Henüz yorum yapılmamış

Hıdrellez 2022

Ve yeniden Hıdrellez. Hıdrellez duasını, Binboğalar efsanesini ayrı ayrı paylaştım. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan Hızır ve İlyasîn buluştuğu bu günde önemli olan gül ağacına dilekleri  asmak ve ertesi gün suya bırakmak. Fakat dikkat ertesi gün atacağınız su komşunuzdan uzak olsun bizim dilekler gibi açılıp okunmasın ya da yazın ama bir tek siz okuyabilin Hızır’da İlyas’ da kalbinizden geçeni bilir zaten. Evet aynen komşum deniz kenarına vuran bütün dilekleri açıp okumuş. Ne yazdığımı da hatırlamıyorum 11 madde yazmıştım ve mahremiyetimi verdim gitti geçen sene.

Bu uyarıdan sonra dilekler ne zaman nasıl yapılır?
Hıdırellez’in başladığı akşam, akşam ezanı vaktinde asılır, ağaca bağlanırken: “Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma ya Hızır ya İlyas.” okunur.
Ağacın dibine bir de bozuk para bırakılır ve sabah ilk iş olarak gidip ağacın dibinden para alınır, yıl boyu cüzdanda saklanır, bereketi olsun.
Ateş yakılıp üstünden atlanır, tüm hastalıklardan korunacağına inanılır.
Evdeki herkes için 7 adet nohut ve fasulye toprağa ekilir. Yıl boyu evdekilerin başlarına gelebilecek her türlü kötülüğü engellediği düşünülür.
Çiçek ve çeşitli şifalı otların toplanarak kaynatılıp içilir.
41 çeşit çiçek toplanır. Demlenen çiçeklerin suyu ile 40 gün boyunca yıkanan, gençleşip güzelleşir çünkü Hızır’ın uğradığı yerler bereketlenir ve şifalanır.
Bir yıllık yoğurt mayası bazı bölgelerde hıdırellez ve bu günü takip eden 2 gün süresince sabah ezanı ile tan ağarması arasındaki sürede doğadaki bitkilerin üzerinden toplanan çiy tanelerinden sağlanır bazı bölgelerde ise maya katılmadan yoğurt yapılır. Mayalama sıcaklığındaki sütün içine besmeleyle bir tahta kaşık konur. Bu şekilde elde edilen maya bir yıl kullanılır ve gelecek yıl tekrar değiştirilir.
Hıdrellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiğinde sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. 
Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır.

Haydi hayırlı hıdrellezleriniz olsun.

HIDRELLEZ DUASI BURADA

BİNBOĞALAR EFSANESİ BURADA

YILLARDIR BİRİKEN HIDRELLEZ YAZILARI DA BURADA

Paylaş :=)

Yorum bırak