3

Okullarda kantin meselesi ve sağlıklı gıdayı seçme hakkı

Bu sabah Yemek Yolculuğu blogunda gördüğüm bir videoyu ben de sayfamda paylaşmak istiyorum. Bu video ve çeviri için teşekkür etmeliyim. Son günlerde okulumuzla ilgili kafamızda binlerce soru dönerken, yemek konusunda bir yerlere ulaşmaya çalışırken bu video tam geldi oturdu yerine.

Mesela okullarda neden kantin diye bir şey var ??

Geçen sene okulumuzun kocaman bahçesine kocaman bir bina yapıldı ve içine kantin yerleştirildi. Gelin birlikte gidip bakalım içinde satılanlara. Yazmama gerek bile yok hepimiz tahmin ediyoruz. Gerekçe olarak da : ” okulda yemek yemeyen çocukların alış veriş yapabilmesi için ailelerin talebi” sunuluyor devamlı.

Peki arkadaş ben de okulda tenis oynanmasını istiyorum bir tenis kortu da yapabilir miyiz ? Çocuğumun boyuna uygun basket potası da rica ediyorum. Öteki çocuğu yüzsün istiyor günün belli saatlerinde havuz da yapabilir miyiz ? Beriki golf oynasın isteyebilir?? Peki neden çocuğu kantinden alışveriş yapsın isteyen ailelerin dileği gerçekleşiyor bu memlekette?

O ıvır zıvırları isteyen aileler lütfen çantasına kendi satın alıp koysun kantin de okuldan kalksın! Tüm okullarda ??

Videoya bakılırsa yapılamayacak bir şey değil sadece biraz bakış açısını değiştirmekte fayda var.

Umudum yok maalesef. Nezih bir okulun profili bir seviyede olan velileri ile birlikte olmama rağmen;

“ben çalışan anneyim nasıl yapayım ? ” (biz çalışmıyoruz tabii!! ve 3 kulağımız 5 elimiz var !) 

“aman canım bu sefer de meyva suyu oluversin ne olacak” ( bu sefer ne demek sınıftaki her velinin bir seferi bir ay demek !! ) 

“siz de beslenme ile ilgili konuşmalarınızla antipatiksiniz” (olmaya devam edeceğiz kusurumuza bakmayınız dilerseniz siz dinlemeyin!) 

cümleleri ile savaşmaktan yoruldum açıkçası. Eğitim sisteminden de beslenmeye, spora, bedensel aktiviteye, öğretime harcanan zamanın azlığından da şikayetçiyim! Hangi okulda bunlar var onu da bilmiyorum?

Tam tersi bir birliktelik sağlayacağımıza “amaaaann sende ne kadar çok bu konuya takıksın” tavırları tahammülüm dışında kalıyor. Tüm velilerin birleşip “okulda kantin istemiyoruz arkadaş!” diye sesini yükseltmesini beklemek benim ülkemde bence bir ütopya yine de ve yine de, umudum olmasa da bu yazıyı yazmak ve videoyu paylaşmak istedim belki bir kaç kişinin kafasına soru işareti çakarım! belki ?? !!!

Videoyu seyredin hele belki biraz olsun umutlar yeşerir!

Paylaş :=)

Yorumlar (3)

 1. Yanıtla
  Ayça Oğuş (@AycaOgus) :

  Okullarda kantin meselesi ve sağlıklı gıdayı seçme hakkı http://t.co/7NXTC73nGf via @AycaOgus

 2. Yanıtla
  @SenaBrn :

  RT @AycaOgus: Okullarda kantin meselesi ve sağlıklı gıdayı seçme hakkı http://t.co/7NXTC73nGf via @AycaOgus

 3. Yanıtla
  gülay çömlek :

  1.sınıflara kantin yasakmış. Ama ben önümüzdeki yıllarda da Gülse’nin kantine gitmesini istemiyorum. Bir sandviç hazırlamanın ya da hiç olmazsa kuru yemiş ve meyve koymanın hiçbir anneyi zorlayabileceğini sanmıyorum. “Kantinsiz okul” projesine destek veririm sen nereye imza atacağımı göster 🙂

Yorum bırak