2

Zayıflama Hikayeleri

Tombiş fotoğraf 2012 sanırım yanındaki fotoğraf 2014. Üzerimdeki pantalon 36 beden.Şimdi kolum sığmaz sanırım ama içeride duruyor. Yine giyeceğim!

Bir kere yaptıysan bir daha yapabilirsin

Bir kişi bile yaptıysa sen de yapabilirsin

Sigarayı bıraktığım zaman demiştim ki 30 kiloya bile alacak olsam seni bir daha elime almayacağım!
Öncelikle : söz mühürmüş evet!
15 Şubat’tan beri onun sapı bunun kökü derken 4-5 kg gitti diyelim bugün yaklaşık 30 kiloyu sigarayı bıraktığımdan beri tamamlamış bulunuyorum.
2019’un Aralık ayı ile başlayan süreç, pandemi ilan edilmesi, eve giren o korkunç covid deneyimi ki hiç yazamadım elim varıp da, sigarayı bırakmak, adadan tekrar şehire dönmek, lgs, yetenek sınavları, ergenliğe odada giren bir çocuk, online dersler, evler evler evler taşımak, annemin kalp ameliyat süreci, çok sancılı geçen bir sonbahar, içine girilmiş olan bir depresyon ve buradan çıkmak için girilen çıkmaz sokaklar, dönüşü olan olmayan bir sürü yollar, kendime verdiğim cezalar ve sonucunda tartıda 85 kilo!!
Bu süreçte kendime yaptıklarımdan dolayı kırbacı vurmayacağım. Hepsi ve her şey yaşandı, olması gerekenlerdi oldu. Klişe evet ancak “bunun bana hediyeleri nedir” diye sormaktan vazgeçmedim, bir gün duymak umuduyla. Bugünlerde pek bir duyar oldum şükür.
Bu süreçte hayatıma giren çıkan tüm enerjiler beni buraya taşıdı. Kalanlara da gidenlere de gitmesini istediklerime de gitmesini bilene de teşekkürlerimle.
Olanına da olmayanına da hakkım helal.
O zaman hizmet ettiklerini görmek mümkünlü değildi şimdi biraz sis dağıldı. Sis dağılında ve kendimle karşı karşıya kaldığımda da şöyle bir cümle içimde büyüdü:
bu ağırlık bana ait bir ağırlık değil!!

Bu metabolizması 51 yaşında olan kadını aldım okşadım ve sessizce bir yere oturttum şimdi hoşçakal deme vakti. Onunla yaşayan her duyguya, teşekkürlerimle .

Söz mühür dediysek “Mayıs ayı anneler gününe kadar 15 kilo, yaz sonuna kadar da toplamda 25 kilo hafiflemiş eski sağlıklı normal kiloma dönmüş olacağım”.
Sadece zayıflamak, zayıf görünmek, güzel görünmek, estetik kaygısı değil ki bunlar da elbette kaygı neden istediğimi giyemeyeyim? Bu kaygıların en önünde sağlığım söz konusu. Ben 45 yaşındayım.Organlarımın, cildimin, bedenimin 6 yaş daha ileride gittiğini ve bir takım hastalıklara açık altın yaldızlı davet sunduğumun artık farkındayım ki tahlillerin sonucu da bunu anlatıyor.

Bunu 3. Kere yapıyorum.
Hayatımın 3. En büyük denge kaybı.
Bir tanesi doğumdan sonraydı oğlum 5 yaşına gelene kadar 80 kiloda yaşadım daha sonra canım doktorum Buğra Öktem ile tanıştım kapısından içeri girdiğim zaman “ben zayıflamaya değil iyileşmeye geldim” demiştim. Çok uzun yıllar onunla birlikte hem iyileştim hem de doğru beslendim bedenime göre beslendim. Onların hikayeleri yazının sonunda. Her sene düzenli detokslarımı yaptım ve daha sonra İstanbul’dan taşındım. Taşınma süreçleri beni güzel savuruyor. Buğra bey’den uzakta olduğum için hem onun metodlarıyla hem de aralıklı oruç uygulayarak yine kendi normal kendime geri geldim. Bununla ilgili çektiğim bir video vardı seyredip duruyorum bugünlerde onu da aşağıya koyuyorum ilham olsun hepimize. (sanki başkası konuşuyor gibi izliyorum)

Ve 3. dalga 2019 aAralığında başladı, şimdi tekrardan bir destek ihtiyacı doğdu çünkü bu sefer bedenimde ağrılarla kendini gösterdi. Çanakkale’de çok sevgili doktorum Funda Tütüncüler ve akupuntur benim imdadıma yetişti. Önce ağrılarıma deva oldu şimdi zayıflamaya destek oluyor aynı zamanda sevgili eşi Akın bey terapi ile destek oluyor hepsi bir arada bütünsel bir şekilde beni iyileştirmek için bu hayatın bana sunduğu hediyeler olarak bu yolda bana eşlik ediyor. Çok şükür.
Ben de bu hediyeleri çok büyük bir çaba ile destekliyorum. Yaşadığım son ağrı atağı bir kere ağrı diye tanımlanamazdı. Başka çarem kalmamıştı.
14 Şubatta kahveyi 21 günlük bir oruca çektim ( çünkü demirim yerlerde) sonra belki içerim ancak eskiye dönmek istemiyorum.
15 Şubat kalçama giren kramp ve spazmla beraber Funda hanımla tanışmam ve eliminasyon diyetine başladım. 3 Mart 85 kiloyla yola devam ediyorum.
Canın istediği zaman gel yogası diye bir çalışma başlattım. Burada büyük bir motivasyon buluyorum. Birbirimize iyi gelen bir yanı var.
Bundan sonra yazmaya devam edeceğim. Bana eşlik etmek istersen paylaşımlarımı @_aycaogus_ instagram hesabımdan ve buradan takip edebilirsin.

Aşağıdakileri okumadan önce, “şimdi” benimle beraber tekrar et

 • . bunu kendime bir daha yapmayacağım.
 • . her ne olursa olsun içinde bulunduğum duygusal durumlardan destek alarak çıkmaya söz veriyorum.
 • . her şeyi ben kendi başıma yapamam.
 • . her şey kendi başıma yapma mükemmeliyetçiğimle kendimi yorduğum gibi bambaşka enerjileri bambaşka negatiflikleri bambaşka dünyaları kendime davet edip bir de onlarla baş etmeye çalışıp 2 kat yorgunluk yaşıyorum. Artık enerjimi kendime, beslenmemi dengesinde tutmaya ayıracağıma ve bunu sağlayamadığım zaman destek almaya söz veriyorum.
 • . hatalarımla, düşmelerimle ve düştükten sonra kalkıp iyileşip yeniden yola devam etmelerimle, ben biriciğim.ben bütünüm. ben tamım.
 • . olduğum halimle yeterliyim.
 • . canım kendimi kendimi çok seviyorum.
Paylaş :=)

Yorumlar (2)

 1. Yanıtla
  İyileşmek | Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog :

  […] bir süre keto + aralıklı oruç ( 2 sene o süre) yaptım. Bunlar ile ilgili yazılarım şurada: ZAYIFLAMA HİKAYELERİEn son canım doktorum Funda Tütüncüler ile de eliminasyon diyeti denedim.18 Şubattan beri bu […]

 2. Yanıtla
  Hoş geldiniz | Ayça Oğuş :

  […] Benim zayıflama yazılarım içerisinde yıllar boyu neler yaptım yazılarım var onu da ŞURADA bulabilirsiniz. Yazının içinde linklerin hepsi […]

Yorum bırak