, hala olunca onların sevgisinden mahrum etmemek adına artık bir şey diyemiyorum:(
  Ya sahilde olanlara ne demeli. Onca kültürlü insan zannedersin, içip sigaralarını, bitince de kafasını kuma gömmüyorlar filtreli kalan kısmını. Ya burada çocuklar, bebekler oynuyor, nasıl engel olacağız kumda oynarken filtreyi ağzına ATIVERMESİNİ?

  • Yanıtla
   AyçA :

   ama bizde filtre kuma gömmek bir kültür Özgecan :)) babadan oğula geçen ….

 6. Yanıtla
  Bernacan :

  Benim hamileliğimden çok önceleri, hamile bir arkadaşım sigara içmeye devam etmişti. Ben de üstüste defalarca kendisini uyarınca, “bir ankete göre, sigara içen annelerin %90’ı hamileliklerinde bırakmıyorlarmış” demişti savunma olarak. Ben de en naziğinden “Hmm, bu durumda Aziz Nesin’in %60 oranı bir kez daha teyid edildi. Sigara içen annelerin %90’ının doğurduğu veletler, ülkenin %60’ına tekabül eder” demiştim.
  Şimdi bu kadar bile nazik olamayacağım bu konuda. Keşke şu sigara, içildiği süre boyunca komple kısırlık yapsa.

 7. Yanıtla
  Pınar :

  Ayça muhteşem bir yazı olmuş ellerine, diline sağlık:)
  Sadece emziren anneler değil, kimse sigara içmesin.
  Sadece bebelerinin değil bizim de havamızı kirletmesinler…
  bu konuda çok önyargılıyım çok elimde değil, bu sebepten sanırım sigara içen hiç arkadaşım yok:)
  bir daha düşündüm, evet yok…

 8. Yanıtla
  Zeynep A. :

  böyle bir konuyu ne iyi etmişsin de ele almışsın!!!

  şu almanlar çok hoş görseller hazırlıyorlar canım!… çok vurucu!!..

 9. Yanıtla
  sem :

  çocuğu her mikroptan korumak iyi birşeymi sanıyorsunuz.benim çevremde kanserde ölenlerin hepsi ne alkol nede sigara içiyorlardı. benim annem babam hep sigara içtiler ama allaha şükür iyiyim bende abimde. çocuğu komple mikroptan korumaya çalışırsan ilerde bünyesi bağışıklık sağlayamayacak.çocuğunu mikroptan korumaya çalışan kişilerin çocukları şimdi bir soğuk havada hastalanıyorlar. ben küçüklüğümü dışarda geçirdim çıt kırıldım değilim yani. çocuğu her mikroptan uzak tutmayın. bünye alışsın biraz. herşeyin abartısı kötüdür tabi. ortasını bulmak lazım.ben hamileliliğimin son ayı sigara başladım ve hala içiyorum. o kadar stres yaşadımki birde bu stresin üstüne sigara faslını eklemek çok zor olurdu. sigarayı bırakmaya çalıştım. ama şunu gördüm her sigara bırakmaya çalıştığımda yaşadığım stres sinir sütümün kesilmesine neden oldu. küçük bir sıkıntı yaşadığım an sütüm gelmiyor hiç. bende şuna inandım eğer mutluysanız sütünüzdeki en büyük protein o mutluluk oluyor. çocuğumda o zaman çok huzurlu oluyor. sıkıntılı olduğumda hem sütüm kesiliyor hemde çocuğum çok huzursuz oluyor. bırakanada helel olsun diyorum. ama ben bıraktım çok mükemmel anneyim sen bırakmadın düşencesiz annesin triplerine girmeyin. önemli olan mutluluk ve evdeki huzurdur. kanseri bile tedavi ediyor bunuda unutmayın

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   ŞEM hanım merhaba, adınızın ŞEM olduğunu var sayıyorum!

   Öncelikle yazım diliniz hiç hoşuma gitmedi açıkçası .
   şimdi yazıyı iyi okuyamadığınızı var sayarak tekrar ediyorum

   1. Evet tabii içebilirsiniz ama unutmayın bebeğinizde sizinle beraber sigarayı içiyor. Tüm nikotini sizinle beraber alıyor.

   2.Sigara, anne sütünü azaltmaktadır. Anne sigara içtiğinde, bebek de emdiği süt yoluyla sigaradaki maddelere maruz kalmış olur. Diğer tüm zararlarının yanında, sigara çocukları daha huzursuz yapar, uyku düzenleri bozulur, kalp hızları artar, karın ağrıları artar

   3.Sigara, anne sütünü azaltmaktadır. Anne sigara içtiğinde, bebek de emdiği süt yoluyla sigaradaki maddelere maruz kalmış olur. Diğer tüm zararlarının yanında, sigara çocukları daha huzursuz yapar, uyku düzenleri bozulur, kalp hızları artar, karın ağrıları artar.

   4.Bebeğin emdiği sütte bulunan iyot onun beyin gelişimi için çok önemlidir. Yeterli iyot anne sütüyle alınmazsa beyin gelişimi iyi olmamaktadır. Bu nedenle emziren annelerin iyotlu tuz yemeleri veya iyot alımını yeteri kadar yapmaları gerekir. Eğer anne sigara içerse sütle bebeğe iyot geçişi azalmaktadır. Bu nedenle emzirirken sigara içmek sizin kadar çocuğunuz için de zararlıdır.

   5.Uğruna canımı mı veririm demiştiniz ? Sigara canınızdan da mı değerli ?

   Şimdi buraya kadar okuduysanız şayet bu yazıda bebeğinizi mikroplardan koruyun falan demiyor fanusa alın da demiyor(um) bana cevap yazmışsınız büyük ihtimalle benim bebeğim neredeyse doğduğu andan beri çamurun doğanın içinde yaşadı ama nikotin v.b zehirler ile bu mikropları bir tutabilmeniz şaşkınlık verici !
   Elbette ki tercih sizin size kimse içmeyin demiyor bu yazıda da içmeyin falan demiyorum dikkatle incelemeniz için bir kere daha bu yorumun üstünde yazdım da,
   İçin içebildiğiniz kadar siz ama bu yazının yazılma amacı google aramalarda çok fazla ” emziriyorum sigara” anahtar cümlesi geçiyor belki sizi değil bir başka bebeği kurtarmıştır yoksa anneliğimizi yargılamak haddime değil
   iyi günler

   • Yanıtla
    leyla :

    valla ben hamileikende içtim emzirirkende allaha şükür çocuğumun bütün tahlilleri temiz çıktı sakınılan göze çöp batar derler o kadar ince fikirli olmanıza gerek yok olacağı varsa zaten olur allah ne yazmışsa o olur ağzınızla kuş tutsanızda önüne geçemezsiniz ben sizin yazınızı biraz acımasız buldum sonuçta bizde içmek istemeyiz ama ha deyince bırakılmıyor meret bunu bağımlılar anlayabilir sadece sizler bağımlı değilsinizki bırakabilmişsiniz o yüzden anlayamazsınız… saygılar… 😉

    • Yanıtla
     Ayça Oğuş :

     çok iyi yapmışsınız şifa olsun o zaman .. sakınan göze çöp batar sözümüz sigara için de geçerliyse iyiyimiş.. devam ediniz elbette… çocuk sizin beden de sizin lakin cocugunuzn bedeni sizin değil bu ufak bir ayrıntı ..

     bağımlı değil derken ben 16 yaşında sigara içmeye başladım hamilelikten 1 sene önce bebeğim için bıraktım o yüzden söylediklerinizi üzerime alınmıyorum…
     saygılar benden 😉

 10. Yanıtla
  Levent Civelek :

  Ayça bilgi dolu paylaşımından dolayı seni tebrik ederim

 11. Yanıtla
  Aysel Y. :

  şimdi okdukça doğru bir karar vardığımı anlıyorum klavyenize sağlık diyorum…Eşim ile beraber ailemizi genişletmeye karar verdik ve sigarasız bir hayata başlamay…epeyce araştırdık nasıl bırakabiliriz diye çünkü deneyimlerimiz başarısızlıkla sonuçlanmıştı..Uzun bir araştrıma periyodundan sonra esigara kullanmaya karar verdik. Şansımızı denedik açıkçası…Ve gelen elipsc yi denemek için açtığımız andan itibaren sigara içmedik, benim ilk haftasında canım sigara istedi ama onun yerine esigaradan nefes çektim…Şuan eşimde bende hiç bir şey kullanmıyoruz..Bilgiğim kadarı ile emziren kadınlarında elektronik sigara kullanmaması gerekiyor..Bilginiz olsun dedim şimdi bebeğim 5 aylık..:)

 12. Yanıtla
  meltem :

  fosur fosur sigara içip çocuğuna meme dayayan iğrenç izmarit kokulu anne müsveddesi karı güruhundan nefret ediyorum Allah ne büyük ve sabırlıki böylesine bencil kadınlara annelik nasip ediyor.hele hamileler ya bunlar insan olamaz dumana boğdukları fetuslarının yüzüne Allah ın huzurunda hesap verirken nasıl bakacaklar doğurmayın kardeşim aksırıncaya tıksırıncaya geberinceye kadar sigaranızı için izmaritleri biriktirin salatanıza sos yaparsınız siz buna layıksınız

 13. Yanıtla
  Yasemin :

  Bende bu soruyu yazdım tam da şu anda ve bu yazı beni derinden etkiledi oğlum 4 yaşında kızım 11 aylık ve ben oğluma hamile oldupumı öğrendiğim gün sigarayı bıraktım takiii son 1 aya kadar da hiç içmedim tiksindim içene kızdım söylendim ama üzüntülerime yenik düşüp teselliyi ahmakça sigarada bulduğumu zannettim sütüm azalmaya başladı sanki buaralarve çok şükür bu yazıyla karşılaştım teşekkür ederim size
  İnşallah birdaha içmemeye söz veriyorum kendime ve bebeklerime
  Umarım herkes google a bu soruyu sormak zorunda kalmaz sorarlarsa bu yazıyla karşılaşırkar ben gibi
  Sevgiler

 14. Yanıtla
  beyaz sabun pompası :

  Güzel Makale. Paylaşım için teşekkürler.

Yorum bırak